Získejte více návštěvníků z Pinterestu pomocí Article Rich Pins

Získejte více návštěvníků z Pinterestu pomocí Article Rich Pins

Pinterest včera na svém blogu oznámil, že rozšiřuje možnosti tzv. Rich Pins neboli metadat, která se zobrazují u jednotlivých příspěvků na Pinterestu. Doposud Pinterest podporoval rich pins pro produkty, recepty a filmy. Od včerejška lze využívat také rich pins pro články (Article Rich Pins).

V tomto článku vám ukáži, jak rich pins pro články vypadají a jak je můžete nastavit i pro svůj web.

Jak vypadají rozšířené příspěvky na Pinterestu

Pokud jste nyní publikovali ze svého webu obrázek na Pinterest a chtěli jste k obrázku uvést i informace o článku, ze kterého pochází, museli jste tyto informace ručně doplnit do popisku příspěvku. S Article Rich Pins to již nemusíte dělat, protože si Pinterest získá potřebné informace z metadat uvedených na stránce (více se o metadatech dozvíte v druhé části článku) a tyto informace automaticky zobrazí u publikovaného příspěvku.

Jak takový příspěvek bude vypadat si můžete prohlédnout na následujícím obrázku. Místo jednoduchého odkazu na původní článek bude Pinterest zobrazovat název článku, název webu i favicon, popisek článku a výrazný odkaz Read this on …, který bude směřovat na původní článek.

Rozšířený příspěvek na Pinterestu

 

Díky podrobnějším informacím o článku a výraznější pobídce k přečtení celého původního článku lze očekávat, že více uživatelů se nespokojí pouze s obrázkem a prokliknou se na váš web, aby si přečetli více informací a získali kontext k danému obrázku. Díky tomu máte šanci získávat více návštěvníků z Pinterestu pro svůj web.

Pokud Pinterest aktivně používáte pro propagaci svého webu, tak to za zkoušku určitě stojí.

Jak nastavit Article Rich Pins

Rich pins fungují na stejném principu jako rich snippets, které jsou využívány vyhledávači. V rámci webových stránek je nutné nastavit/generovat určitá metadata (kousky HTML kódu), která obsahují důležité informace o stránce. Vyhledávače nebo sociální sítě si tato data následně přečtou, zanalyzují a využijí podle svých potřeb. Google například na základě těchto metadat dokáže zobrazovat dodatečné informace o dané stránce ve výsledcích vyhledávání. Pinterest zase dokáže zobrazovat tato metadata u jednotlivých příspěvků.

Jestliže chcete nastavit pro své webové stránky Article Rich Pins, je potřeba projít následujícími dvěma kroky.

1. Vložit metadata do svých stránek

Zásadním krokem je vložení potřebných metadat do webových stránek. Pinterest nevyužívá žádné vlastní značkování, ale dokáže chytře získávat informace z metadat zapsaných pomocí Open Graph (využívané Facebookem) nebo pomocí Schema.org (využívané vyhledávačem Google pro rich snippets). Pokud již máte na svém webu nastavená metadata pro Facebook nebo pro rich snippets, je možné, že již nebudete muset provádět dodatečná nastavování. Pokud jste nikdy nic takového na svém webu nenastavovali, tak doporučuji přečíst si dokumentaci k rich pins v nápovědě Pinterestu.

V nápovědě v sekci Article pins se dozvíte, jaká metadata byste měli použít, abyste mohli zprovoznit rich pins pro Pinterest. Ruční přidávání metadat pro jednotlivé stránky na webu nedoporučuji, protože je velmi časově náročné. Je vhodnější využít možností vašeho redakčního systému a nechat si automaticky generovat tato metadata z dostupných informací o stránce. Pokud např. využíváte WordPress, tak máte několik možností, jak generovat metadata.

  1. Upravit WordPress šablonu, aby generovala potřebná metadata na základě titulků a popisků stránek, data publikování apod.
  2. Využít některý z WordPress pluginů, který dokáže generovat vhodná metadata, aniž byste museli zasahovat do kódu šablon.

Osobně využívám a doporučuji plugin WP Social SEO Booster Pro (affiliate odkaz), který dokáže automaticky generovat metadata pro Google, Google+, Facebook či Twitter.

Nastavení metadat pomocí WP Social SEO Booster

2. Validovat rich pins

Druhým krokem, který je potřeba udělat, je validace stránek, které obsahují Pinterest rich pins. Tento krok je velmi jednoduchý.

Navštivte stránku Pinterest Rich pins validatoru, vložte do textového pole URL adresu stránky, na které máte nastavena metadata a klikněte na tlačítko Validate.

Pinterest Rich pins validator

V levé části stránky se vám zobrazí informace, které dokázal Pinterest získat z metadat uvedených na vložené stránce. V pravé části stránky poté uvidíte, jak bude vypadat rozšířený příspěvek na Pinterestu. Obrázek se zobrazí pouze v případě, že již je na Pinterestu uložen. V opačném případě uvidíte místo obrázku jen textovou informaci. Pokud je vše v pořádku a Pinterest nalezl odpovídající povinná metadata na stránce, klikněte na odkaz Apply now, ktrý se zobrazil pod textovým pole pro zadání URL adresy.

Výsledek validace pomocí Pinterest Rich pins validatoru

Po kliknutí na odkaz Apply now se vám zobrazí dialogové okno, ve kterém je uvedena doména, pro kterou se aktivují rich pins, a také způsob zadávání metadat. Zkontrolujte uvedenou doménu, zvolte způsob zadávání metadat pomocí HTML a potvrďte aktivaci kliknutím na tlačítko Apply Now.

Potvrzení aktivace Pinterest Rich Pins

Zobrazí se vám zpráva o tom, že v Pinterestu zkontrolují podanou žádost a zašlou email s případnými dalšími kroky.

Já osobně zatím čekám na schválení žádosti.

 

Zaujaly vás rich pins na Pinterestu? Budete využívat jejich možností? Napište mi svůj názor do diskuze pod článkem.

Rozhodně je více než patrné, že aktuálním trendem ve vyhledávačích i na sociálních sítích jsou metadata a jejich interpretace.Komentáře

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku