Titulky stránek: Nejčastější problémy s titulky stránek

Titulky stránek: Nejčastější problémy s titulky stránek

Titulek v Chrome Developer Tools

Často se při své práci setkávám s tím, že weby využívají nevhodné titulky stránek. Vzhledem k tomu, že titulky stránek představují jeden ze základních kamenů optimalizace pro vyhledávače, je dobré vědět, jak by měly takové správně tvořené titulky stránek vypadat. Podívejme se nejdříve na nejčastější chyby týkající se titulků stránek, se kterými se můžeme setkat. Chyby jsou seřazeny od nejzávažnějších po méně závažné.

Všechny stránky mají stejný titulek

Jednoduchým způsobem, jak pohřbít svoje stránky z pohledu SEO i použitelnosti, je používat na všech stránkách stejný titulek, ideálně pak pouze název webu. Pokud všechny stránky na vašem webu budou mít titulek „Firma ABC“, tak tím nepomůžete ani vyhledávačům:

 • nebudou mít jasnou rychlou představu, o čem stránka pojednává,
 • titulek nebude obsahovat klíčová slova relevantní k obsahu stránky,

ani návštěvníkům:

 • budou-li mít otevřených více záložek se stránkami vašeho webu, nebudou vědět, co se na které záložce nachází.
Stejné titulky na všech stránkách

Titulky obsahují prázdná slova

Pokud se již nějakou dobu pohybujete na webu, tak jste již určitě narazili na stránky, jejichž titulky zněly:

Úvod – Firma ABC

Firma XYZ – Vítejte u nás

Domovská stránka – Eshop MNO

Takovéto titulky mají podobnou hodnotu pro vyhledávače i pro návštěvníky, jako titulky stránek prezentované v předchozí kapitole. Kromě názvu webu se z nich vyhledávače ani návštěvníci nic důležitého nedozví.

Titulky stránek neobsahují vhodná klíčová slova

Jestliže jednotlivé stránky vašeho webu mají vlastní titulky, které obsahují smysluplná sdělení, ještě zdaleka nemáte vyhráno. Těžko se totiž budou vaše stránky umisťovat výborně ve vyhledávačích, pokud v titulcích stránek nebudou uvedena vhodná tematická klíčová slova. Např. titulek „Vyberte si z naší široké nabídky automobilů – Firma ABC“ má sice určitou vypovídací hodnotu o obsahu stránky, ale poměrně složitě se vám budou získávat návštěvníci z vyhledávačů z klíčových slov typu prodej automobilů, prodej aut, nová auta apod., protože tato klíčová slova se vůbec v titulku nevyskytují.

Takovýto titulek/slogan bude spíše vhodnější do reklamních kampaní. Pro výše uvedenou stránku by mohl být např. vhodnější titulek „Prodej aut, nová auta každý týden – Firma ABC“.

Titulky stránek jsou přeplácané klíčovými slovy

Druhým extrémem jsou stránky, jejichž titulky jsou dlouhé a přeplácené klíčovými slovy. Provozovatelé takovýchto webů mají asi představu, že čím víc klíčových slov bude titulek stránky obsahovat, tím je vyšší šance, že se stránka zobrazí dobře ve vyhledávačích. Neuvědomují si ale dvě základní věci:

 • každou stránku má smysl přímo optimalizovat pouze na omezený počet základních klíčových slov,
 • význam klíčových slov v titulku klesá se vzdáleností daného klíčového slova od začátku titulku.
Dlouhý titulek přecpaný klíčovými slovy


Navíc pokud se takovýto dlouhý přeplácaný titulek zobrazí návštěvníkovi v liště webového prohlížeče, tak to jednoznačně snižuje důvěryhodnost daného webu. Nebo by vás snad oslovilo, kdybyste jako titulek viděli „Automobily, auta, vozidla, prodej automobilů, prodej aut, nová auta, ojetá auta, autobazar, auta z dovozu, auta z Německa, auta z Itálie“?

Název webu na začátku titulku

Nejméně závažnou, ale o to častější chybou je umisťování názvu webu na začátek všech titulků stránek na webu. Takovéto titulky pak vypadají následovně: „Název webu – Název stránky“ např. „Firma ABC – Prodej aut, nová auta každý týden“.

Název webu na začátku titulku

Takovéto použití titulků s sebou přináší dva problémy:

 • z hlediska návštěvníka je těžší orientovat v záložkách ve svém prohlížeči, protože od pohledu neví, která stránka se na dané záložce nachází,
 • z hlediska optimalizace pro vyhledávače je důležitá vzdálenost klíčových slov od začátku titulku, tudíž by bylo vhodnější, kdy obě části titulku byly prohozeny

Závěrem

Trpí vaše titulky podobnými problémy? Zajímá vás, jak správně tvořit titulky stránek? Počkejte si na pokračování, které vyjde příští týden a bude se věnovat právě radám, jak tvořit vhodné titulky stránky. 

Nenechte si tento článek uniknout. Přihlašte se k odběru RSS, staňte se fanouškem Facebook stránky nebo si přidejte Magazín Portiscio do svých kruhů na Google Plus.Komentáře

 1. napsal

  Dle mého názoru pokud budu brát v zřetel, že cokoliv na webu připravujeme, děláme hlavně pro uživatele, tak bych prohodil body 3 a 4. Mnohdy mně titulek bez klíčových slov přinese větší přidanou hodnotu, než titulek obsahující 300 znaků.

  S bodem 5 naprosto souhlasím. Zvláště v případě Chrome a jeho záložek lze vidět cca 28 znaků a jakmile mám na začátku titulku název firmy, jsem v háji. Mnohdy i nevhodně napsaný titulek, sic na začátku, mi nepomůže.

  Jinak pěkný článek.

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku