Usnadněte čtenářům sdílení zajímavých informací na Twitteru

Usnadněte čtenářům sdílení zajímavých informací na Twitteru

Pokud čtete zahraniční internetové magazíny, tak jste určitě zpozorovali, že se v textech některých článků začínají objevovat odkazy nazvané „Tweet this“ či nějak podobně. Viz například ukázky z webů GetElastic a Unbounce.

GetElastic: Tweetable Facts Unbounce: Tweetable Facts

Tyto odkazy slouží pro jednoduché sdílení zajímavých či důležitých informací nebo statistik na Twitteru. Mají své výhody jak pro autora textu, tak pro uživatele. Autor například může přesně navrhnout celé znění zprávy – text, #hashtagy či @mentions – které se čtenáři předvyplní při sdílení. Pro čtenáře je zase výhoda v tom, že si nemusí zbytečně kopírovat konkrétní informaci a URL adresu článku, otevřít Twitter klienta, vše do něj zase vložit a odeslat svůj status.

Jak vytvořit textový odkaz pro sdílení na Twitteru

Nejjednodušší variantou je využití některé služby, která vám vygeneruje „Tweet this“ odkaz, např. Click to Tweet

Click to Tweet - generátor Tweet this odkazů

Použití je velmi snadné. Do textového pole zadáte znění zprávy, kliknete na tlačítko Generate Link a zkopírujete si vytvořenou URL adresu. Danou URL adresu následně využijete ve svém článku pro vytvoření „Tweet this“ odkazu. Jakmile čtenář klikne na daný odkaz, zobrazí se mu klasické rozhraní Twitteru s textovým polem a tlačítkem pro odeslání tweetu. Samotný obsah tweetu může uživatel samozřejmě libovolně změnit. 

Vygenerovaný tweet

Pokud budete využívat služby typu Click to Tweet, musíte však počítat s několika úskalími.

 1. Jste závislí na funkčnosti a dostupnost cizí služby.
 2. Jakmile jednou vytvoříte odkaz a chtěli byste ve znění zprávy změnit jen jediné písmenko, tak musíte vytvořit úplně nový odkaz.

Záleží jen na vás, jestli tato rizika chcete podstoupit.

Existuje samozřejmě i druhá varianta, jak vytvořit „Tweet this“ odkaz, a to s využitím standardních možností Twitteru. Stačí vytvořit odkaz s URL adresou ve tvaru

https://twitter.com/intent/tweet?text=Zpráva

Pokud chcete ve zprávě využít znaky #, & nebo %, musíte zprávu zakódovat, například s využitím nástroje URL Encoder. Tj. pokud chcete vytvořit odkaz se zprávou „20 % je skvělá hodnota pro R&D #statistiky http://www.portiscio.net via @portiscio“, měl by samotný odkaz mít tvar

https://twitter.com/intent/tweet?text=20%20%25%20je%20skv%C4%9Bl%C3%A1%20hodnota%20pro%20R%26D%20%23statistiky%20http%3A%2F%2Fwww.portiscio.net%20via%20%40portiscio

Pokud ale chcete vytvořit zprávu „Toto jsou skvělé informace na http://www.portiscio.net via @portiscio“, tak můžete přímo znění této zprávy umístit do odkazu, protože neobsahuje žádný ze znaků #, & nebo %.

https://twitter.com/intent/tweet?text=Toto jsou skvělé informace na http://www.portiscio.net via @portiscio

Připadá vám to vše složité? Nebojte se. Připravil jsem pro vás jednoduchý nástroj Tweet This Generator, který vám usnadní vytváření „Tweet this“ odkazů a zároveň nebudete odkázání na dlouhodobou funkčnost a dostupnost nějaké cizí služby. Zde je screenshot jednoduchého rozhraní Tweet This Generatoru.

Tweet This Generator

Využíváte tyto odkazy pro sdílení na Twitteru ve svých textech? Pokud jste je chtěli využít, ale nevěděli jste, jak na to, pomohl vám můj Tweet This Generator? Dejte mi vědět.Komentáře

 1. napsal

  Pěkný návod a šikovný generátor. Sám nemám rád mraky sociálních tlačítek. Brzdí načítání webu, přenáší stovky KB dat zbytečně, zatěžují prohlížeče. Sepsal jsem tedy postup, jak vytvářet tlačítka (odkazy) lépe. Popisujete, že jde poskládat URL pro Twitter, stejně je možné vytvořit odkazy i pro Facebook, LinkedIn a Google+. Pokud vás to zajímá, pokračujte prosím na http://www.tomas-dvorak.cz/clanky/jak-delat-tlacitka-pro-socialni-site-lepe . Možná by bylo hezké generátor rozšířit i o tyto sítě.

  • napsal

   Díky. Co se týče sdílení celých článků, tak stojí opravdu za zvážení, jak na uživatele působí vzhled oficiálních sdílecích tlačítek a ručně vytvořených odkazů/tlačítek. Já například plánuji v blízké budoucnosti vyhodnotit využívání sdílecích tlačítek pro různé sociální sítě, tj. jestli čtenáři využívají i sdílení např. na LinkedInu, Pinterestu nebo Google+. Pokud bych zjistil, že jejich využívání je mizivé, tak přemýšlím o tom, že bych nasadil na konec článku např. jen dvě ručně vytvořená tlačítka pro Facebook a Twitter. Uvidím, jak to dopadne:-)

 2. napsal

  Kdysi jsme testovali něco podobného. Uživatelé v ČR sdíleli málo. Za tehdejších podmínek by asi implementace něčeho podobného neměla smysl.

  • napsal

   Hodně záleží na cílové skupině čtenářů, jestli využívají Twitter. Tady na blogu odhaduju, že tak pouze čtvrtina/pětina čtenářů může používat Twitter a většinou se nejedná o nějaké významnější influencery, ale běžné uživatele s maximálně pár desítkami followerů. Tím se samozřejmě využitelnost Tweet this odkazů snižuje.

   U jiných typů webů s výraznějším zastoupením čtenářů s Twitterem to bude dávat rozhodně větší smysl. A taky půjde hodně o zvyky čtenářů. Ale čím častěji na to budou lidé narážet, tím je větší pravděpodobnost, že pochopí, jak to funguje a budou takové odkazy využívat.

   Nechejme se překvapit 😀

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku