Sociální vyhledávání je tu aneb Facebook spouští Graph Search

Sociální vyhledávání je tu aneb Facebook spouští Graph Search

Dnes proběhla dlouho s napětím očekávaná tisková konference Facebooku. Někteří očekávali, že Facebook uvede svůj vlastní telefon, jiní předpovídali, že Facebook provede změnu newsfeedu. A mýlili se:) Facebook dnes uvedl zcela novou funkci nazvanou Graph Search, která umožní sociální vyhledávání na Facebooku. Ale pěkně popořádku.

V 19:00 středoevropského času začala samotná tiskovka. Slova se ujal přímo Mark Zuckerberg a představil aktuální poslání Facebooku – udělat svět více otevřený a více propojený. Prostředkem pro dosažení tohoto cíle je tzv. sociální graf (social graph). Tento sociální graf zahrnuje všechna možná spojení mezi uživateli Facebooku a také mezi dalšími prvky na Facebooku (fotky, videa, místa, firmy atd.).

Mark Zuckerberg na tiskovce Facebooku

 Mark také představil tři základní pilíře budoucího Facebooku:

 • Newsfeed – chci vědět, co se děje v mém okolí, co dělají moji známí,
 • Timeline – chci vědět více o konkrétní osobě nebo firmě,
 • Graph Search – chci vědět, co mají rádi moji přátelé, na které filmy se rádi dívají, které restaurace doporučují, která místa navštívili, chci najít přátele s podobnými zájmy, jako mám já atd.

Cílem Facebooku není indexovat celý existující internet. Jeho cílem je dokonale zmapovat, zaindexovat a nabídnout uživatelům informace o jednotlivých součástech Facebooku (uživatelé, stránky, fotky, místa atd.) a o jejich vzájemných vztazích.

Na Facebooku je aktuálně více než 1 miliarda uživatelů, 240 miliard fotek a existuje zde více než 1 bilion vzájemných vztahů.

Tiskovka Facebooku: Rozsah sociálního grafu

Sociální vyhledávání na Facebooku bude dodržovat aktuálně platná pravidla pro soukromí. Tj. vyhledávač vám vrátí pouze takové informace, ke kterým máte v současnosti právo přistupovat, např. na základě toho, že jste s někým přátelé, nebo že jste fanouškem určité stránky, nebo že někdo nabízí svoje informace veřejně. Jedná se tedy pouze o usnadnění přístupu k aktuálně vám dostupným informacím, ne o narušení konceptu bezpečí a soukromí. Dle Marka jsou výpočty typu „jaké informace je možné komu ukázat“ velmi náročné a v současnosti spotřebovávají destinu výkonu počítačů v jejich datacentrech.

Rozdíl mezi klasických vyhledáváním na webu (např. Google, Seznam) a Facebook Graph Search je v tom, že zatímco klasické vyhledávače vrací seznam odkazů na relevantní informace, tak Facebook bude zobrazovat přímo hledané informace. Jako příklad může sloužit například vyhledávání lidí, kteří žijí ve stejném městě.

Facebook tiskovka: Lidé žijící ve stejném městě

Facebook Graph Search se od klasického webového vyhledávání liší také tím, že umožňuje zadávat dotazy v přirozeném jazyce (samozřejmě při dodržení určitých konvencí). V současnosti se jedná pouze o angličtinu a je otázkou, zda bude toto vyhledávání lokalizováno i do jiných jazyků, které nemají tak pevnou větnou stavbu a obsahují takové vychytávky jako je skloňování či časování – sem samozřejmě spadá i čeština.

Mark Zuckerberg předvedl několik ukázkových příkladů vyhledávání:

 • Photos of my friends
 • Photos of my friends in 2009
 • Restaurants in Chicago
 • Music my friends like
 • Movies my friends like
 • My friends who live in Palo Alto who like Game of Thrones

V současnosti umí Graph Search vyhledávání pracovat s následujícími prvky:

 • lidé,
 • fotky,
 • místa,
 • zájmy.

Do budoucna by se měla množina prohledávatelných prvků samozřejmě rozšiřovat.

Výsledky vyhledávání jsou řazeny podle toho, zda se týkají vašich přímých přátel, přátel přátel, společných přátel a následně podle dalších kritérií, která zná pouze Facebook. Nahoře tedy vždy uvidíte nejrelevantnější výsledky – chápáno tak, že půjde o informace spojené s vašimi nejbližšími přáteli na Facebooku. Výsledky vyhledávání bude možné také zpřesňovat prostřednictvím filtrů.

Facebook tiskovka: Vyhledávací filtry

Následně na scénu vstupují Tom Stocky a Lars Rasmussen a představují různé způsoby použití sociálního vyhledávání na Facebooku. Na příklady zajímavých vyhledávacích dotazů i se screenshoty se můžete podívat v článku Live from Facebook’s ‚see what we’re building‘ event, který nabízí asi nejlepší záznam celé akce. Některé fotografie a informace prezentované v tomto článku pochází právě z uvedeného článku, který vyšel na webu The Verge.

V souvislosti se spuštěním Facebook Graph Search bude hrát stále významnější roli dobré nastavení soukromí jednotlivých uživatelů. Facebook kvůli tomu již dříve zavedl novou ikonku v hlavním panelu, pomocí které můžete rychle zjistit, kdo uvidí váš obsah a jednoduše můžete odsud také provést změny nastavení soukromí.

Facebook tiskovka: Kdo uvidí můj obsah

Facebook Graph Search je v současnosti ve fázi beta verze a bude uvolněn k testování úzké skupině uživatelů. Pokud do ní chcete patřit, můžete o to zažádat na http://www.facebook.com/graphsearch. Ke všem uživatelům by se mělo sociální vyhledávání na Facebooku dostat v průběhu následujících týdnů až měsíců.

Oficiální tiskovou zprávu si můžete přečíst na http://newsroom.fb.com/News/562/Introducing-Graph-Search-Beta.

V závěru tiskové konference byl samozřejmě prostor pro otázky novinářů. Zde jsou některé z nich i s odpověďmi.

 • Bude dostupné API pro vývojáře? — Je to v plánu, ale bude to ještě hodně práce.
 • Jakým způsobem bude Facebook monetizovat Graph Search? — V současnosti není monetizace prioritou. Hlavním cílem je lepší uživatelský zážitek z používání Facebooku.
 • Kdy bude Graph Search dostupný v mobilních zařízeních? — Aktuálně nemáme žádný odhad.
 • Plánujete zapojit také hlasové vyhledávání? — Ne.

Těšíte se na sociální vyhledávání na Facebooku? Nebo vám to připadne jako nepoužitelná funkce? Napište mi svůj názor do komentářů pod článkem.Komentáře

  • napsal

   Google se zatím nemá čeho bát. Každý si hraje na svým písečku. Google indexuje a prohledává webové stránky a Facebook bude indexovat a prohledávat prvky, které jsou dostupné pouze na Facebooku a nejsou tudíž dostupné Googlu.

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku