WinDirStat: Grafické zobrazení zaplnění pevného disku

WinDirStat: Grafické zobrazení zaplnění pevného disku

Určitě to znáte. Používáte počítač nějakou dobu a najednou vám vyskočí varovná hláška, že máte málo volného místa. Kliknete na ni a Windows vám zobrazí dialogové okno pro vyčištění disku.

MS Windows 8: Vyčištění disku

Nejčastějším zbytečným žroutem místa bývají dočasné soubory a soubory v koši, který nebyl vysypán. Není neobvyklé, že soubory v koši zabírají několik GB. Pokud vám odstranění těchto typů souborů pomůže vyřešit problém s volným místem na disku, tak stačí kliknout na tlačítko OK a dojde k odstranění vybraných souborů. Dále můžete zkusit kliknout na tlačítko Vyčistit systémové soubory. Zobrazí se vám dialogové okno, prostřednictvím kterého můžete udělat další čistku na disku, a to především odstraněním starších aktualizací ze služby Windows Update nebo bodů obnovy systému Windows.

Možná ale dopadnete jako já. I když jsem odstranil všechny možné soubory prostřednictvím nástroje Vyčištění disku, stále jsem měl velmi málo míst na disku. Potřeboval jsem tedy aplikaci, která bude schopná projít pevný disk a sdělit mi, které soubory zabírají nejvíce místa na disku.

Chvilku jsem hledal na internetu a nakonec jsem si vybral aplikaci WinDirStat (dostupná pouze pro Windows – alternativy MacOS X i Linux jsou zmíněné přímo na webu). Podle uživatelského rozhraní jsem poznal, že už jsem WinDirStat využíval před pěknou řádkou let, kdy byly běžné stonásobně menší pevné disky:-)

Co umí WinDirStat

WinDirStat je velmi jednoduchá aplikace, která však výborně plní svůj účel. Po spuštění aplikace si zvolíte, který disk nebo složku chcete analyzovat.

WinDirStat: Výběr disku nebo složky

WinDirStat bude chvíli skenovat vybraný disk nebo složku a následně vám zobrazí takovouto obrazovku.

WinDirStat: Rozhraní aplikace

V první části aplikace je zobrazena souborová stromová struktura, kde u každé položky (složka nebo soubor) vidíte, kolik zabírá místa. Když kliknete na konkrétní položku, tak se vám zvýrazní i ve třetí části aplikace, která slouží pro vizualizaci využití/zaplnění disku (čím větší plocha, tím více zabraného místa). Platí to i naopak – pokud vyberete některou položku ve vizualizaci, zobrazí a označí se vám i ve stromové struktuře. Ve druhé části aplikace se zobrazuje přehled využití disku podle typů souborů.

Pokud si v rámci stromové struktury kliknete pravým tlačítkem nad některou položkou, tak můžete:

 • položku smazat,
 • otevřít položku v Průzkumníku nebo v příkazovém řádku,
 • zobrazit vlastnosti položky,
 • zkopírovat cestu k položce.

Nevýhodou je, že nelze označit více souborů a smazat je. K tomu je vhodnější přepnout se z WinDirStat do Průzkumníka.

V čem mi WinDirStat pomohl

Díky WinDirStatu jsem například odhalil, že:

 • Avast vytváří naprosto zbytečné logovací soubory, které je možné bez problémů smazat (tyrkysové obdélníčky vlevo dole na screenshotu), 
 • lokální kopie hlavního emailového účtu zabírá přes 5 GB (fialová plocha uprostřed),
 • téměř 13 GB zabírá soubor hyberfil.sys, do kterého se ukládá obsah RAM při přechodu do režimu spánku (velká červená plocha v pravé části screenshotu).

Postup při čištění disku je tedy jednoduchý:

 • procházet si jednotlivé největší plochy ve vizualizaci využitého prostoru disku,
 • zjistit si, o jaký soubor se jedná a jestli ho potřebuji já osobně nebo jestli ho potřebuje operační systém,
 • pokud soubor nepotřebuji ani já ani systém, tak je možné takovýto soubor odstranit, resp. provést úpravy v nastavení Windows, které zajistí odstranění souboru.

Závěrem

Existují samozřejmě i mnohem sofistikovanější aplikace pro analýzu využívání prostoru na disku, které umí různé vizualizace, umožňují nepřeberné možnosti třídění a filtrování nebo nabízí různé typy exportů, avšak většinou jsou také placené. WinDirStat je zdarma, je v češtině a umí vše, co od takového nástroje vyžaduji.

A co vy? Využíváte také nějaký podobný nástroj analýzu zaplnění disku? Napište mi do komentářů pod článkem.Komentáře

 1. napsal

  Dočasné súbory internetu a dočasné súbory operačného systému Windows dokážu zaberať neuveriteľné množstvo miesta na pevnom disku a pre ľudí, ktorí sa v PC neorientujú, dokáže podobný program ušetriť kopu času a aj peňazí, keďže nemusia volať k svojmu počítaču technika a platiť mu za taký jednoduchý úkon na disku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku