Otevřené, uzavřené a tajné skupiny na Facebooku. Jak zvolit tu správnou?

Otevřené, uzavřené a tajné skupiny na Facebooku. Jak zvolit tu správnou?

Facebook skupiny jsou jedním z nástrojů, který usnadňuje komunikaci na Facebooku. Pomocí skupin je možné velmi jednoduše vytvořit komunitu Facebook uživatelů, kteří mají podobné zájmy nebo spolu trávili či tráví svůj čas. Vytvoření skupiny na FacebookuMůže se jednat např. o:

 • spolužáky ze školy,
 • spolupracovníky,
 • členy stejného sportovního klubu,
 • uživatele se zájmem o sci-fi literaturu,
 • uživatele ze stejného města,

Možnosti využití Facebook skupin v tomto nejsou nijak omezené. Dříve, než se však rozhodnete založit skupinu, přečtěte si porovnání Facebook skupin a Facebook stránek. Často se může stát, že pro vaše záměry bude vhodnější založit Facebook stránku a později je nemožné změnit skupinu na stránku a naopak.

Jaké existují typy Facebook skupin

V závislosti na typu komunity je vhodné zvolit typ Facebook skupiny. Pokud se budete bavit ve skupině o internetovém marketingu, tak vám asi nebude vadit, když si veškerou konverzaci bude moci přečíst kdokoliv, tj. i nečlen skupiny. Naopak pokud si založíte Facebook skupinu pro interní komunikaci mezi spolupracovníky, tak byste asi byli neradi, aby kdokoliv vůbec věděl, že taková skupina existuje, natož aby si někdo mohl číst, co se v ní píše.

Toho si je vědom i Facebook a nabízí vám při zakládání skupiny tři možnosti, jak se bude skupina navenek chovat:

Otevřené skupiny na Facebooku

Otevřená skupina je základním typem Facebook skupiny. Neplatí u ní žádná omezení viditelnosti ze strany nečlenů skupiny. U otevřené skupiny vidí nečlenové, kdo je členem skupiny, a také vidí veškerou konverzaci ve skupině. Tento typ skupiny je tedy vhodný pro obecněji zaměřené komunity lidí: zájemci o stejný literární žánr, fanoušci stejného druhu sportu, fanoušci stejné hudební kapely nebo stylu, lidé ze stejného města apod. Tj. pro skupiny, kde není výraznější potřeba jakkoliv utajovat/skrývat publikovaný obsah a členy komunity.

Otevřené Facebook skupiny jsou nalezitelné prostřednictvím vyhledávače na Facebooku. Uživatel se může přidat ke skupině kliknutím na tlačítko Přidat se ke skupině ve výsledcích vyhledávání nebo prostřednictvím obdobného odkazu přímo na stránce s Facebook skupinou. Jeho žádost většinou musí schválit správce skupiny nebo některý ze členů skupiny. Nové členy mohou také přidávat sami stávající členové skupiny bez toho, aniž by nečlen žádal o členství.

Otevřené a uzavřené skupiny ve výsledcích vyhledávání na Facebooku

Uzavřené skupiny na Facebooku

Uzavřené Facebook skupiny umožňují zajistit větší míru soukromí. U uzavřené skupiny vidí nečlenové, kdo je členem skupiny, ale již nevidí žádnou konverzaci ve skupině. Tento typ skupiny na Facebooku lze doporučit uzavřenějším komunitám typu: spolužáci ze školy nebo členové klubu/sdružení/organizace/asociace.

Podobně jako otevřené skupiny jsou i uzavřené skupiny viditelné v rámci Facebook vyhledávání a uživatelé si mohou zažádat o členství ve skupině. Tuto žádost opět musí schválit někdo ze členů skupiny.

Žádost o přidání se k Facebook skupině

Tajné skupiny na Facebooku

Z hlediska ochrany soukromí jsou tajné Facebook skupiny nejdokonalejším typem skupin. U tajné skupiny nevidí nečlenové, ani kdo je členem skupiny, ani nevidí jakýkoliv publikovaný obsah ve skupině. Tento typ skupiny je vhodný pro vysoce specializované komunity lidí, které chtějí využít komunikačních možností Facebooku, resp. nechtějí využívat navíc další jinou komunikační platformu.

Často se využívají jako jednoduchý komunikační prostředek mezi spolupracovníky nebo jako společný prostor, kde komunikují studenti zapojení do konkrétních kurzů nebo školních projektů. Nezřídka se tajných skupin na Facebooku využívá také jako diskuzního fóra, které je např. dostupné pouze vybraným (často platícím) členům některých služeb/školení/seminářů.

Tajné Facebook skupiny nejsou nalezitelné ve vyhledávání a pokud se chcete stát jejich členem, musí vás nejdříve přidat do skupiny někdo ze stávajících členů.

Lze změnit typ skupiny po jejím založení?

Typ Facebook skupiny volíte společně s jejím názvem při zakládání skupiny. Pokud se v budoucnu rozhodnete, že byste chtěli změnit typ (nastavení soukromí) skupiny, tak máte možnost. Jedinou podmínkou je, aby ve vaší skupině bylo méně než 250 členů.

Stačí si zobrazit Facebook skupinu, kliknout v pravém horním rohu na ikonu ozubeného kola a z menu vybrat položku Upravit nastavení skupiny. Na stránce s nastavením poté můžete vybrat, jestli vaše skupina bude otevřená, uzavřená nebo tajná.

Změna soukromí Facebook skupiny

Líbil se vám tento článek? Budu rád, když ho budete sdílet na sociálních sítích pomocí tlačítek, která jsou zobrazená pod článkem. Pokud máte nějaký dotaz týkající se Facebook skupin a nastavení jejich soukromí, napište mi komentář.Komentáře

 1. napsal

  Dobrý den.
  Chtěl bych na fcb, nebo v messengeru založit skupinu, která bude dostávat ode mě informace, ale členové skupiny je nebudou moci nijak komentovat.
  Jde to nějak ?

  • napsal

   To bohužel nejde ani v případě FB skupiny, ani v případě FB stránky. Facebook je sociální síť založená na interakcích, a proto tam takové možnosti nenajdete. Pro rozesílku informací bude možná vhodnější zvolit jiné médium – třeba email.
   Zdeněk Hejl nedávno publikoval Jak vytvořit lightbox v Axure RP 7

 2. Klara napsal

  Dobrý den, chtěla bych do skupiny, kterou jsem vytvořila vkládat příspěvky jménem skupiny a nikoliv mým jménem. Je to možné?

 3. Nikča napsal

  Dobrý den, prosím Vás může název skupiny obsahovat jakékoliv symboly, například závorky a jiné? A je možné založit stejný název skupiny s těmito symboly? Předem děkuji za odpověď.

 4. napsal

  dobrý den, prosím o radu. založila jsem prodejní skupinu HRAČKÁRNA … já jsem správce společně s ještě jednou kolegyní… bohužel i když mám nastavený příjem všech upozornění, tak mi nechodí ta nejdůležitější – a to pokud někdo vloží komentář k vystavenému prodejnímu příspěvku, tím pádem se ani nemám možnost dozvědět, že někdo projevil o dané zboží zájem…. pokud mi pak takový člověk například pošle soukromou zprávu, tak ta se mi nezobrazí, jelikož ho nemám v přátelích /dnes jsem náhodou u jednoho příspěvku našla komentář , že má daná osoba zájem o koupi a že mi posílá sz …. musela jsem na ni kliknout ,dát NAPSAT ZPRÁVU … odeslat ji prázdnou zprávu a pak se mi teprve zobrazilo, co mi psala/
  můj dotaz tedy zní: jak zjistím , že mi přišel příspěvek – kde nastavím toto upozornění a další dotaz je, zda jde někde nastavit zobrazování soukromých zpráv, abych je viděla aniž bych musela dělat výše popsané psí kusy. děkuji

 5. Vladimír napsal

  Dobrý den.
  Založil jsem veřejnou skupinu na FB.
  Lze nastavit „někde“, aby skupina byla viditelná i pro lidi kteří nemají FB účet (nebo nejsou právě přihlášení na FB)?

  Např. našel jsem na googlu facebookovou skupinu, která je viditelná i pro lidi kteří nemají FB:
  https://www.facebook.com/groups/493211434122407/

  Děkuji za odpověď.
  V.

  • napsal

   Dobrý den,

   s tímto jsem se ještě nesetkal. Bohužel se mi ani nedaří vytvořit novou skupinu a napodobit chování uvedené skupiny. Určitě se jedná o veřejnou skupinu, která má nastavený typ na „Nákup, prodej, obchod“. Pak jsem zkoušel různé varianty nastavení skupiny, ale nepodařilo se mi dosáhnout viditelnosti skupiny mimo Facebook.

   Zdenek

 6. Lubomir napsal

  Želám Vám krásne a úspešné dni!

  Prosím Vás,
  1. Existuje vo FB skupine tag, alebo nejaká premenná, ktorou by som otvoril všetky príspevky a komentáre od založenia v plnom rozsahu a teda bez rozklikávania „zobraziť viac“, „…viac“ a „čítať ďalej“?
  2. Existuje vo FB skupine možnosť exportu všetkých „rozbalených“ príspevkov a komentárov do PDF?

  Srdečne Vám ďakujem!

  S pozdravom
  Ľubomír Varačka
  Trnava 24.4.2016 00:20

  • napsal

   Dobrý den,

   ani jedna ze zmíněných věcí není přímo na Facebooku možná. Získat všechny příspěvky bude možné pouze naprogramováním nějaké služby, která získá data přes Facebook API.

   Zdenek

 7. Eva Gusmanová napsal

  Dobrý den, mám založenou tajnou skupinu, ale nedaří se mi přidat osoby, které nemám v přátelích já nebo ostatní členové. Asi je to nastavením soukromí daných osob, ale je nějaká možnost jak přidat tyto osoby aniž bych je musela všechny kontaktovat? Díky

  • napsal

   Dobrý den,

   je logické, že vám nejde přidat nikoho koho neznáte. Představte si, že by naopak vás někdo přidával do jakékoliv skupiny se mu zachce. Předpokládám, že jim ty zprávy chodí do složky Filtrováno, kterou si snad nikdo nečte, protože o těchto zprávách nechodí notifikace.

   Budete muset najít jíný způsob jejich kontaktování,

 8. napsal

  Prosím mám založenou tajnou skupinu a když vytvořím album s fotkami tak mi album z hlavní stěny ve skupině nejde skrýt – chybí mi tam toto označení .Nikde jsem nenašla odpověd na tuto otázku . Na mém profilu to jde ale ve skupině nééé 🙁

  • napsal

   Kam a před kým byste chtěla to album skrýt? Album není viditelné pro nikoho mimo skupinu. Ale v rámci skupiny je viditelné pro každého. Jiné nastavení by ani nedávalo smysl – to by pak musely existovat v rámci skupiny uživatelů s různými úrovněmi přístupových práv, ale nic takového ve FB skupinách neexistuje.

 9. vlasta napsal

  Dobrý den,
  vytvořila jsem uzavřenou skupinu,ale dohledají ji pouze moji přátelé a také pouze ty já mohu přidat mezi členy. Ráda bych přidala mezi členy i lidi, které nemám v přátelích a aby si sami mohli skupinu dohledat. Jak na to? Děkuji.

 10. Jana napsal

  Jak je to s mym soukromim ve skupine?. Mam nastaveno, ze me prispevky a fotky mohou videt jen pratele. Pocitaji se uzivatele skupiny jako pratele? Nebo uzivatele skupiny mohou videt pouze prispevky a fotky, ktere ja napisu do skupiny?
  Dekuji

 11. Jitka Lohynská napsal

  Dobrý den,
  změnila jsem skupinu s 1100 členy z uzavřené na tajnou. Je nějaký způsob, jak tento krok vrátit?

  • Štefan napsal

   Pokud máte ve skupině více jak 250 členů a přesto chcete změnit její typ, existuje jedno řešení. Je nutné odebrat potřebné množství členů, aby jejich počet klesl pod 250, změnit typ Facebook skupiny a následně zase vyhozené členy znovu přijmout. V závislosti na počtu členů se může jednat o časově velmi náročný úkol.

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku

Vyhledávali jste

 • skupiny na fb
 • jak se pripojit do skupiny facebook