Magazín Portiscio v roce 2013

Magazín Portiscio v roce 2013

Co se stalo během roku 2013

Díky tomu, že jsem minulý rok pravidelně publikoval zhodnocení jednotlivých měsíců, tak mám nyní přehled o tom, co jsem celý rok prováděl 🙂 Představím vám zde sedm nejvýznamnějších věcí, které se za rok 2013 na Portisciu staly.

1. Vyzkoušel jsem si Facebook reklamy

Na přelomu roku 2012 a 2013 jsem si poprvé vyzkoušel, jak fungují Facebook reklamy a jak jich můžu využít pro získávání nových fanoušků Facebook stránky nebo pro získávání návštěvníků pro tento blog. Zjistil jsem, že s poměrně malými náklady lze získat dostatek (alespoň z mého pohledu) fanoušků i návštěvníků. 

Portiscio Facebook: Vývoj počtu fanoušků

Do Facebook reklam jsem poté investoval celou první polovinu roku 2013. Efektivitu reklam by určitě šlo ještě vylepšit, ale vzhledem k tomu, že jsem to bral spíše jako experiment, tak mi výsledky přišly dostačující. Více v Magazín Portiscio v lednu 2013

2. Dosažení rekordní denní návštěvnosti

Hned na začátku roku 2013 se mi povedlo dosáhnout rekordní denní návštěvnosti. Díky článku Jak pracovat s problémovými klienty překročila dvakrát (9. a 10. ledna) denní návštěvnost hranici tisíce návštěvníků.

Portiscio: Tisíc návštěv denně podruhé

Takto vysokému číslu se mi od té doby podařilo alespoň přiblížit pouze jednou, a to když jsem publikoval svoje shrnutí Marketing Festivalu 2013.

3. Práce s infografikami

V březnu 2013 jsem se plně začal věnovat infografikám zaměřeným na marketing, internet a informační technologie. Začal jsem pravidelně vyhledávat nové infografiky a publikoval jsem je na svém Pinterest účtu. Když jsem jich začal pravidelně přidávat 15 až 20 týdně, tak jsem se rozhodl, že bych mohl každý týden publikovat na blogu přehled těchto nejnovějších přírůstků. A tak vznikla rubrika Infografiky na neděli, která nyní čítá již téměř 40 článků. Více o tom, jak jsem začínal s infografikami si můžete přečíst v článku Magazín Portiscio v březnu 2013 a dubnu 2013.

Můj Pinterest účet v lednu 2014

Nyní mám na Pinterestu více než 1000 infografik rozdělených do téměř 60 nástěnek. Moje přidávané infografiky sleduje přes 430 uživatelů a tito uživatelé také pravidelně přidávají tyto infografiky na své nástěnky. Svým rozsahem se můj Pinterest účet bude řadit v ČR na první místa v počtu infografik zaměřených na internetový marketing. Popravdě jsem ještě žádnou větší kolekci u nás nenašel 🙂

4. Vliv počtu publikovaných článků na návštěvnost webu

V květnu jsem se pustil do experimentu, který mi měl odpovědět na otázku, zda množství článků publikovaných v daném měsíci má vliv na množství návštěvnosti

A výsledek nebyl příliš překvapivý. Publikoval jsem během května 20 článků (9 přehledových a 11 autorských) a získal 11224 návštěvníků, což znamenalo téměř 50% nárůst návštěvnosti oproti dubnu. Více v článku Magazín Portiscio v květnu 2013.

Návštěvnost Magazínu Portiscio za uplynulý rok

Podobné množství článků za měsíc se mi však v budoucnu již bohužel nepodařilo publikovat. Ale co se nepovedlo loni, může se snadno povést letos.

5. Aktualizace blogu

V srpnu jsem se pustil asi do největší loňské změny na blogu. Provedl jsem aktualizaci WordPress frameworku Genesis na verzi 2 a s tím jsem také upgradoval používanou šablonu eleven40. To co nyní vidíte na blogu je vzhled, který pochází právě z těchto srpnových změn. Jedná se především o barevný styl, vyhledávací pole v hlavičce webu, přesun menu s kategoriemi článků nebo využití obrázků ve výpisu podobných článků.

WP Social SEO Booster Pro logo

Kromě na první pohled patrných změn však největší změny proběhly v pozadí. Blog běží nyní na HTML 5 a v maximální míře využívá možností značkování schema.org. K tomu kromě inovované WordPress šablony eleven40 výrazně přispěl plugin WP Social SEO Booster Pro. Zvládne na web přidat snad veškerá možná metadata, která můžete v současnosti potřebovat – pro sociální sítě či pro vyhledávače. Přečtěte si o jeho možnostech v článku Magazín Portiscio v srpnu 2013.

Mimo to jsem také provedl čistku v metadatech webu, vyházel jsem některé pluginy, pořádně nastavit cachování webu a zapracoval na dalším zrychlení webu. Zabralo to si docela dost času, ale rozhodně toho nelituju – web je svižnější než předtím.

6. Prodej reklamního prostoru

Srpen byl celkově zajímavý měsíc pro Portiscio, protože kromě uvedených technických a grafických změn došlo také k historicky prvnímu prodeji reklamní plochy na Portisciu. Na spolupráci jsem se domluvil s Michalem Janíkem, který stojí za projekty Mergado a Besteto

Besteto podporuje Magazín Portiscio

7. Google Tag Manager

V říjnu jsem se pustil ještě do jedné akce, kterou čtenáři nepostřehnou, ale pro mě do budoucna má velký význam. Začal jsem využívat naplno Google Tag Manager pro nastavení monitoringu návštěvnosti webu a chování návštěvníků na webu. Díky Google Tag Manageru jsem mohl odstranit všemožně po stránce roztroušené monitorovací kódy Google Analytics a vše sjednotit právě v GTM. Pokud chci začít měřit na webu něco nového, tak je to nyní otázka maximálně několika minut.

V současnosti měřím například:

 • odeslání kontaktního formuláře,
 • přidání nového komentáře,
 • přechod na sociální sítě pomocí ikon v sidebaru,
 • využívání hlavního menu,
 • využívání tag cloudu se štítky,
 • klikání na podobné články,
 • klikání na odkazy v autor boxu,
 • sdílení na sociálních sítích,
 • veškeré odchozí odkazy.

Mgazín Portiscio: Sledované akce návštěvníků

Aktuální možnosti Google Tag Manageru mě tak uchvátili, že se jej snažím prosazovat také u maxima klientských projektů. Jeho použití dokáže ušetřit hodiny práce na obou stranách a desítky hodin do budoucna. Více o Google Tag Manageru si můžete přečíst v článku Magazín Portiscio v říjnu 2013.

Magazín Portiscio v číslech

Články

Během roku 2013 jsem publikoval 141 článků. Z toho bylo:

Návštěvnost

Zdroj návštěvnosti 2012 2013
Vyhledávače 52417 54153
Přímá 14011 24455
Sociální sítě 7350 13689
Odkazující weby 4667 6841
Další zdroje 1895 1956
Celkem 80340 101094

Co mě rozhodně potěšilo, je více než 25% nárůst celkové roční návštěvnosti webu. To znamená nárůst průměrné denní návštěvnosti z 220 na cca 280 návštěv. Pozitivní je pro mě také téměř 90% nárůst návštěvnosti ze sociálních sítí a mírný nárůst návštěvnosti z odkazujících stránek.

Na druhou stranu nejsem příliš nadšený ze stagnace přirozené návštěvnosti z vyhledávačů. Ale to se snad změní v tomto roce, kdy se začnu výrazněji věnovat autorským článkům, které by měly tvořit alespoň polovinu obsahu webu. Tou druhou polovinou budou shrnující články z rubrik Infografiky na neděli a Pondělní čtení.

Fanoušci a odběratelé

Kanál Březen 2013 Prosinec 2013
Facebook stránka Magazín Portiscio 814 1277
Twitter Magazín Portiscio 194 272
Twitter Zdeněk Hejl 740 940 
Google+ Magazín Portiscio 92 109
Pinterest Zdeněk Hejl 156 427 
RSS 279 243 
Odběr článků emailem 59 91

Důkazem o tom, že moje aktivity na sociálních sítích nejsou úplně zbytečné, je neustálý nárůst fanoušků napříč sociálními sítěmi. To mi dává i motivaci do budoucna. Nejvíce mě těší výrazný nárůst odběratelů na Pinterestu a také přiblížení se k tisícovce followerů na osobním Twitteru.

K zahození není také vývoj počtu fanoušků na Facebooku, který se od počátku roku zvýšil na pětinásobek. Ale v poslední době dochází k výrazné stagnaci. S tím budu muset v tomto roce něco udělat 🙂

Magazín Portiscio: Nárůst počtu fanoušků na Facebooku

10 nej Magazínu Portiscio

10 nejčtenějších článků za rok 2013

Mezi nejčtenější články v uplynulém roce patřily především články, které radí, jak zrušit účty na nejpoužívanějších sociálních sítích. To je stejné jako v předchozím roce. Celkově nejvíce čtenářů měly články zaměřené na sociální sítě a konkrétně na Facebook.

10 nejnavštěvovanějších kategorií za rok 2013

10 nejnavštěvovanějších štítků za rok 2013

Co plánuji na rok 2014

Nijak výrazně se v průběhu roku nezměnily moje priority týkající se dalšího rozvoje Portiscia. Dále budu pokračovat v aktivitách na sociálních sítích a ve vydávání týdenních souhrnných článků. Navíc se budu soustředit na tyto tři cíle.

 • Zvýšit poměr publikovaných autorských článků vůči souhrnným článkům.
 • Lépe pracovat se čtenářskou komunitou na blogu i na sociálních sítích.
 • Vyzkoušet nové formy obsahu a celkově více využít blog k experimentování.

A jaké plány máte na rok 2014 vy se svými blogy a magazíny? Budu rád, když mi napíšete svůj komentář do diskuze pod článkem.Komentáře

  • napsal

   Vzhledem k tomu, že si na blogu většinou zkouším nějaké nástroje nebo nápady, než je třeba začnu nabízet klientům, tak si musím trochu udržovat přehled o tom, co jsem kdy udělal nebo změnil.

   Tvorba obsahu by samozřejmě měla být primární – poslední měsíce to tady tak rozhodně nevypadá 🙂

   Která tlačítka jsou rozhozená? Ta pro sdílení na FB a Twitteru? Nebo nějaká jiná. Předem díky za info.

   Zdenek

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku