Magazín Portiscio v říjnu 2013

Magazín Portiscio v říjnu 2013

Pokud čtete Magazín Portiscio pravidelněji, tak jste si nejspíš všimli, že jsem od ledna tohoto roku začal měsíčně vydávat zhodnocení fungování webu a aktivit okolo něj. Podobné vyhodnocení budu i do budoucna publikovat na konci každého měsíce, ať vy i já vidíme, kam se Magazín Portiscio ubírá a co se podařilo a co ne.

V říjnu se na první pohled nic zásadního okolo Magazínu Portiscio neudálo. Publikoval jsem vesměs pouze pravidelná týdenní shrnutí zajímavých článků (Pondělní čtení) a zajímavých infografik (Infografiky na neděli).

Provedl jsem však výraznější změny týkající se webové analytiky a monitoringu chování návštěvníků na blogu, se kterými bych vás rád seznámil.

Miluji Google Tag Manager

O Google Tag Manageru jsem samozřejmě věděl už dříve, ale neviděl jsem výraznější důvod, proč ho využívat. Prvního října jsem si však přečetl novinky z GA Summitu 2013. Jednou z uvedených novinek byla i nová schopnost GTM automaticky zaznamenávat kliknutí na stránce, kliknutí na odkazy a odesílání formulářů. Zatímco dříve bylo nutné pro monitoring těchto akcí vytvářet speciální JS kód, teď lze vše nastavit přímo v prostředí Google Tag Manageru. 

Nedalo mi to a strávil jsem jeden večer se studováním a nastavováním Google Tag Manageru. A stálo to rozhodně za to. Nyní mám přímo v Google Analytics dostupná téměř všechna potřebná data, která potřebuji znát o chování návštěvníků na webu.

Např. na webu mám několik různých sekcí s odkazy:

 • Doporučuji přečíst,
 • Menu kategorií,
 • Sociální sítě,
 • Nejčtenější články,
 • Nástroje, které doporučuji,
 • Štítky,
 • Autor box,
 • Podobné články.

Jedná se o poměrně dost různých typů interních i externích odkazů. Je pro mě důležité vědět, které typy odkazů návštěvníci využívají a které ne, a následně kdyžtak upravit umístění a vzhled jednotlivých sekcí a prvků. Např. jestli lidé využívají odkazy na podobné články, jestli je zajímají nejčtenější články na blogu nebo na jaké kategorie klikají v hlavní menu.

Mgazín Portiscio: Sledované akce návštěvníků

Na výše uvedeném screenshotu z Google Analytics je vidět přehled několika aktivit, které sleduji u návštěvníků webu. Kromě toho, že například vím, že na některou položku hlavního menu kliklo 81 návštěvníků a celkem bylo hlavní menu použito 139krát, samozřejmě můžu zjistit např. také to, na které konkrétní položky lidé klikali, na jakých stránkách menu používali a spoustu dalších informací.

Magazín Portiscio: Monitoring kliknutí na hlavní menu

A nejlepší na tom je, že jsem téměř nemusel zasahovat do HTML kódu blogu. Pouze jsem jednorázově vyhodil stávající Google Analytics kód a další měřící kódy, vložil Google Tag Manager kód a v GTM nastavil vše potřebné.

Jakmile jsem pronikl do tajů Google Tag Manageru, tak jej čím dál tím častěji, ke všeobecné spokojenosti, využívám i při pracích pro klienty.

Pokud byste měli zájem vědět víc o tom, jak mám nastavený Google Tag Manager pro Magazín Portiscio, napište mi do komntářů pod článkem. 

Pokud byste chtěli, abych vám pomohl nastavit Google Tag Manager pro váš web, tak mi napište na zdenek@zdenek-hejl.com.

Magazín Portiscio v číslech

Návštěvnost

Zdroj návštěvnosti Září 2013 Říjen 2013
Vyhledávače 3375 4688
Přímá 1414 1203
Sociální sítě 365 338
Odkazující weby 404 471
Další zdroje 92 132
Celkem 5650 6832

Výraznější změnu v návštěvnosti jsem zaznamenal pouze z vyhledávačů. Když jsem se podíval, jak se změnila návštěvnost generovaná vyhledávačem Google a Seznam, tak jsem zjistil, že zatímco návštěvnost ze Seznamu je poměrně konstantní, tak návštěvnost z Google se zvýšila cca o 50 %.

Předpokládám, že je to způsobeno tím, že všechny články jsou opatřeny vhodným značkováním pomocí Schema.org, kterému v poslední době přikládá Google stále větší význam. Přidání metadat do příspěvků a stránek mi zajišťuje výborný plugin WP Social SEO Booster Pro (affiliate odkaz). Více o pluginu si můžete přečíst v mém srpnovém zhodnocení.

Fanoušci a odběratelé

Kanál Září 2013 Říjen 2013
Facebook stránka Magazín Portiscio 1255 1263
Twitter Magazín Portiscio 250 257
Twitter Zdeněk Hejl 910 913
Google+ Magazín Portiscio 106 106
Pinterest Zdeněk Hejl 330 358
RSS 203 173
Odběr článků emailem 87 87

A jak se dařilo v říjnu při blogování vám? Napište mi komentář do diskuze pod článkem.Komentáře

  • napsal

   Naštěstí se datová vrstva pro ecommerce skoro neliší od generování klasického ecommerce kódu, takže to není nějaká výrazná práce navíc.

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku