Magazín Portiscio v srpnu 2013

Magazín Portiscio v srpnu 2013

Pokud čtete Magazín Portiscio pravidelněji, tak jste si nejspíš všimli, že jsem od ledna tohoto roku začal měsíčně vydávat zhodnocení fungování webu a aktivit okolo něj. Podobné vyhodnocení budu i do budoucna publikovat na konci každého měsíce, ať vy i já vidíme, kam se Magazín Portiscio ubírá a co se podařilo a co ne.

Srpnové zhodnocení fungování Portiscia vydávám trochu se zpožděním, protože jsem se na začátku září ženil a měl tak úplně jiné starosti 🙂

A teď už se pojďme podívat na to, co se stalo v srpnu 2013. Nebylo toho totiž vůbec málo.

Aktualizace WordPress frameworku a šablony

Největší změnou, která proběhla v srpnu, byla aktualizace WordPress frameworku Genesis (affiliate odkaz) na verzi 2. S tím byla spojená i aktualizace šablony eleven40 Pro, která zajišťuje samotné zobrazování blogu, tak jak jej vidíte. Framework i šablona ve své druhé verzi doznaly podstatných změn. Framework Genesis 2.0 podporuje v základu HTML5 a značkování schema.org, které využívají vyhledávače například při generování rich snippets. Mimo to je také rychlejší a bezpečnější.

Co jsou to rich snippets?

Rich snippets (dle Google v češtině strukturované úryvky) jsou dodatečné informace, které se mohou zobrazit u některých výsledků vyhledávání na Google. Aby se mohly tyto informace objevit ve výsledcích vyhledávání, je nejdříve nutné použít speciální HTML atributy pro označení těchto informací na vlastním webu (k tomu slouží právě značkování pomocí schema.org). Díky tomu se mohou ve výsledcích vyhledávání zobrazit například dodatečné informace o receptech, autorech článků, filmech, prodávaných produktech, recenzích atd. Přečtěte si více o rich snippetech v nápovědě Google.

Rich snippets u receptů na svíčkovou

Pořízení WordPress pluginu SEO Booster Pro

Po aktualizaci frameworku jsem se donutil udělat si taky trochu pořádek v metadatech, která se vypisují u jednotlivých stránek, a také v používaných pluginech.

Odstranil jsem pluginy, které

 • sloužily ke vkládání různých měřících kódů do stránek,
 • generovaly metadata pro sociální sítě,
 • sloužily k nastavování metadat pro vyhledávače,
 • zobrazovaly sdílecí tlačítka.

Jediný plugin, který mi z této obasti zbyl, je plugin na generování XML sitemapy pro vyhledávače.

A proč jsem se k tomu odhodlal? 

 1. WordPress framework Genesis zvládá bez problémů práci s titulky stránek, umožňuje nastavit metadata pro roboty vyhledávačů a umí generovat podklady pro rich snippets pomocí značkování schema.org.
 2. Našel jsem skvělý plugin WP Social SEO Booster Pro (affiliate odkaz), který rozvíjí možnosti v generování metadat pro vyhledávače a sociální sítě.

WP Social SEO Booster Pro logoWP Social SEO Booster Pro například umožňuje:

 • generovat metadata, která jsou vhodná pro sdílení článků Facebooku (Open Graph), Google+ nebo Twitteru (Twitter Cards),
 • zobrazit tlačítka pro sdílení na sociálních sítích,
 • pracovat s hvězdičkovým hodnocením u článků či jakéhokoliv jiného typu stránek,
 • nastavovat autorství (Google+ Authorship) článků,
 • generovat sitemapy pro obrázky.

Přímo ve WordPress repozitáři si můžete stáhnout verzi WP Social SEO Booster, která je zdarma, avšak má určitá omezení, o kterých si můžete přečíst přímo na dané stránce. Plnou verzi pluginu WP Social SEO Booster Pro si můžete koupit na webu vývojářů WP Social (affiliate odkaz) za 37 dolarů. Plugin je následně použitelný na jakýchkoliv vašich webech a máte nárok na celoživotní podporu a aktualizace zdarma.

Já rozhodně koupě tohoto pluginu nelituji.

Změny designu blogu

Ve spojitosti s aktualizací frameworku a šablony jsem provedl ještě několik změn vzhledu blogu.

 • Vyhledávací pole jsem výrazněji zvětšil a umístil ho do hlavičky blogu tak, aby bylo stále viditelné.
 • Menu s kategoriemi článků jsem přesunul přímo nad samotný článek/výpis článků.
 • Přidal jsem na konec každého článku přehled podobných článků i s náhledovými obrázky.
 • Celý blog je nyní barevně koncipován do černé a červené.

Hlavička Magazínu Portiscio

První přímý prodej reklamního prostoru na blogu

Na konci srpna jsem realizoval první přímý prodej reklamního prostoru v Magazínu Portiscio. Jedná se o banner, který můžete vidět v hlavičce webu. Na spolupráci jsem se domluvil s Michalem Janíkem, který stojí za projekty Mergado a Besteto

Besteto podporuje Magazín Portiscio

Pokud máte i vy zájem finančně podpořit fungování Magazínu Portiscio nebo byste chtěli umístit zde svůj banner, tiskovou zprávu či článek, napište mi a určitě se nějak domluvíme.

Magazín Portiscio v číslech

Návštěvnost

Zdroj návštěvnostiČervenec 2013Srpen 2013
Vyhledávače36173537
Přímá17201961
Sociální sítě4411064
Odkazující weby446510
Další zdroje136163
Celkem63607235

Z tabulky je patrné, že všechny zdroje generují v průběhu času velmi podobné množství návštěvnosti. Jediným kanálem, který má aktuálně potenciál výrazněji zahýbat s návštěvností jsou sociální sítě.

Fanoušci a odběratelé

KanálČervenec 2013Srpen 2013
Facebook stránka Magazín Portiscio11101250
Twitter Magazín Portiscio233245
Twitter Zdeněk Hejl870890
Google+ Magazín Portiscio98105
Pinterest Zdeněk Hejl271305
RSS144190
Odběr článků emailem7783

Těší mě neustálý nárůst fanoušků a odběratelů napříč různými kanály a sociálními sítěmi. Na svém osobním Twitter účtu už pomalu dosahuju na 900 followerů (v době publikování článku 897 followerů) a těším se až budu mít na dosah tisícovku. Výrazněji roste také počet followerů na Pinterestu. A nejen počet followerů – i samotní followeři jsou stále více aktivní.

U RSS je poslední dobou velmi těžké odhadnout počet odběratelů, protože i samotné statistiky jeden den ukazují 390, druhý den 200 a další zase 300 odběratelů. Do tabulky jsem zaznamenal hodnotu, která byla aktuální k prvnímu září.

 

A jak se dařilo v srpnu při blogování vám? Napište mi komentář do diskuze pod článkem.Komentáře

Trackbacky

 1. […] Předpokládám, že je to způsobeno tím, že všechny články jsou opatřeny vhodným značkováním pomocí Schema.org, kterému v poslední době přikládá Google stále větší význam. Přidání metadat do příspěvků a stránek mi zajišťuje výborný plugin WP Social SEO Booster Pro (affiliate odkaz). Více o pluginu si můžete přečíst v mém srpnovém zhodnocení. […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku