Vylepšený OneNote si zamilujete a nebudete chtít používat nic jiného … a je zdarma

Vylepšený OneNote si zamilujete a nebudete chtít používat nic jiného … a je zdarma

OneNote je dostupný pro Mac.

OneNote je dostupný zdarma na všech platformách.

OneNote nabízí API.

Tyto tři zásadní změny oznámil včera Microsoft na svých blozích. Pojďme se podívat, jaké možnosti se díky tomu stávajícím i potenciálním uživatelům MS OneNote otevírají.

OneNote ekosystém

OneNote dostupný zdarma na všech důležitých platformách

Doposud bránily v rozšíření používání OneNote především dvě věci:

 • nedostupnost klienta pro Mac,
 • samostatná desktopová verze MS OneNote 2013 pro Windows stála necelé dva tisíce korun.

Oproti svému největšímu rivalovi, Evernote, v tomto OneNote ztrácel. Nyní je však tato bariéra prolomena.

V následujícím seznamu najdete odkazy na bezplatné stažení všech aktuálně dostupných verzí OneNote.

Pokud si stáhnete zdarma desktopovou verzi MS OneNote 2013 pro Windows, tak budete oproti placené verzi ochuzeni například o podporu SharePointu, integraci s MS Outlookem nebo historii verzí stránek. Což jsou funkce, u kterých běžný uživatel ani nezaznamená, že tam nejsou.

OneNote spolupracuje s dalšími aplikacemi a službami

Ačkoliv dostupnost OneNote zdarma na všech platformách vypadá jako skvělá událost, tak druhá ohlášená změna je mnohem zásadnější

To, že OneNote má dostupné cloudové API, na první pohled nevypadá nijak zajímavě. Dokud si však neuvědomíme, co to ve skutečnosti znamená. Díky této inovaci mohou s OneNotem spolupracovat libovolné aplikace a služby. Aktuální přehled podporovaných aplikací a služeb je dostupný přímo na webu OneNote.

Aplikace a služby využívající OneNote API

Upozornil bych především na následující využití OneNote API:

První tři funkce pochází přímo z dílny Microsoftu. Pojďme se nyní blíže podívat na některé z výše uvedených integrací s OneNote.

Odeslání emailu do OneNote

Odeslání obsahu emailu do OneNote funguje podobně jako u jiných internetových služeb. Nejdříve si nastavíte na webu OneNote emailové adresy, ze kterých chcete mít možnost odesílat obsah do OneNote. Poté již stačí pouze poslat/přeposlat libovolný mejl na adresu me@onenote.com a obsah emailu se přidá jako nová stránka do výchozího poznámkového bloku. Prozatím není možné přímo v mejlu specifikovat cílové umístění nové poznámky. Celý koncept odesílání obsahu pomocí emailu do OneNote si můžete prohlédnout na následujícím videu.

OneNote Clipper

OneNote Clipper je nástroj pro zachycení obsahu webové stránky a jeho odeslání do OneNote. Dříve byl Clipper oficiálně dostupný pouze jako rozšíření pro Internet Explorer. Nyní je ve formě bookmarkletu dostupný pro většinu významných prohlížečů (Internet Explorer, Chrome, Firefox, Safari). Oproti dřívější verzi, která získávala obsah stránky jako text a obrázky, tak současná verze zachytí celou stránku (ne jen její viditelnou část) ve formě obrázku.

To má samozřejmě svoje výhody i nevýhody. Výhodou je to, že zachytíte stránku přesně v té podobě, v jaké je na webu. Nevýhodou je složitější práce s textovým obsahem stránky. OneNote sice umožňuje prohledávat textový obsah obrázku či tento obsah vyexportovat, ale není to úplně přímočaré řešení. Vhodnější by samozřejmě bylo, kdyby si uživatel mohl zvolit, v jaké formě chce obsah zachytit.

Pokud si chcete OneNote Clipper vyzkoušet, navštivte odpovídající stránku na webu OneNote a přetáhněte tlačítko (bookmarklet) Vystřihnout do OneNotu na svou lištu záložek v prohlížeči. Poté navštivte libovolnou stránku, kterou chcete uložit do OneNote a jednoduše klikněte na tlačítko v liště záložek. Vše si můžete prohlédnout v následujícím videu.

OneNote kanál na IFTTT

Znáte webovou službu IFTTT (If This Then That)? Jedná se o užitečnou službu, která vám pomůže automatizovat některé činnosti, které na internetu děláte. Funguje velmi jednoduše.

Nejdříve si aktivujete v IFTTT různé kanály (služby či aplikace), které využíváte, a přihlásíte se ke svým účtům. Aktuálně je v nabídce přes 80 kanálů, mezi kterými najdete známé sociální sítě, blogovací platformy, záložkovací systémy, služby pro zálohování a synchronizaci souborů, RSS čtečky, Google aplikace atd. Nejnovějším přísrůstkem je OneNote kanál.

Z těchto kanálů následně sestavujete tzv. recepty. Recept obsahuje spouštěč a požadovanou následnou akci. Můžete si tak například nastavit, že pokud v Gmailu označíte email hvězdičkou, tak se tento email automaticky uloží do Evernote. Na následujícím obrázku si můžete prohlédnout aktuálně nejoblíbenější OneNote recepty.

IFTTT: Oblíbené OneNote recepty

Závěrem

Osobně využívám MS OneNote 2013 na ukládání téměř jakéhokoliv typu obsahu:

 • na krátké textové poznámky, které za pět minut vymažu,
 • jako outliner,
 • pro ukládání referencí,
 • pro ukládání a kategorizaci inspirativních článků či webů,
 • pro správu úkolů,
 • pro naskenované kopie důležitých dokumentů,
 • pro ukládání naskenovaných vizitek

To, že je nyní OneNote zdarma a že je dostupný pro Mac, mě příliš nezajímá, protože využívám OneNote na Windows 8 a Mac si nehodlám pořizovat. Mnohem důležitější je pro mě zprovoznění cloudového API, které umožňuje lepší využití všech možností OneNote. Nemožnost propojení s dalším aplikacemi a službami byla pro mě důvodem, proč jsem před časem často přeskakoval mezi využíváním Evernote a OneNote.

Pokud Microsoft vylepší OneNote Clipper, tak budu naprosto spokojený. Nebo to nyní může udělat kdokoliv jiný, když je dostupné API 🙂

A jak se líbí tyto změny vám čtenářům? Používáte OneNote? Vyzkoušíte ho po přečtení tohoto článku? Rád si přečtu váš názor v komentářích pod článkem.



Komentáře

  • napsal

   Ono je to poměrně jednoduché – pokud chcete využívat různé integrační služby nebo mít data na více zařízeních, tak je jasné, že data musí být někde v cloudu – tak to funguje u jakékoliv služby.

   Nicméně dá se to obejít tak, že budete mít data u sebe a i přesto budete moci využít některé nové možnosti naznačené v článku. Sám to tak používám. Mějte svoje poznámkové bloky s důležitými/důvěrnými daty pouze u sebe. Poté si založte jeden online poznámkový blok, který budete využívat pro sběrné a integrační služby – clipper, zasílání emailem, spolupráce s dalšími službami. Tento online poznámkový blok si poté připojte ve svém desktopovém OneNote.

   Online poznámkový blok můžete využívat jako inbox a data z něj poté v desktopovém OneNote kategorizovat do odpovídajících soukromých poznámkových bloků.

  • napsal

   Evernote a OneNote jsou si funkčně velmi podobné. Bude to hodně o pocitu, které prostředí vám lépe sedne. Nebo o nějakých drobnostech, které jedna aplikace má a druhá nemá, nebo je mají jinak řešené.

   Používal jsem poměrně dlouho obě aplikace a nakonec zvítězil OneNote díky pro mě intuitivnějšímu ovládání a možnostem formátování a rozložení poznámek.

 1. napsal

  Mne sa na týchto cloudových riešení nepáči to, že všetko posielaš „niekam preč“. Následne správca „niekde preč“ má prístup k tvojim dátam. V postsnowdenovskom svete, keď vieme, že korporácie úzko spolupracujú s našimi „ochrancami“, je skutočne na zváženie používanie podobných riešení.

  Na druhej strane padol mi notebook a potešílo ma že aj napriek tomu mám prístup k poznámkam (aj keď disk sa o 2 dni podarilo zachnániť).

  Nie som zástanca posielania OSOBNÝCH poznámok veľkým spoločnostiam.

  • napsal

   OneNote není čistě cloudové řešení. Existuje webová verze OneNote – ta je v MS cloudu. Svoje desktopové poznámky můžu synchronizovat přes OneDrive – to je MS cloud. Můžu ale mít svoje poznámky ve OneNote uložené pouze u sebe na disku a neposílat je do MS cloudu. Tak to dělám třeba já. Přicházím tím ale samozřejmě o některé možnosti, které propojení s cloudem nabízí. Kvůli záloze ukládám OneNote poznámky do Dropboxu – člověk nikdy neví, co se stane a byla by škoda o všechny poznámky přijít.

   Co se týče bezpečnosti/soukromí, tak jsem si už u vašeho předchozího komentáře všimnul, že jste zastánce toho mít všechna data u sebe a neposkytovat je „zlým korporacím“. Popravdě tohle mě nikdy netrápilo. Když si vezmu Google Analytics, tak ať klidně má Google veškeré informace o tom, kdo na můj web chodí a co tam dělá. Mně to v ničem neublíží a těžko z toho něco vykouká i samotný Google.

   Když se podívám na OneNote a sdílení poznámek v cloudu, tak tam opět příliš nevím, co by Microsoft, nějaká tajná služba či kdokoliv na této úrovni z mých poznámek měl. Že tam mám nějaké poznámky z konferencí či školení, úkoly, doklady o platbě energií, výkazy práce, rozměry bytu, svátky a narozeniny? To jsou informace, které jsou ostatním k ničemu a stejně pochybuju, že by to četl stránku po stránce reálný člověk. Bude to maximálně louskat nějaký stroj a hledat případná důležitá klíčová slova či podezřelé typy poznámek. A vzhledem k tomu, že nikde neplánuju bombovej útok, demonstraci, svržení vlády, nekradu a nevraždím či něco podobnýho, tak jsem pro tyto organizace nezajímavý.

   • napsal

    – hodnotím kladne, že MS nechal v softe aj možnosť neposielať dáta von
    – na blogu používam PIWIK analitycs
    – posledná veta je zlý argument (čo je dnes zákonné, zajtra byť nemusí)

    • napsal

     Omluvte ostřejší tón mého následujícího příspěvku, ale nedá mi to.

     K té poslední větě. Kdybych byl takhle s prominutím „předposranej“ a paranoidní ve všem, tak bych mohl jenom doma sedět v koutku, mít zatažený závěsy a čekat na smrt. Nepsal bych tenhle blog, nepoužíval samozřejmě internet, počítač nebo nedejbože mobilní telefon. Protože oni jsou všude a furt poslouchají. Byl by to jako návrat do středověku a obavy z inkvizice.

     To já radši využívám toho, co dnešní doba nabízí. Pracuji z domova díky internetu. Mám svá data synchronizovaná na všech zařízeních. Můžu jít/jet kam chci. Volám komu chci, odkud chci a čemkoliv chci. Bavím se s lidmi na sociálních sítích. Čtu si, co mě baví. Můžu si dokonce psát, co chci. Pokud někdy dojde k takové změně, která mi něco z toho zamezí, tak se tomu buď přizpůsobím nebo proti tomu budu bojovat (záleží na rozsahu změn). Rozhodně se ale nehodlám nyní omezovat kvůli nějakému KDYBY, které může a nemusí přijít. To je podle mě naprosto iracionální.

     Zajímalo by mě například, co za poznámky máte vy, že se bojíte jejich zneužití/využití ze strany korporací nebo tajných služeb.

     • Petr napsal

      Asi tak to vidím já. Co asi tajného, o čem by informační služby nevěděly, bych mohl přijít sdílením polohy v mobilu, surfováním po netu a užíváním všech vymožeností v 21. století. (?)

      • napsal

       Argument smerujúci k tradičnej debilite typu „ja nemám čo skrývať“ 🙂 Poviem ti to takto: Ak nemáme my nič skývať, tak prečo majú vlády inštitúcie pracujúce v urajení? 🙂 PS: Neočakávam rozumnú (ne-naivnú, ne-detskú) odpoveď.

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku