Ublížil vám Google Penguin nebo Google Panda?

Ublížil vám Google Penguin nebo Google Panda?

Pocítili jste v předchozích necelých dvou letech nečekaný výraznější propad návštěvnosti z vyhledávače Google? Pak se váš web možná stal obětí útoků krvelačných Google zvířátek – Google Panda a Google Penguin, nebo jiných změn algoritmu vyhledávače Google.

Pokud byste chtěli zpětně zjistit, jestli vás neovlivnila některá z výše uvedených změn, potřebovali byste zkombinovat dva typy informací:

 • vývoj přirozené návštěvnosti z vyhledávače Google,
 • informace o tom, kdy Google vydával jednotlivé updaty vyhledávacího algoritmu.

Vše můžete provést ručně pomocí dat o návštěvnosti z Google Analytics a průběžně aktualizovaného přehledu změn Google algoritmu od SEOmozu. Ale určitě by bylo lepší to dělat nějak pohodlněji …

… a tak se zrodil Panguin

V britské internetové agentuře Barracuda Digital to vyřešili jednoduše. Vytvořili jednoduchý nástroj nazvaný Panguin, který zobrazuje data o vývoji návštěvnosti z vyhledávače Google společně s informacemi o updatech Google algoritmů.

Panguin: Prostředí služby

Pro vybraný Google Analytics profil si v Panguinu můžete nastavit časové rozmezí a typy Google updatů, které se budou zobrazovat. Pokud kliknete na konkrétní Google update, zobrazí se vám o něm pod grafem podrobnější informace.

Jak si můžu zobrazit vlastní statistiky

Statistiky pro svůj vlastní web si zobrazíte velmi snadno. Navštivte web Panguin a klikněte na tlačítko Log-in to Analytics.

Panguin: Přihlášení do Google Analytics

Následně se musíte přihlásit ke svému Google Analytics účtu a povolit aplikaci přístup k tomuto účtu. Nemusíte se bát, že by aplikace zneužila vaše přihlašovací údaje, protože přihlašování probíhá pomocí standardu OAuth 2.0.

Panguin: Povolení přístupu do Google AnalyticsNyní si vyberte ze seznamu Google Analytics profil, ze kterého chcete načíst data o návštěvnosti a můžete již zkoumat, jaký vliv na vás měly poslední updaty vyhledávacích algoritmů na Google.

Panguin: Výběr Google Analytics profilu

Znali jste tento nástroj? Využijete Panguin pro analýzu svých webů nebo webů svých klientů? Dejte mi vědět v komentářích.

Pokud se vám článek líbil, tak jej sdílejte na sociálních sítích.Komentáře

 1. napsal

  Dobrý den, velice zajímavý nástroj. Podle toho, co ukazuje Panguin, tak mě ( http://www.vikendovepobyty.eu ) zasáhl EMD Update. Což jen potvrdilo to, co jsem si myslel. 6.října došlo k totálnímu propadu návštěvnosti. Psal jsem i na google a nechal si znova přehodnotit web, kde mi bylo sděleno, že můj web je v pořádku a žádný ban jsem nedostal. Nicméně propad z google organics je naprosto katastrofální a situace se bohužel nelepší. Před tímto updatem jsem držel první místo na klíčové slovo cca 3 roky. Po updatu klíčové slovo spadlo na 2. – 4. pozici, ale co je horší, tak se propadly další longtaily a to na nedohlatelné pozice. Má někdo podobné zkušenosti? Podařilo se Vám dostat zpět? Nějaká doporučení?
  Honza nedávno publikoval Penzion Nosek, Jizerské hory

   • napsal

    Může to být způsobeno množstvím faktorů. Např. naprostá většina odkazů je ve tvaru „víkendové pobyty“, „víkendové pobyty v čechách“ nebo „víkendové pobyty v čr“. Dále, naprostá většina odkazů směřuje na homepage webu. Nezkoumal jsem tematičnost odkazů, tam může být případně taky problém.

    Propad z prvního na 2. – 4. místo bych neviděl jako nějaký zásadní propad nebo problém – tyto pohyby o jedno dvě místa se dějí běžně, průběžně. S tím longtailem je to horší a těžko odhadovat, čím je to způsobeno. Určitě bych doporučoval zkontrolovat si odkazový profil a trochu více jej diverzifikovat (různé texty odkazů, různé cílové stránky na vašem webu apod.).

  • napsal

   Efekt vymazání odkazů nemusí být okamžitý. Google musí zpětné odkazy znovu přeindexovat, až poté může zaznamenat nějaké změny.

   Když jsem se v rychlosti podíval na váš odkazový profil, tak je z něj patrné, že máte množství sitewide (odkazy ze všech stránek webu) zpětných odkazů. Např. odkaz „šperky“ směřuje na váš web z 1651 odkazů, které se však nacházejí pouze na sedmi doménách. Podobné je to s „stříbrné šperky“, „swarovski“, „náušnice swarovski“ a dalšími. Množství odkazů na vás směřuje také z různých katalogů webových stránek nebo z partnerských sekcí na netematických webech.

   Bylo to tedy jen otázkou času, kdy vás nějaké Google zvíře napadne.

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku