Představení Evernote 5 pro Windows

Představení Evernote 5 pro Windows

Používáte Evernote, výborný nástroj na tvorbu a sdílení poznámek? Pokud ano, tak jste již možná na internetu zaznamenali, že se připravuje zbrusu nová verze tohoto nástroje pro operační systémy Windows. Konkrétně se jedná o Evernote 5 a v současnosti je dostupná betaverze ke stažení.

Zajímá vás, co je v páté verzi Evernote pro Windows nového? Pak jste tu správně. Betaverzi jsem si stáhnul a představím vám, co mě zaujalo. Kompletní přehled změn v angličtině si můžete přečíst na webu Evernote. Ve finální verzi Evernote 5 lze očekávat ještě nějaké změny (například přidání reminderů), ale základ programu bude stejný.

Flat design

Na první pohled nejvíce zaujme změna celkového vzhledu aplikace. Díky tzv. flat designu nyní rozhraní Evernote více koresponduje s rozhraním používaným ve stále více aplikacích pro Windows 8. Flat design například můžete znát z aplikací ze sady Microsoft Office 2013.

Evernote 5 pro Windows: Flat design

Evernote Shortcuts

Evernote 5 pro Windows začíná také plnohodnotně pracovat se Shortcuts (zástupci, rychlými odkazy). Dříve bylo v Evernote možné na horní lištu programu přetáhnout štítky, konkrétní poznámky nebo uložená hledání.

Tyto rychlé odkazy se ale nesynchronizovaly napříč různými zařízeními. Nyní jsou Evernote Shortcuts umístěny do levého menu a automaticky se synchronizují, tj. například jsem vytvořené zástupce ihned viděl v Evernote na iPadu.

Evernote Shortcuts na iPadu

Přidat novou položku do rychlých odkazů je velmi jednoduché. Stačí přetáhnout jakoukoliv položku v Evernote (poznámka, štítek, poznámkový blok, uložené hledání) do levého menu do Shortcuts. Využít pro přidání lze samozřejmě i kontextová menu.

Detail poznámky

Další změny v Evernote 5 se týkají zobrazení samotné poznámky. První změnou je seskupení všech metadat o poznámce na jedno místo – pod tlačítko Info.

Evernote 5 pro Windows: Metadata k poznámce

Pokud jste placeným uživatelem aplikace Evernote, zobrazí se vám pod jednotlivými poznámkami také odkazy na poznámky, které Evernote považuje za tematicky podobné.

Evernote 5 pro Windows: Podobné poznámky

Chytřejší vyhledávání

Výrazné vylepšení zaznamenalo vyhledání v Evernote.

Jakmile píšete hledaný výraz do vyhledávacího políčka, dějí se dvě věci:

  • v prostředním sloupci se průběžně zobrazují poznámky, které odpovídají danému výrazu,
  • pod vyhledávačem se zobrazuje našeptávač, který může obsahovat
    • návrhy tematicky podobných výrazů,
    • přehled předchozích hledání, která obsahovala zadaný výraz,
    • přehled uložených hledání, která obsahují zadaný výraz,
    • přehled poznámkových bloků a štítků, které odpovídají zadanému výrazu

Základní možnosti vyhledávání v Evernote 5 představuje následující krátké video z aplikace.

Kliknutím na tlačítko Save search je možné uložit hledaný výraz, pokud ho plánujete v budoucnu používat častěji. Uložený hledaný výraz se také automaticky umístí do rychlých odkazů (Shortcuts).

Pokud kliknete na tlačítko s lupou na začátku vyhledávacího políčka, můžete nastavit, zda se má vyhledávat mezi všemi poznámkami, nebo se má vyhledávat pouze v aktuálním kontextu (např. pouze v aktuálně zobrazeném poznámkovém bloku).

Vyhledávač nyní prohledává nejenom osobní poznámky, ale také veškeré sdílené poznámky.

Osobní i sdílené položky pohromadě

V předchozích verzích Evernote byl poměrně výrazný problém, pokud člověk pracoval častěji se sdílenými položkami (poznámky, štítky, poznámkovými bloky), protože ty byly různým způsobem vizuálně odděleny od osobních položek.

Nyní tento problém odpadá, protože Evernote 5 pro Windows zobrazuje osobní i sdílené položky pohromadě. U poznámek a poznámkových bloků na první pohled nepoznáte, jestli se jedná o osobní nebo sdílenou položku. U štítků je u sdílených položek uvedeno jméno toho, kdo s vámi daný štítek sdílel.

Evernote 5 pro Windows: Osobní i sdílené položky pohromadě

Závěrem

Osobně považuji za nejpřínosnější synchronizaci Shortcuts a zobrazování osobních i sdílených položek pohromadě.

Používáte Evernote ve Windows nebo na jiné platformě? Jak se vám s ním pracuje? Myslíte si, že změny představené v článku jsou krokem kupředu, nebo vás v Evernote trápí úplně jiné věci? Napište mi do komentářů pod článkem.Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku