Ovlivňuje papírový časopis návštěvnost webu? Vím, jak to zjistit.

Ovlivňuje papírový časopis návštěvnost webu? Vím, jak to zjistit.

Dneska mi do schránky dorazil časopis Liška, což je papírový magazín Českomoravské stavební spořitelny. Časopis jsem jenom rychle proletěl, protože spousta uvedených informací se mě vůbec netýká nebo mě nezaujala.

Časopis Liška

Upoutal mě ale jeden prvek, který je v časopisu použit. Jedná se o tzv. „web button“. 

Časopis Liška: Web button

U některých článků je uveden tento prvek s uvedenou URL adresou, na které lze nalézt více informací, které se k danému článku vztahují.

Časopis Liška: Bit.ly odkaz

Výhody zkracovače URL adres Bit.ly

ČMSS chytře v časopise nevyužívá klasické adresy ve tvaru https://www.cmss.cz/#!/zajisteni.html, ale využívá zkracovače Bit.ly, který zajistí, že URL adresa https://www.cmss.cz/#!/zajisteni.html bude dostupná pomocí kratší verze http://bit.ly/Z9FFpj.

Využití zkracovače Bit.ly má dvě zásadní výhody.

 1. URL adresy zaberou  v časopise vizuálně méně místa a lze jim dát jednotnou grafickou podobu, která bude konzistentní napříč celým časopisem.
 2. Je možné snadno monitorovat návštěvnost, která vznikla díky čtení časopisu.

Pokud by totiž byla v časopise uvedená klasická URL adresa, tak by při vyhodnocování návštěvnosti webu ČMSS nebylo možné odlišit návštěvníka, který by takovou adresu zadal do prohlížeče po přečtení časopisu a návštěvníka, který by zadal URL adresu do prohlížeče, aniž by časopis četl. Díky využití zkracovače URL adresy, který vytvoří adresu, která se používá pouze v konkrétním časopise, je možné již vyhodnocovat zájem čtenářů o konkrétní informace.

K těmto informacím však nemají přístup pouze pracovníci ČMSS, může se na ně podívat kdokoli. Stačí si zadat do prohlížeče URL adresu zkrácenou pomocí služby Bit.ly a na konec URL adresy přidat +, tj. například http://bit.ly/Z9FFpj+. Získáte pak přístup ke statistikám využívání odkazu.

Bit.ly: Informace o využívání odkazu

Nevýhody zkracovače URL adres Bit.ly

Ačkoliv to vypadá, že využívání zkracovače Bit.ly je skvělým řešením pro monitoring návštěvnosti generované čtenáři papírového časopisu, je zde jedno velké a jedno menší ALE.

Tím větším problémem je, že zkracovač Bit.ly je citlivý na velikost písmen v URL adrese. Tj. URL adresy http://bit.ly/Z9FFpjhttp://bit.ly/z9FFpj směřují úplně někam jinam – můžete vyzkoušet sami.

Tím menším problémem je, že jsou v časopise prezentované URL adresy, které na první pohled nepatří pod doménu www.cmss.cz. Čtenáři si tak nejsou jistí, co se jim objeví, pokud danou adresu zadají do prohlížeče. Může to snižovat jejich důvěru.

A jak z toho ven

Ideálním řešením je vytvoření vlastního zkracovače přímo na webu ČMSS, který nebude závislý na velikosti písmen. Tím se eliminují oba zmíněné problémy. 

Uživatele bude poté možné směrovat například na URL adresu typu www.cmss.cz/abcde.

 

Narazili jste v nějakém jiném papírovém časopise na podobné řešení? Případně, jak byste řešili potřebu získat informace o tom, jak papírový časopis dokáže generovat návštěvnost pro web? Dejte mi vědět v komentářích.Komentáře

 1. napsal

  Otázka jak se jim zkreslí statistika, pokud pár lidí uvede na svém webu odkaz, který byl jen v papírovém časopise. Ač jsem časopis nečetl, z testovací důvodů jsem klikl.
  Průměrně mají 3 kliky denně – proti 15 ve dnu, kdy byl publikován tento článek 😉

  • napsal

   Tak statistiky to na první pohled zkreslí. Nedá se ale předpokládat, že by pravidelně někdo dával odkazy z časopisu k sobě na web.

   Ale i tato situace se dá vyřešit. Když si zobrazíte ty statistiky a v sekci Where This bitly Link Was Shared kliknete na malou ikonu „i“ u počtu kliků, tak vidíte, odkud kliknutí přicházela. Ta správná „kliknutí“ budou uvedena jako „direct“.

 2. napsal

  Podobný problém jsem s klientem řešil cca půl roku zpátky. Díky výsledkům interního A/B testu jsme se rozhodli pro QR kódy ve spojení se čtečkou integrovanou do funny korporátní mobilní aplikace. Ano byly tam vyšší náklady na realizaci, ale propojení branbuildingu, sales a PR bylo unikátní.

  • napsal

   Hodně bude záviset na oboru a cílové skupině. Zrovna třeba u té Lišky by to nadávalo téměř smysl z hlediska cílovky. U techničtějšího zaměření časopisu nebo u mladšího publika mohou mít samozřejmě QR kódy úspěch.

 3. Marvan napsal

  Tady si někdo neuvědomil, že zkracovače URL jsou vhodné jedině na webové využití. Člověk kdo dá do tisku zkrácený link přes bit.ly by se měl jít někam zahrabat.
  Co třeba vyvinout tu aktivitu a na svém webu vytvořit odkaz http://www.MojeDomena.cz/CasopisLiska není to mnohem stravitelnější řešení? Pokud máte dost prostředků abyste otiskly něco do časopisu máte dost prostředků na to aby byl váš web obohacen o takový odkaz, který může být spojen s celou řadou počítadel.

  • napsal

   Ano, zkracovač od Google má úplně ten stejný problém. Je to způsobeno tím, že chtějí nabízet co nejkratší URL adresy. Díky využití malých i velkých písmen získají několikásobně více dostupných krátkých URL adres.

  • napsal

   Díky Martine. QR kódy sice plní podobnou funkci, ale popravdě ve svém blízkém okolí neznám snad nikoho, kdo by zároveň technicky mohl (chytrý telefon + aplikace na čtení QR kódů + mobilní internet) i dokázal jako uživatel s QR kódy pracovat. A vzhledem k tomu, že tento časopis je určen pro široké masy čtenářů, očekával bych podobný problém u významného procenta čtenářů. Naopak přepsat URL adresu do prohlížeče by snad dokázal každý z mých známých či rodiny.

   Já osobně (i když mám potřebné vybavení i znalosti:-)) jsem například QR kód nikdy nevyužil.

   • napsal

    QR kódy jsem měl možnost poměrně dobře otestovat a došel jsem k tomu, že je to pro běžné uživatele zcela nepoužitelné. Ale zajímal by mě test v nějakém technicky zaměřeném magazínu apod. 🙂

    Pokud by vytvořili vlastní zkracovač na vlastní doméně, který by ignoroval velikost znaků, a cílovou URL tagovali pro sledování v Google Analytics, bylo by to ok, nebo by to šlo ještě nějak vylepšit?

    • napsal

     V rámci služieb bit.ly je možné si za určitých podmienok definovať aj vlastnú doménu. Navyše automaticky skracované adresy sa dajú editovať a tak môžete mať aj zrozumiteľnú adresu bez závislosti na veľkých alebo malých písmenách napr. http://bit.ly/zajistenibudoucnostiCMSS . Má to len nevýhodu, že takúto adresu je možné na bit.ly použiť iba 1x. Takže každú skrátenú linku je potrebné nejako individualizovať, lebo inak sa štatistiky spočítavajú.
     QR kódy sú asi vhodnejšie na plagáty alebo iné externé riešenia, kde vyťukávať nejakú adresu do mobilu môže byť zložitejšie. Banky vo svojich internetbankingoch stále viac využívajú čítačky kódov z faktúr a poukážok a ľudia si postupne zvyknú mať čítačku kódov v mobile.

     • napsal

      Taky bych to řešil nějak takto, protože nevím, jestli je uvedená adresa z bit.ly kratší i psychicky. Hodilo by se generování adresy za slashem ze slabik, aby to vzdáleně něco připomínalo a líp se pamatovalo.

      • napsal

       Psychicky?

       Co se týče generování URL adres pro časopis, tak tam je nejdůležitější délka URL, a to kvůli nutnosti přepisování. Zapamatovatelnost nehraje roli. Základní use case je „čtu si článek – zaujal mě – je tu nějaká URL adresa, kde s můžu dozvědět více – přepíšu ji do prohlížeče“.

       ČMSS aktuálně používá pro zkracování URL adres můj návrh, tj. využití zkracovače na vlastní doméně bez ohledu na veliksot písmen.

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku