Navrhujeme chybovou stránku 404

Navrhujeme chybovou stránku 404

S chybovou stránkou 404 se již setkal určitě každý pravidelný uživatel internetu. Tato stránka návštěvníkovi sděluje, že obsah, který hledal, se na dané URL adrese již nenachází. Správně navržená chybová stránka by však měla umět více než jen sdělit, že došlo k chybě. Pojďme se společně podívat na to, co může zapříčinit zobrazení chybové stránky a jaká jsou doporučení pro její tvorbu.

Proč se chybová stránka 404 zobrazuje

Jak již bylo řečeno, stránka 404 se zobrazuje v případě, pokud se návštěvník snaží zobrazit určitou stránku, ale tato stránka se již na webu nenachází. Tuto situaci může způsobit:

 • špatně napsaná URL adresa nebo zastaralá oblíbená položka v prohlížeči,
 • zastaralý odkaz z výsledků vyhledávače,
 • neplatný interní odkaz v rámci aktuálního webu,
 • neplatný odkaz z jiného webu.

U dobře spravovaného webu by mělo docházet k zobrazení chybové stránky pouze minimálně. Pokud došlo k přesunu některých stránek na webu nebo byl proveden celkový redesign webu, mělo by být součástí těchto prací také nastavení trvalého přesměrování pomocí HTTP kódu 301 ze starých URL adres na nové.

Nicméně vždy se může stát, že nebudou takto ošetřeny všechny potřebné stránky a právě zde přichází chvíle pro chybovou stránku 404.

Doporučení pro tvorbu chybových stránek

Ačkoliv stránka 404 představuje oznámení chybového stavu, měla by být navržena tak, aby návštěvníka neodradila a naopak mu pomohla najít požadovaný obsah. Chybová stránka by měla odpovídat těmto doporučením:

 1. Měla by být napsána jazykem srozumitelným i pro netechnicky zaměřené návštěvníky. Je proto vhodné vyhnout se odborným pojmům a žargonu.
 2. Neměla by na prvním pohled vyvolávat dojem, že se stala chyba, popř. že tuto chybu způsobil návštěvník.
 3. Měla by návštěvníka informovat, proč mohlo k chybě dojít. Např. že na URL adrese, kterou zadal do prohlížeče, se žádná stránka bohužel nenachází nebo že odkaz, na který klikl na jiném webu, je bohužel neaktuální.
 4. Měla by nabízet jednoduché možnosti, jak tento chybový stav opustit, tj. jak se dostat k požadované stránce nebo alespoň ke stránce podobné.

Cílem chybové stránky 404 je tedy návštěvníka nevystrašit, ale pomoci mu.

Jak návštěvníkovi pomoci najít vhodnou stránku

Jelikož už návštěvník webu ví, že stránka, kterou hledal, se na dané URL adrese nenachází, je potřeba mu nabídnout několik možností kam dál. Lze doporučit umístění následujících prvků na chybovou stránku 404:

 • odkaz na domovskou stránku,
 • odkaz na mapu stránek nebo lépe přímo zobrazení mapy stránek,
 • vyhledávací pole, pokud web podporuje interní vyhledávání,
 • kontaktní informace na správce webu.

Pomocí těchto prvků má návštěvník možnost najít na webu relevantní stránky. Díky tomu s největší pravděpodobností o návštěvníka nepřijdete, což by se velice snadno stalo, pokud by nebyla navržena žádná chybová stránka. Sami například posuďte rozdíl mezi těmito dvěma stránkami.

Nevhodná chybová stránka

Vhodná chybová stránkaTrackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku