Ovládněte první stránku ve výsledcích vyhledávání na Google

Ovládněte první stránku ve výsledcích vyhledávání na Google

Google opět lehce mění způsob zobrazování výsledků vyhledávání. Již neplatí, že první stránka vyhledávání obsahuje vždy deset klasických výsledků, které mohou být doplněny o zprávy, obrázky či videa. Google totiž nyní testuje zobrazování pouze sedmi výsledků vyhledávání.

Platí to však pouze pro některé vyhledávané dotazy. K tomu, aby se vám zobrazilo pouze sedm klasických výsledků vyhledávání je nutné, aby se na první pozici zobrazoval web, který má dostupné tzv. sitelinky.

Google Sitelink odkazy

Sitelink odkazy jsou takové doplňující odkazy na další stránky webu, které se zobrazují u hlavního výsledku (většinou se jedná o homepage webu). Umožňují uživateli snadněji se dostat na konkrétnější stránky v rámci struktury webu a rychleji nalézt potřebné informace.

Sitelinky ve výsledcích vyhledávání na Google

Sitelinky se ve výsledcích vyhledávání zobrazují především, pokud provádíte brandová hledání, tj. vyhledáváte název firmy, název produktu, název webu apod. Pokud váš web Google rozpozná jako značku, pro kterou je vhodné zobrazit sitelinky, tak vám také usnadní ovládnutí první stránky výsledků vyhledávání, protože se může zobrazit pouze maximálně šest potenciálně konkurenčních stránek. Tyto výsledky mohou být jako vždy doplněny zprávami, obrázky a videi. 

Zkuste si sami vyhledat některé z následujících značek a prohlédněte si, jak vypadají zkrácené výsledky vyhledávání, které obsahují pouze sedm klasických položek:

Lupa.cz - sedm výsledků vyhledávání v Google SERP

Více o této změně zobrazování výsledků vyhledávání si můžete přečíst v článku 7 Is The New 10? Google Showing Fewer Results & More From Same Domain (Search Engine Land) nebo v článku SERP Crowding & Shrinkage: It’s Not Your Imagination (SEOmoz).

Za zmínku stojí především graf, který ukazuje, že sedm výsledků v Google vyhledávání je velmi aktuální změna. Můžeme se s ní setkávat někdy od minulého týdne a ovlivnila cca 16 až 20 % výsledků vyhledávání.

Výsledky vyhledávání na Google s přesně sedmi položkami

Zdroj: http://www.seomoz.org/blog/serp-crowding-shrinkage-its-not-your-imaginationKomentáře

 1. napsal

  Dobrý den,
  informace je to zajímavá, užitečná, a dobře podaná, děkuji.

  Je to však pouze za “A“, a to nejzásadnější, co už bohužel neuvádíte je za “B“, tedy jak to prakticky udělat, aby se webová stránka pro Google jevila tak, jak bychom to potřebovali.

  • napsal

   Rozdělme to na dvě záležitosti:

   jak dosáhnout toho, že se budou zobrazovat sitelinky u vašeho webu,

   jak mít první stránku plnou odkazů na stránky o vás.

   Sitelinky nejdou žádným způsobem vynutit. Lze však doporučit několik kroků, které mohou pomoci jejich zobrazování:

   web musí mít dostatek stránek, aby se mohli sitelinky vůbec zobrazovat (minimum je alespoň 7),

   na web musí směřovat odkazy z různých zdrojů a ideálně část z nich by měla obsahovat název webu/firmy, aby Google dokázal rozpoznat, že se jedná o nějakou značku, pro kterou má smysl zobrazovat sitelinky

   titulky stránek na webu by měly obsahovat název webu a samozřejmě název webu se musí zobrazovat i v textu samotných stránek,

   pomůže, když na webu vzniká stále nový obsah (není to ale podmínkou).

   Trvá to samozřejmě nějaký čas. Mně se u Portiscia začaly zobrazovat sitelinky cca po roce, ale to jsem neprováděl žádnou masivní propagaci webu.

   Co se týče ovládnutí první stránky vlastními výsledky, tak lze doporučit vytváření profilů na sociálních sítích a jejich využívání. V názvech profilů se samozřejmě musí objevovat název značky/webu/firmy, z těchto profilů by mělo být odkazováno na hlavní web a také by z hlavního webu mělo být odkazováno na tyto profily. Pokud tak učiníte, máte velkou pravděpodobnost, že z větší části ovládnete první stránku na Google. Dobře se umisťují profily z Twitteru, LinkedIn, Facebooku, Pinterestu a Google+.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku