Nové rozhraní pro správu cílů v Google Analytics

Nové rozhraní pro správu cílů v Google Analytics

Google začal v posledních dnech uvádět do ostrého provozu aktualizované rozhraní pro správu cílů v Google Analytics. Zatím je toto nové rozhraní dostupné pouze u některých účtů. Pojďme se v rychlosti podívat, co se změnilo.

Přehled cílů v Google Analytics

Prvním místem v Google Analytics, kde narazíte na změnu, je přehled nastavených cílů. Zatímco dříve byly cíle prezentované takto,

Google Analytics: Původní přehled cílů

v novém rozhraní vypadá přehled cílů následovně. Díky tomu ihned vidíte, kolik kterých cílů bylo splněno během předchozích 7 dní, a můžete také přímo z tohoto přehledu zapínat a vypínat monitoring jednotlivých cílů.

Google Analytics: Přehled cílů

Musím ale upozornit na dvě chyby v české verzi rozhraní. Obě se týkají zapínání/vypínání monitoringu jednotlivých cílů. Zaprvé, nejsou vidět celá slova v přepínači. Zadruhé, a to je rozhodně závažnější, původní anglické výrazy On/Off byly přeloženy jako Zapnout/Vypnout, což je ovšem v použitém kontextu špatně. Naopak, výrazy On/Off by měly být přeloženy jako Zapnuto/Vypnuto.

Vzhledem k tomu, že se tyto přepínače nachází na více místech v Google Analytics, je dobré se naučit, že pokud je přepínač nalevo a text napravo, tak je daná položka vybrána (zaškrtnuta, povolena atd.).

DOPLNĚNO 10. 5. 2013 12:40: Jan Zdarsa z českého Google na tento problém na Twitteru zareagoval a měla by být brzy zjednána náprava.

Vytvoření nového cíle v Google Analytics

Změny se dotkly také samotného vytváření cílů v Google Analytics. Nastavení nového cíle provedete kliknutím na tlačítko Vytvořit cíl. Nemůžete si však již vybrat, do které sady cílů chcete nový cíl přidat – cíl se automaticky přidá do prvního volného slotu.

Proces vytváření nového cíle je vizuálně rozdělen do dvou kroků – Popis cílePodrobnosti cíle. Kromě vizuálních změn však zůstala logika nastavení cíle stejná s původní verzí rozhraní.
Google Analytics: Popis cíle

Google Analytics: Podrobnosti cíle

Na jednu výbornou funkci však při vytváření cíle narazíte. Jedná se o ověření cíle. Jakmile máte cíl nastaven, klikněte na odkaz Ověřit tento cíl a Google Analytics vám řekne, jakou míru konverze by měl tento cíl, kdyby byl nastaven v předchozích sedmi dnech. Můžete si tak ověřit správnost zadaných údajů, což se hodí například při nastavování cesty nebo využívání regulárních výrazů.

Google Analytics: Ověření cíle

Nejedná se tedy o nijak zásadní změny, které by překopaly celý způsob práce s cíli v Google Analytics, ale jedná se o drobnosti, které přispívají k lepší použitelnosti systému.

Líbí se vám nové změny v Google Analytics? Máte je již dostupné ve svých účtech? Dejte mi vědět.Komentáře

  • napsal

   To by bylo na delší povídání:-) Ale v rychlosti.

   Co jsou to cíle? To jsou takové aktivity návštěvníků na webu, které jsou pro vás důležité a které chcete sledovat. Např. odeslání kontaktního/poptávkového formuláře, dokončení objednávky, kliknutí na důležitý odkaz, stažení dokumentu, přihlášení k odběru newsletteru apod.

   A v Google Analytics si právě můžete nadefinovat, jaké cíle chcete sledovat a mít je následně dostupné v různých reportech v Google Analytics. Můžete pak díky tomu vyhodnocovat například výkonnost různých marketingových kampaní, zdrojů návštěvnosti nebo třeba rozpoznat rozdíl v plnění cílů mezi novými a vracejícími se návštěvníky.

   Pokud byste potřeboval nastavit cíle (popř. kompletně Google Analytics) pro některý ze svých webů, tak mi dejte vědět a můžu vám s tím pomoci. Popř. vám mohu dát krátké zaškolení. Stačí mi napsat na zdenek@zdenek-hejl.com nebo prostřednictvím formuláře http://www.portiscio.net/napiste-mi.

  • napsal

   Myslím, že na to nemají jasný klíč, podle čeho to uvolňují. Mám přístup k desítkám GA účtů a tak jsem zkoumal, jestli to spouští dříve pro účty/profily s vysokou návštěvností, nebo například pro účty s novým Universal Analytics kódem. Žádná souvislost 😀 Rozložení je opravdu náhodné. Ale během dneška se nové rozhraní objevilo v dalších a dalších účtech.

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku