Proč vypadá web jako spam

Proč vypadá web jako spam

Máte při procházení některých webových stránek pocit, že byly vytvořeny čistě jen proto, aby se umisťovaly na nejvyšších pozicích ve vyhledávačích, aniž by nabízely kvalitní obsah? Určitě ano. Existují však i webové stránky, které obsahují některé prvky takových spamových webů a přitom se skládají z relevantního obsahu. Co tedy činí weby takovými, že vypadají jako spam?

Indikátory spam webu

Této problematice se věnuje článek 10 Reasons Why Your Website Looks Like Spam na webu We Build Pages. Článek obsahuje několik indikátorů, které mohou svědčit o tom, že webová stránka nedodržuje kvalitativní požadavky kladené vyhledávači (např. Google Quality Guidelines), tj. ji lze považovat za spam. Důležité ovšem je slovíčko “mohou”, protože někdy určité webové stránky pouze budí takovýto prvotní dojem.

V daném článku jsou představeny tyto indikátory:

  • používání defaultních témat a layoutů blogovacích a redakčních systémů (v článku uveden WordPress),
  • velké množství reklam,
  • domény typu toto-je-nejlepsi-domena-na-celem-internetu.com,
  • stránky přecpané odkazy,
  • web nevypadá jako by prezentoval reálný subjekt,
  • velké množství přesměrování,
  • pořízení .info domény,
  • titulek stránky vypadá jako obsah metatagu keywords,
  • problémy s unikátním obsahem,
  • styl webu odpovídá stylu obchodního letáku.

Zamyšlení nad indikátory

Ne se všemi výše uvedenými indikátory je však nutné bezpodmínečně souhlasit. Pojďme si je všechny postupně projít. U každého indikátoru uvedu navíc svoje číselné hodnocení (1 … nejvhodnější, 5 … nejméně vhodný), které vyjadřuje můj názor na schopnost indikátoru určit, zda se jedná či nejedná o spam web.

Používání defaultních témat

Nemyslím si, že používání defaultně nastavených témat a layoutů různých blogovacích a redakčních systémů je vhodným indikátorem pro označení webové stránky za spam. Defaultní nastavení jsou sice často využíváná sploggery, kteří zakládají tisíce webů a blogů, aby na ně mohli umisťovat reklamy a affiliate odkazy, ale prvotně tuto skutečnost lze považovat spíše za projev lenosti bloggerů a jiných tvůrců webového obsahu.

Hodnocení: 5

Velké množství reklam

Velké množství reklam, které často překračuje kvantitu samotného obsahu webu nebo tento obsah činí přinejmenším nepřehledným, není vhodným prostředkem pro udržení návštěvníka na webu. Může potom velice snadno nastat situace, kdy web sice obsahuje kvalitní obsah, ale přes samotné reklamy se k němu nelze rozumně dostat. Poměr reklam a obsahu je nutné držet v rozumném poměru.

Hodnocení: 1

Domény typu keyword-keyword-keyword-keyword.com

Představte si, že ve výsledcích vyhledávání, například výrazu “ubytovani praha”, narazíte na dvě stránky, z nichž jedna bude na doméně hotel-modra-hvezda.cz a druhá na doméně nejlevnejsi-ubytovani-apartmany-hotely-penziony-hostely-praha.com. Která z těchto stránek vám přijde na první pohled serióznější? Mně učitě ta první. Ačkoliv se může stát, že druhý web bude obsahově i navigačně na několikanásobně lepší úrovni, dopředu ho znevýhodňuje doménové jméno webu, které vypadá jako typický SEO spam.

Hodnocení: 1

Stránky přecpané odkazy

Dalším indikátorem, který také nepůsobí na navštěvníky webu zrovna nejlepším dojmem, jsou stránky, kterou jsou z velké části tvořeny množstvím externích odkazů. Tyto stránky jsou často označovány jako “zdroje”, “adresáře odkazů” či “rozcestníky”. Ve skutečnosti se často jedná o výsledek dlouhotrvající intenzivní výměny odkazů s cílem zvýšit Pagerank či jiné hodnocení stránky. Velká část těchto odkazů také bývá již zastaralá anebo vůbec nesouvisející s obsahem webu, tj. nepřináší čtenářům žádnou přidanou hodnotu.

Hodnocení: 3

Web nevypadá jako by prezentoval reálný subjekt

Určitě jste již někdy vstoupili na webové stránky a chvíli přemýšleli, jestli se skutečně jedná např. o prezentaci reálného podniku nebo jestli se jedná jen o web, který se jen snaží parazitovat na jiném jméně či značce. Pěkně je to vystiženo přímo v článku:

Máte stránku O nás? Máte stránku s kontakty? Máte na svých stránkách copyright? Máte prohlášení o ochraně osobních údajů? Jste-li prodejce, máte na stránkách nákupní košík, informace o dopravě či kontakt na zákaznické centrum? Jestliže ne, vypadáte spíše jako určitý druh affiliate webu.

Hodnocení: 2

Příliš mnoho přesměrování

Přesměrování má poměrně jasně stanoveno svůj význam – využívá se pro přesun návštěvníků ze stránek, které již neexistují (např. kvůli změně navigace nebo přesunu na jiný web) do nového umístění původního obsahu. Kliknu-li však na odkaz vedoucí na webovou stránku A a v adresním řádku se mi vystřídá pět různých adres než se nakonec dostanu na stránku X, tak to svědčí o ne úplně čistých praktikách a moje důvěra v daný web okamžitě klesá na minimum.

Hodnocení: 1

.info doména

Doména .info byla vytvořena na přelomu let 2000/2001 a dostala se okamžitě do středu zájmu různých skupin uživatelů, protože představovala alternativu k .com doménám. Jednou z těchto skupin jsou i spammeři, pro které vytvoření této domény znamenalo otevření nových prostorů pro realizaci svých aktivit. Z různých ohlasů vyplývá, že jejich zastoupení je poměrně početné. Nemyslím si však, že by tu existovala významná závislost mezi náležitostí webu k určité top-level doméně a mírou spamovosti daného webu.

Hodnocení: 4

Titulek stránky vypadá jako seznam klíčových slov

Podobně jako u doménového jména webu, vypadá-li titulek webové stránky jako prostý seznam klíčových slov oddělených čárkami či tečkami bez zřetelného náznaku frází či věty, působí to na návštěvníka jako jasný znak SEO spamu. Přitom stačí tato stejná klíčová slova lehce přeházet a spojit je do jednotlivých frází či vět, což v důsledku znamená, že je použita většina původních klíčových slov a navíc nyní dává titulek stránky smysl.

Hodnocení: 1

Problémy s unikátním obsahem

Na internetu se vyskytuje jeden druh webů, kterým se říká MFA (Made For AdSense). Jak je již z názvu patrné, jedná se o weby, jejichž hlavním posláním je vydělávat svým majitelům finanční prostředky pomocí zobrazování reklam. Jediné, co musí majitelé webu tedy zajistit, je neustálý přísun nových návštěvníků. Vzhledem k tomu, že očekávají rychlý zisk s minimem nákladů, nevytvářejí žádný vlastní obsah, ale pouze kopírují a mírně pozměňují aktuální obsah z jiných serverů. Často lze pak spatřit články, které nedávají vůbec smysl, protože musely být rychle pozměněny a proto třeba byla jen prohozena slova ve větě, věty v odstavcích či byl obsah pouze strojově přeložen.

Hodnocení: 3

Web jako obchodní leták

Jedná se o weby, které jak kdyby z oka vypadly webovým stránkám, které vznikaly v době rozmachu internetu a na kterých si každý chtěl vyzkoušet všechny grafické možnosti, které mu prostředí webu poskytuje. To jest se jedná o webové stránky, které hýří barvami, obsahují animované obrázky, zvuky v pozadí, texty jsou psány s využitím všech dostupných efektů a samotný obsah je skryt pod tlustou vrstvou grafických “vymožeností”.

Hodnocení: 1Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku