Magazín Portiscio v dubnu 2013

Magazín Portiscio v dubnu 2013

Pokud čtete Magazín Portiscio pravidelněji, tak jste si nejspíš všimli, že jsem od ledna tohoto roku začal měsíčně vydávat zhodnocení fungování webu a aktivit okolo něj – lednové zhodnoceníúnorové zhodnocení a březnové zhodnocení.

Podobné vyhodnocení budu i do budoucna publikovat na konci každého měsíce, ať vy i já vidíme, kam se Magazín Portiscio ubírá a co se podařilo a co ne. A teď už se pojďme podívat na to, co se stalo v dubnu 2013.

Změna vzhledu přehledu infografik

Jak jsem to dělal doposud

Když jsem v březnu začal s publikováním přehledů infografik o internetu, marketingu a technologiích v rubrice Infografiky na neděli, vytvářel jsem jednotlivé přehledy následujícím způsobem. Stáhl jsem si jednotlivé infografiky do počítače, zmenšil a ořízl jsem je na velikost 500×500 pixelů, nahrál je do WordPressu a přiřadil k nim názvy a odkazy na celé infografiky uložené na Pinterestu.

Magazín Portiscio: Starý přehled infografik

Po několika publikovaných článcích jsem zjistil, že tento způsob tvorby článku je časově poměrně náročný. Hledal jsem tedy nějakou rychlejší alternativu.

Dá se to dělat lépe/rychleji?

Navštívil jsem sekci Button and Widget Builder na webu Pinterestu, abych zjistil, jaké jsou možnosti vkládání infografik z Pinterestu na vlastní web. Pinterest nabízí možnost jednoduchého vložení konkrétního příspěvku, nebo vložení widgetu s přehledem naposledy vložených příspěvků v rámci konkrétního uživatelského profilu nebo konkrétní nástěnky. 

Pinterest: Button and Widget Builder

Jak funguje float:left

Nejvhodnější variantou pro mě bylo vložení konkrétního příspěvku/infografiky, tj. Pin Widget. Když jsem však začal vkládat jednotlivé infografiky do článku ve WordPressu, narazil jsem pochopitelně na několik úskalí 🙂 Když jsem vkládal infografiky pod sebe, tak se samozřejmě pod sebou zobrazovaly i v samotném článku, což způsobilo to, že článek vypadal jako „úzká nudle infografik“. To by rozhodně nebylo vhodné řešení.

Zkusil jsem to obejít tak, že jsem jednotlivé infografiky „nechal plavat vlevo“ (tj. v CSS pomocí float:left). Takové řešení na první pohled vypadalo v pořádku, ale při bližším zkoumání jsem zjistil, že existují vertikální mezery mezi některými infografikami v jednotlivých sloupcích. Je to způsobené chováním float:left, které přihazuje infografiky zprava. Pokud máte dva sloupce a v pravém sloupci máte delší/vyšší prvek než levém, tak se následující přidávaný prvek sice umístí do levého sloupce, ale vertikálně je umístěn až na úrovni konce prvku z pravého sloupce (viz obrázek).

Pokud jsem chtěl mít dokonalejší zobrazování infografik, měl jsem na výběr dvě možnosti. Buď měnit pořadí jednotlivých infografik a zkoušet, v jaké konstelaci budou vertikální mezery mezi infografikami minimální, nebo najít nějaký způsob, jak zobrazovat infografiky ve sloupcích pod sebou v podobném stylu jako je to například aktuálně na Pinterestu.

Při využití první varianty by to byl neustálý boj a zkoušení, jak přeskládávat inforgrafiky, aby vše co nejlépe pasovalo. Stálo by mě to víc času než původní řešení přehledu infografik a především bych musel tuto proceduru opakovat při publikování každého nové článku.

Huráá … jQuery Masonry

Naštěstí jsem objevil jednu výbornou javascriptovou knihovnu nazvanou jQuery Masonry. Tato knihovna řeší přesně tento můj problém

CSS float:left vs jQuery Masonry

Bylo sice potřeba ještě udělat několik změn a nastavení, ale výsledek stojí za to. A především, vydání každého nového článku s infografikami nyní bude otázkou pouhých několika minut. Výsledek si můžete prohlédnout v aktuálním vydání Infografik na neděli.

Chtěli byste se na něco zeptat k přehledu infografik nebo k jQuery Masonry? Rád vám odpovím v komentářích pod článkem.

Magazín Portiscio v číslech

Návštěvnost

Zdroj návštěvnosti Březen 2013 Duben 2013
Vyhledávače 5339 4567
Přímá 2386 1722
Sociální sítě 1125 733
Odkazující weby 521 426
Další zdroje 148 117
Celkem 9519 7565

Rozložení návštěvnosti mezi jednotlivé zdroje se v průběhu měsíců příliš nemění. Oproti březnu jsem zpozoroval menší percentuální zastoupení návštěvníků ze sociálních sítí. Celkově došlo k přibližně 20% propadu návštěvnosti.

Oboje je způsobeno tím, že zatímco v březnu jsem publikoval 11 článků (7 přehledových a 4 autorské), tak v dubnu jsem vydal pouze 8 článků (7 přehledových a 1 autorský). Zatímco přehledové články (Pondělní čtení a Infografiky na neděli) zajišťují určitou úroveň návštěvnosti, tak hlavní vliv na vývoj návštěvnosti mají aktuální autorské články. A vzhledem k tomu, že jsem v dubnu vydal jediný, tak byl propad návštěvnosti očekávaný.

Fanoušci a odběratelé

Kanál Březen 2013 Duben 2013
Facebook stránka Magazín Portiscio 814 909
Twitter Magazín Portiscio 194 210
Twitter Zdeněk Hejl 740 782
Google+ Magazín Portiscio 92 96
Pinterest Zdeněk Hejl 156 187
RSS 279 304
Odběr článků emailem 59 61

Primárními kanály, na kterých komunikuji, jsou neustále Facebook stránka Magazínu Portiscio a Twitter účty (můj osobní účet + účet Portiscia). Nejvíce mě těší neustálý nárůst fanoušků na Facebooku. Nedávno jsem oslavil 900. fanouška, což představuje za poslední měsíce průměrný nárůst 100 fanoušků za měsíc. Doufám, že v příštím shrnutí se již budu moci pochlubit tisícovkou fanoušků 😀

Na Pinterestu zaznamenávám pozvolný nárůst fanoušků především v neděli a v pondělí, což je předpokládám ovlivněno publikováním nedělního přehledu zajímavých infografik. Rubrika Infografiky na neděli tak plní svůj účel. Sice nedosahuje nějaké závratné návštěvnosti, ale dokáže vhodně konvertovat zájemce o infografiky na fanoušky mého Pinterest profilu.

Co plánuji do budoucna

Samozřejmostí je pokračování ve stávajících aktivitách na sociálních sítích a publikování článků v rubrikách Infografiky na neděli a Pondělní čtení.

Vzhledem k tomu, že autorské články se výrazně podílí na celkové návštěvnosti blogu, plánuji v květnu vyzkoušet publikovat co možná nejčastěji a následně vyhodnotit vliv častého publikování na návštěvnost blogu.

A jak se dařilo v dubnu při blogování vám? Napište mi komentář do diskuze pod článkem.Komentáře

 1. napsal

  Já dělám též podobné zhodnocení již více jak rok a jsem rád, že nejsem sám. Rád si přečtu jak se daří i ostatním a proto sem i mimo jiného obsahu chodím.

  Mohl bych mít dotaz k fanouškům na sociálních sítích? Přijde mi, že na udávané počty je celkem málo návštěv z tohoto zdroje. Je většina fanoušků na všech sítích stejná (myslím konkrétní osoby)?

  Já aktivněji využívám Facebook (37) a Twitter (17) ke stránkám, neplatím žádnou reklamu a nechávám volný průběh nárůstu, takže není nějaký velký, ale za měsíc mi to hodí i při tom minimu průměrně cca 160 návštěv (je to skoro půl na půl, ale o chlup je lepší v tomto Twiter), proto mi tebou udávaná čísla vzhledem k počtům přijdou malá.

  Co se jinak týká dubna, tak u mě sice nebyl špatný, ale mohlo to být lepší, nebýt určitých osobních komplikací ;-).
  Aleš Náprstek nedávno publikoval Co mi pomáhá k rychlejšímu a efektivnímu psaní?

  • napsal

   Díky Aleši za komentář.

   S těmi sociálními sítěmi se to má takto. Primárním cílem mého Twitteru a Facebook stránky je přinášet odkazy na zajímavé stránky o internetovém marketingu z celého světa. Díky pravidelnému publikování kvalitních odkazů jsem začal v posledním půlroce výrazněji získávat fanoušky a followery.

   Samozřejmě tam publikuji i odkazy na svoje vlastní články, ale například vzhledem k tomu, že jsem v dubnu publikoval jen jeden autorský článek, tak lidé ze sociálních sítí logicky mohli v hojnějším počtu přijít pouze na něj:-) Drobnější návštěvy ze sociálních sítí samozřejmě chodí i na jiné stránky. Při desítce autorských článků měsíčně už se ty hodnoty mohou pohybovat v zajímavějších úrovních.

   Jsou měsíce, kdy jsou návštěvy ze sociálních sítí v jiných číslech. Např. z nedávné minulosti leden 2013 cca 4000 návštěv.

   Díval jsem se, že ty publikuješ články vesměs každý den, což je samozřejmě vhodnější pro získání návštěvnosti. Tento měsíc plánuji publikovat co nejvíce článků a uvidím, jak se to projeví na návštěvnosti. S poměrně dobrou čtenářskou a fanouškovskou základnou by to mohlo slavit úspěch.

   Překryv fanoušků na Twitteru a Facebooku myslím nebude zásadní. Při cca 800 lidech na Twitteru a 900 lidech na Facebooku, bych řekl, že tak 200 jich může být v obou skupinách. Ale je to čistě odhad.

   Ať se daří.

   • napsal

    Děkuji Zdeňku za rozsáhlé vyjasnění situace a již je mi to naprosto jasné, proč tomu tak je.

    Je pravda, že já se primárně zaměřuji na trochu odlišný obsah a proto se mi to zdálo málo, což mi hned nedošlo. Je pravda, že kdybych měl počet fanoušků na sociálních sítích podobný, jako máš ty, tak by ty čísla mohly být opravdu zajímavá, když i minimum dokáže vygenerovat celkem dost.

    Též přeji ať se i nadále daří 😉
    Aleš Náprstek nedávno publikoval Proč se vyplatí psát denně alespoň jeden článek? Hodně vám to dá!

Trackbacky

 1. […] V březnu 2013 jsem se plně začal věnovat infografikám zaměřeným na marketing, internet a informační technologie. Začal jsem pravidelně vyhledávat nové infografiky a publikoval jsem je na svém Pinterest účtu. Když jsem jich začal pravidelně přidávat 15 až 20 týdně, tak jsem se rozhodl, že bych mohl každý týden publikovat na blogu přehled těchto nejnovějších přírůstků. A tak vznikla rubrika Infografiky na neděli, která nyní čítá již téměř 40 článků. Více o tom, jak jsem začínal s infografikami si můžete přečíst v článku Magazín Portiscio v březnu 2013 a dubnu 2013. […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku