Psychologie barev

Psychologie barev

Jste grafik, webdesignér či UX specialista? Pak určitě často pracujete s barvami – přemýšlíte, které barvy použít, jaké barvy se k sobě hodí nebo jaké emoce jednotlivé barvy vyvolávají. Přemýšlíte tedy o psychologii barev.

I mě problematika psychologie barev zajímá, a proto jsem se rozhodl provést menší rešerši. Vzhledem k tomu, že nemám rád dlouhé teoretické texty, ale preferuji vizuální zpracování informací, vybral jsem si jako primární zdroj pro svůj malý průzkum o barvách a jejich působení na lidi sociální síť Pinterest.

Psychologie barev na Pinterestu

Měl jsem již několik infografik o psychologii barev uložených z dřívějška a tak jsem jen navázal na započatou práci. Výsledkem je přehled 16 infografik zaměřených na barvy, jejich význam a působení barev na člověka. Jednotlivé infografiky jsou zobrazeny níže. Pokud vás některá zaujme a budete si ji chtít zobrazit v plné velikosti, stačí na ni kliknout. Všechny infografiky jsou také dostupné přímo na mém Pinterestu na nástěnce Psychologie barev.

Co se z uvedených infografik například dozvíte?

 • základní pojmy z teorie barev
 • jaké pocity a emoce vyvolávají jednotlivé barvy (štěstí, hněv, důvěra, bezpečí, láska apod.)
 • jak barvy působí na aktuální fyzický stav člověka (zvýšení krevního tlaku, zvýšení chuti k jídlu apod.)
 • jak barvy působí na chování člověka (zvýšený zájem, obezřetnost, uklidnění, vzrušení apod.)
 • co vyjadřují jednotlivé barvy (zdraví, peníze, příroda, bohatství, úspěch, luxus, čistota, moc, důvěryhodnost, chytrost, stabilita, romantika apod.)
 • jak firmy využívají různých významů barev v marketingu

Pochopte psychologii barev a využijte ji ve svůj prospěch.

Několik dalších zdrojů o psychologii barev:Komentáře

 1. Michal Šebesta napsal

  Dobrý den, děkuji za váš příspěvek, je to perfektní, komplexně pojaté a při tom ne příliš rozsáhlé. Děkuji. Michal Šebesta, Attractive.

 2. napsal

  Ďakujem za zaujímavé zhrnutie jednotlivých farieb. Pri výbere farieb je veľmi dôležitý aj konkrétny tón, odtieň farby a ako spolu farby na webe, logu, obale, navzájom ladia.
  Odtiene farieb, ktoré sú harmonicky zladené vytvárajú jasný odkaz, ktorý ľudia vedia podvedome „prečítať”. Tóny, ktoré navzájom pôsobia neharmonicky, nedoručia odkaz presne ako chceme, hoci sú základne charakteristiky farieb vybrané správne. Doplnenie
  http://www.colourandsense.com
  http://www.colour-affects.co.uk

  • napsal

   Díky za doplnění.

   Jen k tomu vašemu webu. Tam bych řekl, že je tolik použitých barev naopak na škodu – především to ubližuje čitelnosti textů.

 3. napsal

  Dosud jsem se tomuto tématu věnoval jen okrajově, nicméně jsem zjistil, že nějakou náhodou (či podvědomě) se mi většinou daří volit ty správné barvy :-).

  Jinak v jedné z prvních infografik se píše Guide for designers – k tomu bych dodal, že je to guide snad pro každého.
  Filip Brůcha nedávno publikoval Skvělé nápady se prodávají samy

  • napsal

   Někdo má vrozený cit pro barvy, ale existuje spousta lidí, co takový cit nemají – a nejhorší je, když se pouští do vlastních grafických projektů (loga, webové stránky atd.) 😀

   Ono celkově barvy a jejich kombinace nejsou specifické pro konkrétní obor, protože většinou nepůsobí na rozumovou část mozku, ale na jeho vývojově starší část vnímající a vyhodnocující emoce.

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku

Vyhledávali jste

 • psychologie barev