Magazín Portiscio v lednu 2013

Magazín Portiscio v lednu 2013

V lednu se událo několik zaznamenáníhodných věcí okolo Magazínu Portiscio. Místo toho, abych si je jen poznamenal někde do Evernote nebo OneNote, tak jsem se rozhodl, že je zveřejním přímo zde na webu.

Mám k tomu dva důvody:

 1. Umožním svým pravidelným čtenářům nahlédnout trochu do zákulisí fungování webu.
 2. Sám sobě usnadním dlouhodobé vyhodnocování a plánování dalšího vývoje webu.

A nyní se už pojďme společně podívat na to, co se v lednu přihodilo.

Vyzkoušení reklamních možností Facebooku

Už pár měsíců jsem přemýšlel o tom, že vyzkouším nějaké reklamy na Facebooku. V posledních dnech minulého roku jsem se k tomu konečně odhodlal. Nejdřív jsem si založil reklamní kampaň zaměřenou na získávání fanoušků pro Facebook stránku Magazínu Portiscio.

Po 11 dnech se mi podařilo získat 107 fanoušků za 172 korun. Na následujícím screenshotu si můžete prohlédnout přehled kampaně na Facebooku.

Portiscio fanoušci po 11 dnech

Vzhledem k relativně nízkým nákladům na získání nového fanouška nechávám běžet tuto kampaň i nadále.

Kromě využití reklamy pro získání nových fanoušků jsem vyzkoušel také placenou propagaci konkrétních publikovaných příspěvků. Díky propagaci příspěvků se mi podařilo oslovit stovky dalších lidí, kteří nejsou fanoušky mé Facebook stránky. Navíc náklady na propagaci příspěvků jsou poměrně nízké – za 10 nebo 15 korun klidně oslovíte několik set uživatelů Facebooku.

Oba dva reklamní formáty mi pomohly během měsíce zvýšit počet fanoušků o cca 300. Lehce se zvýšila míra interakce fanoušků se stránkou. A samozřejmě jsem s pomocí těchto reklam také zvýšil návštěvnost tohoto webu. Celkem Portiscio během ledna získalo více než 3600 návštěvníků prostřednictvím sociálních sítí.

Jaký vliv mělo spuštění reklamy na přírůstek fanoušků, si můžete prohlédnout na následujícím grafu.

Portiscio Facebook: Vývoj počtu fanoušků

Založení rubriky Co mě zaujalo

Na začátku ledna jsem na Portisciu založil novou kategorii článků nazvanou Co mě zaujalo. Smyslem této rubriky je publikování anotací zajímavých zahraničních článků o internetovém marketingu.

Portiscio: Kategorie Co mě zaujalo

V této rubrice jsem doposud publikoval tři články:

Mým cílem do budoucna je publikovat v této kategorii alespoň dva články týdně.

Dosažení rekordní návštěvnosti

V průběhu ledna se Portisciu podařilo dvakrát za sebou překonat magickou hranici 1000 návštěvníků denně. Bylo za tím několik faktorů:

 • publikování článku Jak pracovat s problémovými klienty v rubrice Co mě zaujalo,
 • využití reklamních nástrojů na Facebooku,  
 • rozsáhlé sdílení článku na sociálních sítích různými uživateli.

Prvním dnem, kdy web dosáhl tisíce návštěvníků, byl 9. leden. Toho dne celkem navšívilo web 1141 návštěvníků.

Portiscio: Tisíc návštěv denně poprvé

Podruhé se to podařilo hned následující den. Toho dne celkem navšívilo web 1569 návštěvníků.

Portiscio: Tisíc návštěv denně podruhé

V nejvytíženějším okamžiku bylo na webu zároveň 85 návštěvníků.

Portiscio: 85 návštěvníků zároveň online

O mém článku se na Facebooku zmínil například portál Na volné noze, což mělo rozhodně vliv na návštěvnost webu.

Status Facebook stránky Na volné noze

Co plánuji na únor

Na co se můžete těšit v únoru, pokud budete sledovat Magazín Portiscio? Doporučuji sledovat Portiscio na Facebooku nebo na Twitteru, kde budu pokračovat v publikování odkazů na zajímavé články o internetovém marketingu. Pokud nechcete průběžně sledovat publikované odkazy, můžete si počkat vždy na pondělí a přečíst si článek v rubrice Pondělní čtení, který shrnuje všechny důležité odkazy, které jsem uváděl na sociálních sítích v průběhu předchozího týdne.

Jak jsem již uvedl výše, mým cílem je publikovat každý týden alespoň dva články v rubrice Co mě zaujalo.

Příští sobotu se zúčastním olomoucké konference Internet marketing 2013, takže můžete očekávat na Twitteru a Facebooku aktuální informace z konference. Když se zadaří, tak se zde objeví aktualizovaný živý textový přenos z konference.

 

A jak se dařilo v lednu vám, blogeři? Napište mi do komentářů pod článkem.Komentáře

  • napsal

   Propagaci na Facebooku rozhodně doporučuji alespoň vyzkoušet. Bude hodně záležet na vaší cílové skupině, jestli bude Facebook vhodným médiem.

   • napsal

    Copak cílová skupina, ale důležité jsou hlavně příspěvky (obsah), tak aby když tam klienti už přijdou aby tam také zůstali a hlavně se vraceli. Prostě je zaujmout.

    • napsal

     To jsme se ne úplně dobře pochopili:) Já tím myslel, že pokud vaše cílová skupina bude 50+ a budete nabízet pro ně specifické produkty a služby, tak můžete mít obsah sebehodnotnější, ale Facebook nebude to ideální místo pro jeho propagaci. Nebo když vaše cílová skupina budou manažeři středně velkých podniků a vy jim chcete nabízet v rámci B2B obchodování např. laboratorní potřeby – na to nebude taky Facebook ideální platformou.

     Jde tedy ještě o krok před samotnou komunikací na sociálních sítích – krok, ve kterém se inzerent rozhoduje, prostřednictvím kterých kanálů bude komunikovat, kde má největší šanci zasáhnout svou cílovou skupinu.

 1. napsal

  Hezké shrnutí a i pěkný růst magazínu. Zaujal mě hlavně to o FB, sám se to chystám brzy osobně vyzkoušet. Sám si též vedu podobné přehledy a rád si přečtu i o tom, jak se daří druhým, i když s kolikrát velkým odstupem, jako třeba právě dnes.

  Měl bych i jeden návrh na vylepšení magazínu, nešlo by nasadit tento: wp-jquery-lightbox případně nějaký jiný plugin na obrázky? Člověk, když si chce nějaký zvětšit, tak musí dvakrát kliknout + jednou zpět a takto by to bylo mnohem pohodlnější ;-).
  AlesN nedávno publikoval Jak vytvořit stabilně vydělávající blog – díl 1

  • napsal

   Myslíte ty Facebook reklamy? Jednoznačně se to vyplatí. Např. pomocí klasického PPC ve vyhledávačích bych velmi těžko oslovoval svoji cílovou skupinu, protože tam můžu propagovat za rozumnou cenu pouze web jako celek. Prostřednictvím Facebooku a nově získaných fanoušků se mohou má konkrétní sdělení/články dostat ke správné cílové skupině. A získat za pár stovek korun pár stovek fanoušků, kteří mají o mé informace opravdu zájem je k nezaplacení.

   Aktuální stav je takový, že za cca 400 Kč, které jsem investoval do získávání fanoušků, jsem získal od začátku roku více než 300 nových fanoušků. Tj. investice zanedbatelné, avšak přínos velmi viditelný.

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku