Sociální sítě a marketing v roce 2009 – 2.část

Sociální sítě a marketing v roce 2009 – 2.část

V předchozí části jste se dozvěděli některé trendy, které by se podle odborníků na sociální sítě mohly projevit v roce 2009. Tento článek je volným pokračováním a opět se bude snažit představit a rozvinout jednotlivé myšlenky social media odborníků.

Multikanálová marketingová integrace

Společnosti se budou snažit efektivně integrovat nové marketingové kanály typu sociálních sítí do stávajícího portfolia svých kanálů. Ruku v ruce s integračními snahami budou vystupovat otázky typu:

  • Jak prosazovat nové způsoby komunikace?
  • Kolik pracovníků by mělo zajišťovat komunikaci pomocí sociálních sítí?
  • Jaký způsob spolupráce by měl mezi nimi fungovat?
  • Jak by měli být tito pracovníci školeni?
  • Jak by měl být měřen úspěch jejich snažení?

Do popředí vystupuje B2B

Zatímco v současnosti jsou sociální sítě především zaměřeny na komunikaci mezi jednotlivci (C2C), popř. na budování vztahů podniků a organizací se svými zákazníky (B2C), v roce 2009 by mělo dojít k nárůstu zájmu o sociální sítě typu B2B. Mělo by se jednat především o privátní sociální sítě pro vymezený okruh uživatelů.

Zapojení “přihlížejících”

Na internetu existuje mnoho milionů uživatelů, kteří se nechtějí zapojovat do sociálních sítí, především kvůli povyku, který se kolem těchto sítí šíří. Nejsou členy sociálních sítí, neblogují, nelze je považovat za pravidelné čtenáře blogů. Přesto se však téměř denně dostávají se sociálními sítěmi do kontaktu, aniž si to třeba uvědomují. Příkladem může být využívání vyhledávače Google, který prohledává videa z Youtube či příspěvky na blozích. Cílem pro sociální marketing na rok 2009 je pozvolné vtahování těchto “přihlížejících” do víru sociálních sítí, např. pomocí efektivního social media SEO.

Twitter a jeho vývoj

Twitter je služba pro sdílení aktuálního stavu jednotlivých členů této sítě, informací či odkazů. Jeho výhodou je absolutní jednoduchost použití a široká paleta nástrojů pro práci s Twitterem. Na druhou stranu, některým lidem však strohost rozhraní a omezená funkcionalita služby velice vadí a předpovídají, že Twitter bude koupen některým velkým internetovým hráčem. Jason Falls popsal situaci s Twitterem velice trefně: “Vypadá to, jakoby vytvořili prototyp auta, avšak zarputile odmítali přidat posilovač řízení, brzdy nebo klimatizaci.”

Metriky sociálních sítí

Jelikož pro potřeby sociálního marketingu jsou stávající tradiční marketingové metriky nedostatečné, bude docházet k vývoji a zlepšování speciálních social marketing metrik. Úspěch bude měřen především pomocí zákaznických metrik jako uspokojení a loajalita zákazníka či pomocí množství a kvality vazeb v rámci sociálních sítí.

Vzestup mobilních sociálních sítí

Sociální sítě se stále více rozšiřují i na mobilní zařízení. Je to poměrně pochopitelné, neboť velká část členů těchto sítí chce být dostupná téměř neustále. U Twitteru to například vychází ze samotné podstaty služby, tj. poskytovat stručné a aktuální informace o tom, co právě dělají uživatelé zapojení v této sociální síti, o čem přemýšlí či které webové stránky je zaujali. Pro podporu mobilního segmentu sociálních sítí bude vznikat stále více aplikací, tzv. MoSoSo (Mobile Social Software).

SocialRank aneb určování relevantních přátel

Rok 2009 bude ve znamení snižování počtu přátel v rámci sociálních sítí. Lidé se budou snažit upřednostňovat kvalitu přátel před jejich kvantitou. K tomu jim budou dopomáhat i algoritmy vyvíjené jednotlivými sociálními sítěmi. Předpokládá se, že Facebook spustí svoji verzi algoritmu SocialRank, která bude sloužit k určování relevantnosti jednotlivých přátel, stejně jako teď Google PageRank slouží k určování relevantnosti webových stránek.

Sociální nakupování

Nákupy na internetu jsou ideálním prostředím pro širší zapojení sociálních sítí. Obchodníci se budou snažit propojit účastníky z různých sítí do nákupního procesu. Budete tak moci vidět, jak hodnotí určité výrobky či služby vaši přátelé či jiní uživatelé z vaší sociální sítě, jak hodnotí samotného obchodníka či jaké podobné produkty si sami kupovali.


Využíváte nějaký mobilní software pro přístup k sociálním sítím? Používáte Twitter? Pokud ano, přistupujete k Twitteru přes webové rozhraní nebo využíváte nějakou desktopovou aplikaci? Podělte se o své zkušenosti se sociálními sítěmi a marketingem.

Chci vědět vícTrackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku