Správa uživatelů v Google Analytics

Správa uživatelů v Google Analytics

Google nedávno kompletně změnil vzhled administrace Google Analytics. Podle mého názoru jde rozhodně o krok dopředu z hlediska použitelnosti. V dnešním článku se podíváme blíže na to, jak přidávat a odebírat uživatele, kteří mohou pracovat s konkrétním Google Analytics účtem, službou či profilem, a jak nastavovat jejich oprávnění.

Kde najdete správu uživatelů v Google Analytics

Přihlašte se do svého Google Analytics účtu a klikněte na položku Správce v pravém horním rohu. Pomocí rozbalovacích menu v sekcích Účet, Služba a Profil můžete následně vybrat požadovaný účet, službu a profil, pro které chcete spravovat uživatele. Správu uživatelů můžete provádět na libovolné ze tří hierarchických úrovní – stačí kliknout na položku Správa uživatelů (viz následující obrázek).

Google Analytics: Správa uživatelů

Jak přidat nového uživatele

Nového uživatele přidáte velmi jednoduše. Na stránce s přehledem uživatelů vložíte email nového uživatele, nastavíte mu potřebná oprávnění a kliknete na tlačítko Přidat. Pokud chcete informovat nového uživatele o přidání do Google Analytics, tak zaškrtněte odpovídají položku Upozornit tohoto uživatele e-mailem. Jaký je význam jednotlivých oprávnění si povíme v jedné z následujících kapitol.

Google Analytics: Přidání nového uživatele

Jak odebrat stávajícího uživatele

Odebrání něterého ze stávajících uživatelů Google Analytics je také velmi jednoduché. Na stejné stránce, kde jste přidávali uživatele, je můžete také odstranit. Stačí kliknout na odkaz Smazat u konkrétního uživatele. Z pochopitelných důvodů nemůžete smazat svůj vlastní účet.

Google Analytics: Smazání uživatele

Jak změnit oprávnění uživatele

U existujícího uživatele můžete velmi snadno změnit jeho oprávění. Je nutné kliknout na rozbalovací menu u konkrétního uživatele, nastavit jeho oprávnění a vše potvrdit stiskem tlačítka Uložit (viz následující obrázek).

Google Analytics: Změna oprávnění uživateleGoogle Analytics nabízí čtyři úrovně oprávnění pro nakládání s účty, službami a profily.

Oprávnění: Správa uživatelů

Uživatel s tímto oprávnění může spravovat uživatelské účty – přidávat a odebírat další uživatele a měnit jim jejich oprávnění.

Google Analytics: Administrace pro uživatele s oprávněním Správa uživatelů

Nezahrnuje však automaticky oprávnění k úpravě, spolupráci a zobrazování reportů v Google Analytics. Tato oprávnění je v případě potřeby nutné nastavit zvlášť.

Pokud se například tento uživatel pokusí zobrazit si některý report, bude upozorněn, že k tomu nemá oprávnění.

Google Analytics: Zamítnut přístup k reportům

Oprávnění ke správě uživatelů může být vhodné např. pro vedoucího projektu, který zodpovídá za to, kdo bude mít k datům přístup a jaká bude mít oprávnění, ale již dál osobně s Google Analytics nepracuje.

Toto oprávnění je naopak vhodné neudělit, když umožníte přístup jiným osobám do Google Analytics např. za účelem nastavení systému, ale nechcete, aby si sami mohli přidávat další uživatele. Tudíž budete mít stále přehled o tom, kdo má přístup k vašim datům.

Oprávnění: Upravit

Uživatel s tímto oprávněním může spravovat měřící účty, služby a profily, nastavovat filtry, cíle, segmenty či zkratky a pracovat se všemi reporty v Google Analytics. Toto oprávnění se nejvíce podobná dosavadnímu administrátorskému přístupu, ovšem s tím rozdílem, že uživatel s tímto oprávněním nemůže přidávat a odebírat další uživatele a měnit jim oprávnění. Jinak může provádět s účtem cokoliv.

Google Analytics: Administrace pro uživatele s oprávněním Upravit

Oprávnění Upravit automaticky zahrnuje i následující dvě oprávnění (Spolupráce a Číst a analyzovat). Tj. pokud vyberete toto oprávnění, tak se automaticky aktivují i daná dvě oprávnění.

Toto oprávnění je vhodné dát uživatelům, kteří kromě klasického prohlížení a vyhodnocování dat z reportů Google Analytics potřebují také pracovat s nastavením Google Analytics – např. nastavují cíle či filtry, propojují Google Analytics s dalšími Google službami, nastavují měřící kód nebo aktivují měření interního vyhledávání či elektronického obchodování. Pokud si necháváte od někoho nastavovat Google Analytics, tak toto bude to správné oprávnění, které byste mu měli udělit.

Oprávnění: Spolupráce

Uživatel s tímto oprávněním může vytvářet vlastní osobní aktiva (pokročilé segmenty, poznámky, skupiny kanálů, upozornění, emailové reporty či zkratky), sdílet tyto položky a spolupracovat na sdílených položkách s dalšími uživateli a samozřejmě může pracovat se všemi reporty v Google Analytics. V administraci webu vidí stejné položky jako uživatel s oprávněním Upravit, může si zobrazit obsah těchto položek, ale může upravovat pouze položky v sekci Osobní nástroje a prvky (tj. osobní aktiva uživatele).

Na následujícím screenshotu z administrace Google Analytics je zobrazeno to, co vidí uživatel s oprávněním Spolupráce, pokud si zobrazí nastavení cílů. Může vidět, jaké cíle jsou nastavené, kolikrát došlo ke konverzi, ale již nemůže provádět žádné změny (přidávat nové cíle, mazat nepotřebné cíle nebo měnit nastavení cílů).

Google Analytics: Administrace pro uživatele s oprávněním Spolupráce

Oprávnění Spolupráce automaticky zahrnuje i oprávnění Číst a analyzovat.

Toto oprávnění je vhodné pro běžného uživatele Google Analytics, který pročítá a analyzuje data dostupná v reportech Google Analytics. Může se jednat o interního pracovníka, který se zabývá webovou analytikou nebo reportingem, stejně tak jako o externího konzultanta, který pro vás vyhodnocuje data.

Oprávnění: Číst a analyzovat

Uživatel s tímto oprávněním si může prohlížet reporty Google Analytics a pracovat s daty v rámci těchto přehledů (filtrovat a řadit data, přidávat sekundání dimenze apod.). Může vytvářet a sdílet osobní aktiva (co jsou to osobní aktiva, viz kapitolu výše), avšak nemůže spolupracovat na sdílených aktivech s dalšími uživateli. Tj. pokud je s ním například sdílen konkrétní Google Analytics dashboard, tak si jej můžete zobrazit, ale nemůže v něm provádět změny.

Uživatel s oprávněním Spolupráce naopak může měnit rozložení miniaplikací na dashboardu, přejmenovávat jednotlivé miniaplikace, přidávat a odebírat miniaplikace a nastavovat je – a všechny provedené změny se zobrazí i u dalších uživatelů, kteří s ním tento dashboard sdílí. Základní rozdíly mezi těmito dvěma oprávněními jsou patrné na následujícím obrázku, kde je zobrazen výřez stejného dashboardu, avšak nahoře u uživatele s oprávněním Číst a analyzovat a dole u uživatele s oprávněním Spolupráce.

Google Analytics: Rozdíly v možnostech úpravy sdílených aktiv

Pro velkou část uživatelů Google Analytics nebude mezi dvěma posledními oprávněními žádný rozdíl. Pokud nepracujete se sdílenými položkami, tak je jedno, které ze dvou oprávnění – Spolupráce nebo Číst a analyzovat – vyberete.

Dědění uživatelských oprávnění

Při nastavování uživatelských oprávnění je vhodné vědět, jakým způsobem probíhá dědění uživatelských oprávnění v rámci hierarchie Účet > Služba > Profil. Základ je poměrně jednoduchý – oprávnění, která nastavíte u nadřazené položky se automaticky přenáší do podřazených položek. Tj. pokud nastavíte na úrovni účtu novému uživateli určitá oprávnění, tak ta se automaticky zkopírují do všech služeb a profilů spadajících pod tento účet.

Oprávnění pro nižší hierarchické úrovně samozřejmě můžete upravovat samostatně. Vždy však platí, že můžete oprávnění pouze rozšiřovat. Pokud má uživatel na úrovni účtu nastavené oprávnění Spolupráce, tak u služby nebo profilu můžete pouze rozšířit jeho oprávnění na úroveň Upravit, ale nemůžete je zúžit na úroveň Číst a analyzovat.

Pokud v přehledu uživatelů kliknete na konkrétního uživatele, zobrazí se vám strom služeb a profilů v daném účtu a úroveň oprávnění, která daný uživatel má. Můžete tak snadno upravovat oprávnění uživatele napříč celým účtem, aniž byste museli procházet všechny služby a profily a měnit oprávnění postupně po jednom. V rámci tohoto stromu oprávnění jsou samozřejmě automaticky aplikována výše uvedená pravidla o dědění oprávnění. Jedná se o velice užitečnou funkci, která ušetří spoustu času.

Google Analytics: Dědění uživatelských oprávnění

Přidat uživatele a nastavit mu oprávnění můžete na jakékoliv hierarchické úrovni. Nemusíte tedy přidávat všechny uživatele na úrovni účtu, ale můžete je klidně přidat pouze na úrovni služby nebo profilu. Na následujícím obrázku je například vidět, jak vypadá administrace pro uživatele, který byl přidán na úrovni profilu. Vidíte, že nemůže pracovat s žádnými daty na úrovni služby nebo účtu a nemůže si tato data ani prohlížet.

Google Analytics: Přidání uživatele na úrovni profilu

Závěrem

Líbí se vám nové administrační rozhraní Google Analytics? Mně velice. Je rozhodně přehlednější a použitelnější.

Pomohl vám tento návod? Budu rád, když jej budete sdílet se svými přáteli na sociálních sítích.

Pokud máte jakýkoliv dotaz ke správě uživatelů v Google Analytics, napište mi do komentářů pod článkem.Komentáře

 1. Aleš Háma napsal

  Zdravím, podařilo se mi sam sobe odebrat opravneni ve Spravci uzivatelu, pravdepodne to lze pokud zustane alespon jeden dalsi ucet s nejvyssim opravneni. Jenze ted nevidim ani seznam kdo by to tak mohl byt 🙂 …. potrebuju nutne nejaky kontakt nejlepe telefonicky na google podporu… nenasel jsem ale nic a jen na adwords a tam zase nezanm cislo zakaznicke ani jmeno operatora… Dekuji za pomoc s resenim…

  • napsal

   Je to tak, jak říkáte. Když zůstane alespoň jeden účet s oprávněním pracovat s uživateli, tak je možné sebe samotného takto vyšoupnout. Osobně to pro jistotu řeším tak, že mám dva Google účty, které mám nastavené jako správce GA účtů. Když by se mi pak něco podobného povedlo, tak mám furt druhý účet, ze kterého to můžu spravit.

   Zpátky ale k vaší situaci. Zakládal jste ten GA měřící účet sám nebo vám ho někdo nasdílel? Pokud vám ho někdo nasdílel, tak si projděte přijatu poštu. Měl byste tam mít email s následujícím předmětem „Udělení přístupu k účtu Google Analytics“, ze kterého můžete vyčíst, kdo vám účet nasdílel. Toho pak můžete kontaktovat.

   Pokud jste ho zakládal sám, tak vám asi nezbyde nic jiného než kontaktovat podporu Google Analytics, resp. Google AdWords – https://support.google.com/adwords/answer/8206?contact=1&rd=1#. Pokud nemáte Google AdWords účet, tak si jej zdarma založte, ať máte nějaké Customer ID pro komunikaci s podporou. Ale nejsem si jistý, jestli vám s tímto problémem pomůžou. Nebo zkusit se zeptat některého ze zástupců Google v ČR, např. Filipa Hráčka (https://twitter.com/filiphracek, https://plus.google.com/111783114889748547827/posts).

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku