Sociální sítě a marketing v roce 2009

Sociální sítě a marketing v roce 2009

Sociální sítě a sociální marketing jsou fenomény, které se stávají čím dál tím populárnější v dnešní době. Téměř každý častější uživatel Internetu určitě zná alespoň jednu ze služeb jako např. Facebook, MySpace, Digg, Twitter, popř. v českých podmínkách oblíbené Lidé či Líbímseti. Jaké jsou názory odborníků na trendy vývoje sociálních sítí v roce 2009?

To se můžeme dozvědět ze sborníku Social Media Prediction 2009, který obsahuje krátké příspěvky od čtrnácti vybraných odborníků na sociální sítě. Cílem tohoto a několika následujících článků je představení a rozvinutí jednotlivých myšlenek a stanovení obecnějších směrů vývoje sociálních sítí v roce 2009 a v letech následujících.

Zapojení zaměstnanců do sociálních sítí

Společnosti se budou snažit zapojovat své zaměstnance a najaté agentury do sociálních sítí se zákazníky, aby zefektivnily vzájemnou komunikaci. Cílem bude zrychlení komunikace, vytváření trvalejších vazeb se zákazníky, možnost snadného získání zákaznické zpětné vazby či jednodušší sdílení znalostí mezi členy sítě.

Posun paradigmat sociálního marketingu

V následující tabulce jsou uvedeny činnosti, které marketingoví pracovníci dělali v roce 2008 a v kontrastu s tím činnosti, které budou dělat letos.


2008
2009
Vytváření klíčových zpráv a kontrola lidí, kteří tyto zprávy rozšiřují
Nalezení příležitostných mluvčích (zaměstnanci i zákazníci) a poskytnutí možností, jak mohou rozšiřovat svá sdělení
Přiřazení zodpovědnosti za social marketing nejlogičtější osobě v marketingovém týmu
Nalezení nejzanícenějšího člověka v rámci celé organizace a svěření mu vedení sociálních kampaní
Využívání nákladných metod pro zkoumání zákaznického chování
Využití autentických znalostí a zkušeností dostupných v rámci sociálních sítí
Hledání nejvýznamnějších bloggerů pro jednorázové rozšiřování marketingových zpráv
Hledání nejvíce relevantních bloggerů a budování dlouhodobějších vztahů
Měření úspěchu pomocí tradičních metrik – počet zobrazení, počet kliků, počet unikátních návštěvníků
Měření úspěchů pomocí zákaznických metrik jako uspokojení a loajalita zákazníka či pomocí metrik sociálních sítí

Specializace sociálních sítí

Mimo stávajících “sociálních-sítí-pro-všechny” typu Facebook či Twitter budou vznikat specializované sociální sítě, zaměřené na konkrétní segmenty uživatelů. Těmto uživatelům budou sítě nabízet informace, rozhraní a nástroje, které jsou pro danou oblast relevantní a nebudou je zatěžovat nepotřebným balastem.

Integrace a segmentace identit

Ačkoliv tyto dva pojmy mohou na první pohled vypadat jako antonyma, lze jich využít zároveň. Budou vznikat snahy o integraci různých internetových identit téhož člověka do jedné superidentity (na základě dnešního OpenID), která však bude vnitřně segmentovatelná. Tudíž člověk bude vystupovat pod jedním identifikátorem kdekoliv na webu, ale pro různé služby bude moci využívat různé segmenty informací náležejících k dané identitě.

Vlna akvizicí a krachů

Problémem poměrně velkého procenta současných sociálních sítí je nevyjasněný obchodní model. Na začátku měly tyto sítě touhu získat co nejvíce lidí s tím, že až budou mít dostatek lidí, situace okolo financování a dalšího rozvoje projektů bude mít jasnější obrysy. Bohužel se to ne u všech sociálních sítí podařilo, a proto lze čekat v roce 2009 řadu krachů, akvizicí a fúzí týkajících se sociálních sítí.


Jaký máte názor na sociální sítě a sociální marketing? Jsou zde nastíněné trendy odrazem reality nebo se jedná pouze o výplody znuděných marketingových mozků? Podělte se o svoje názory a zkušenosti v diskuzi.

Chci vědět vícKomentáře

  1. Adam Skalak napsal

    Me to shrnuti docela prekvapilo v tom ze co je ve sloupecku 2009 jsme my uz bezne delali v 2008 ale i drive.

  2. Ed Brand napsal

    Pěkné shrnutí. Marketing v sociálních sítích se letos pořádně rozjede. Zrovna na to téma připravuji nějaký článek a pokud se zadaří, ještě dnes se objeví u mě na blogu 🙂

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku

Vyhledávali jste

  • sociální sítě a marketing
  • socialni site marketing
  • marketing sociálních sítí
  • marketing na sociálních sítích