Nesdílejte cizí příspěvky na své Facebook stránce

Nesdílejte cizí příspěvky na své Facebook stránce

Znáte to. Procházíte si na Facebooku svůj newsfeed a narazíte na něco zajímavého, co by se mohlo líbit vašim fanouškům. Jak jim to dáte vědět? Nejjednodušší a nejrychlejší variantou je kliknout na odkaz Sdílet, zvolit sdílení na Facebook stránce, vybrat požadovanou stránku a kliknout na tlačítko pro sdílení.

Sdílení na Facebook stránce

Nevýhoda sdílení cizích příspěvků

Jednoduchost sdílení však s sebou přináší jednu výraznou nevýhodu. Takovýto příspěvek se dostane k výrazně méně fanouškům, než vaše klasické příspěvky na Facebook stránce.

Testoval jsem toto chování u více příspěvků v různé dny i různé hodiny, abych měl jistotu. Na následujícím výřezu z Facebook Insights jsou vidět některé z nich. Zvýrazněné jsou příspěvky sdílené od jiných uživatelů a Facebook stránek. V prvním číselném sloupci je uvedený počet uživatelů, kteří viděli daný příspěvek.

Dosah příspěvků sdílených na Facebook stránce

Na první pohled je patrné, že se sdílené příspěvky dostaly k mnohem méně uživatelům než příspěvky klasicky publikované prostřednictvím Facebook stránky. Zatímco běžný příspěvek se v případě Magazínu Portiscio dostane průměrně k 200 uživatelům, sdílený příspěvek se dostane cca k 50 uživatelům. Tento poměr se samozřejmě může lišit u jiných Facebook stránek.

Pozorujete stejné chování i na svých Facebook stránkách? Napište mi svůj komentář.

UPDATE: Pavel Láhnerna Facebooku upozornil, že sdílení cizích příspěvků má ještě jedno úskalí. Pokud sdílíte cizí fotku, tak ta se sice objeví na vaší Facebook stránce, ale jakmile na ni uživatel klikne, aby si zobrazil její větší verzi, tak už se dostane zpět na původní příspěvek. Pokud se mu taková fotka líbí nebo k ní má co říct, tak s největší pravděpodobností tak učiní u původního příspěvku, ne u toho vašeho sdíleného.

Jak to tedy dělat lépe?

Ptáte se, jak tedy máte sdílet se svými fanoušky zajímavou informaci, aniž byste zbytečně vyřadili část svých fanoušků a dalších uživatelů? Rada je jednoduchá.

Nesdílejte příspěvky, vytvářejte vlastní.

Pokud například narazíte na zajímavý článek, na který upozornil někdo jiný, přečtěte si ho a publikujte odkaz na něj s vlastním komentářem. Můžete do příspěvku přidat i původní zdroj informace –  jméno uživatele nebo název stránky. Jak může takový příspěvek vypadat, si můžete prohlédnout na následujícím obrázku.

Vlastní příspěvek na Facebook stránce

Poznámka: Výše zmíněný příspěvek se zobrazil během 10 minut cca 70 fanouškům, což je pravděpodobně více, než by měl sdílený příspěvek za celou dobu své existence.

Jak sdílíte zajímavé informace z cizích zdrojů se svými fanoušky? Využíváte jednoduchého sdílení na Facebook stránku, nebo vytváříte vlastní příspěvky? Budu rád, když se podělíte o své zkušenosti.Komentáře

  • napsal

   Ano, dosah příspěvků výrazně klesá. Sám to pociťuju. Doporučuji ale aspoň párkrát vyzkoušet nějakou formu reklamy na Facebooku. Dá se tam poměrně dobře pracovat i s nízkými rozpočty při dobrém cílení a zajímavém „reklamním“ sdělení. Za vyzkoušení to určitě stojí.

 1. Belial napsal

  Bohužel je to asi ovlivněno cílením jaké u sdílení zamýšlíte. Jelikož mám hlavní stránku prodej zboží a dalších 20 podpůrných komunitních. Je podle mně docela účinné sdílet na komunitních stránkách příspěvky primární stránky, jelikož chci aby se lidé ve finále proklikávali do eshopu.
  Jinak pokud na své facebook stránky dáváte fotky, které nejsou vaše, hrozí vám smazání stránky pro porušení autorských práv. Sdílením se tomu vyvarujete.

  • napsal

   Je pravda, že s fotkami je to často na pováženou z hlediska autorských práv.

   Ještě jsem ale třeba neslyšel, že by si stěžoval nějaký autor článku, že by někdo použil obrázek z jeho článku a umístil jej na svou Facebookovou stránku a propagoval daný článek. O to snad každému autorovi jde, aby měl čtený článek. Jiná situace samozřejmě je, pokud si někdo takto vezme obrázek, ale využívá ho pro propagaci svých vlastních článků nebo služeb.

  • napsal

   Také raději odkazuji v příspěvcích na původní článek s vlastním komentářem. Připadá mi to takové lepší odkazovat přímo na zdroj. Sdílím obvykle jen takové zajímavosti, které nejsou pro danou stránku až tak důležité, jsou jen pro „zpestření“. Třeba nějaký vtip, zajímavý obrázek..

 2. napsal

  Ja som si všimol už dávnejšie že ak dám niečo zdieľať tak sa to nezobrazí úplne každému ale iba nejakej menšej skupine followerov.

  • napsal

   Vypozoroval jsem to také už dřív, ale v poslední době mi to přišlo ještě více omezené, tak jsem to vyzkoušel u více různých příspěvků, abych měl jistotu.

 3. napsal

  Na druhou stanu nejde ale i o něco jiného? Například pokud najdu zajímavý článek nebo odkaz u někoho jiného a napostuju ho na svou FB page, není vhodné ho alespoň zmínit jako zdroj? Podle mne ano. Vím že na autorství se (bohužel) na sociálních médiích moc nehraje, ale i tady by podle mne měla platit taková ta elementární slušnost, co myslíte?

  • napsal

   Jde o to zkoušet a vyhodnocovat. Nejdříve doporučuji kouknout do Facebook Insights, jestli vidíte horší úspěšnost a dosah sdílených příspěvků a pokud ano, tak začít vytvářet vlastní příspěvky.

 4. napsal

  Zděnku, já cizí příspěvky nesdílím na své stránce, jelikož jsem toho názoru, že uživatelé se stali fanoušky díky mému obsahu a ne abych je posílal vědomě jinam (mám to tak nastavené od začátku). Když už něco sdílím, tak na svém profilu.

  Mám ale zkušenost z druhé strany, kdy lidé sdílí mé články a mám tak možnost pozorovat různé vlivy. Příspěvek, který sdílí například jen jeden, nebo dva další fanoušci má kolikrát mnohonásobně větší počet zobrazení, jak příspěvek, který má xx sdílení, takže si myslím, že na tom co popisuješ opravdu něco bude 😉
  Aleš Náprstek nedávno publikoval Kde sehnat levný design na Facebook a Twitter?

  • napsal

   Hodně záleží na tom, koho tím článkem oslovíš. Je naprosto normální, že nějaký článek na Twitteru retweetuje třeba 10 běžných uživatelů a přinese to pouze pár nových návštěvníku, protože ti co retweetovali, mají jenom pár followerů. No a pak se stane, že článek sdílí dál jeden uživatel nebo stránka a je z toho rekordní návštěvnost – více viz http://www.portiscio.net/magazin-portiscio-v-lednu-2013.

   K té první části. Já to mám zase od začátku nastavené naopak. Snažím se lidem vybírat zajímavé články, aby ušetřili čas a nemuseli se probírat stovkami článků denně + to doplňuji sem tam odkazy na vlastní články. Takže lidí se stávají fanoušky mých stránek, aby měli přístup ke kvalitním aktuálním tematickým článkům. Oba přístupy mají něco do sebe.

 5. napsal

  nikdy nezdieľam, vždy si článok najprv prečítam alebo aspoň prebehnem očami, potom si uložím URL do google kalendára na deň kedy ho budem publikovať

  • napsal

   To je rozhodně rozumný postup. Po přečtení článku navíc člověk dokáže v příspěvku případně vypíchnout, co mu přijde důležité, resp. proč by si měli fanoušci článek přečíst. Původní popisek nemusí být vždy vhodný i pro nové cílové publikum.

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku

Vyhledávali jste

 • sdílení fotek na facebooku