Magazín Portiscio v červenci 2013

Magazín Portiscio v červenci 2013

Pokud čtete Magazín Portiscio pravidelněji, tak jste si nejspíš všimli, že jsem od ledna tohoto roku začal měsíčně vydávat zhodnocení fungování webu a aktivit okolo něj – lednové zhodnoceníúnorové zhodnoceníbřeznové zhodnocenídubnové zhodnocení, květnové zhodnocení a červnové zhodnocení.

Podobné vyhodnocení budu i do budoucna publikovat na konci každého měsíce, ať vy i já vidíme, kam se Magazín Portiscio ubírá a co se podařilo a co ne. A teď už se pojďme podívat na to, co se stalo v červenci 2013.

Konsolidace blogů

Nejvýraznější změnou, která se v červenci udála, bylo provedení konsolidace mých blogů. Provozoval jsem tři blogy – Magazín Portiscio, Tvoříme obsah a Elektronická kancelář. Tato situace však nebyla udržitelná.

Zaprvé – nestíhal jsem publikovat na všechny tři blogy tak, jak by se mi líbilo.

Zadruhé – změny týkající se vzhledu nebo funkcí jsem musel provádět na více webech.

Zatřetí – témata jednotlivých blogů se poměrně doplňují a není důvod, je mít na oddělených doménách.

Tak jsem tedy vzal články ze zbylých dvou blogů a zakomponoval je do Portiscia. Díky tomu vidíte také v horním menu dvě nové položky – Tvorba obsahu a Kancelář. Z tohoto menu naopak zmizla položka Použitelnost webu. Tomuto tématu se chci v budoucnu na profesionálnější úrovni věnovat na svém firemním webu.

Společně s přesunem článků jsem také zrušil stránky obou blogů na Facebooku a Google+. Budoucí obsah obou domén je zatím ve hvězdách.

Nové vyhledávání na blogu

Provedl jsem na Portisciu dvě změny týkající se vyhledávání na blogu.

  • zvětšil jsem vyhledávací pole a umístil ho do hlavičky blogu,
  • nahradil jsem standardní WordPress vyhledávání pluginem Relevanssi.

Tyto změny mají význam jak pro návštěvníky (na první pohled dostupné vyhledávání + zvýšení kvality výsledků vyhledávání), tak pro mě (zjistím, co lidé hledají a co je zajímá).

Nové vyhledávání na Portisciu

Testoval jsem také nějaký vhodný našeptávač k vyhledávacímu políčku, ale nenašel jsem žádný takový, který by bez větších úprav vypadal k světu a zároveň spolupracoval s Relevanssi. Pokud o nějakém takovém víte, tak budu rád, dkyž mi o něm napíšete do diskuze pod článkem.

Magazín Portiscio v číslech

Návštěvnost

Zdroj návštěvnostiČerven 2013Červenec 2013
Vyhledávače40273617
Přímá20321720
Sociální sítě789441
Odkazující weby583446
Další zdroje167136
Celkem75896360

Z tabulky je patrné, že v červenci došlo opět k poklesu návštěvnosti. Určitou část poklesu návštěvnosti lze určitě přisoudit prázdninám a tropickému počasí, základ však ale stále vidím v nízkém počtu autorských článků – v červenci jsem vydal pouze 3 autorské články a 8 přehledových článků. Ačkoliv přehledové články (Infografiky na neděli, Pondělní čtení a Zhodnocení měsíce) mají svou stálou návštěvnost, nedokáží návštěvnost výrazněji zvyšovat.

S tvorbou nových autorských článků jsem stále trochu na štíru – vím, že pomáhají výrazně zvyšovat návštěvnost (viz květnové zhodnocení), ale nějak se nedostává času na jejich tvorbu. To samozřejmě musím nějak překonat 😀

Fanoušci a odběratelé

KanálČerven 2013Červenec 2013
Facebook stránka Magazín Portiscio10811110
Twitter Magazín Portiscio227233
Twitter Zdeněk Hejl858870
Google+ Magazín Portiscio9698
Pinterest Zdeněk Hejl251271
RSS393144
Odběr článků emailem7677

Mezi hlavní komunikační kanály stále patří Facebook stránka Magazínu Portiscio a osobní účet na Twitteru. Velice mě těší, že postupně také přibývají noví a noví uživatelé, kteří sledují můj Pinterest účet, na kterém je v současnosti jž téměř 700 infografik zaměřených na internet, marketing a informační technologie.

Nejzajímavějším číslem v tabulce je počet odběratelů RSS kanálu Magazínu Portiscio. Ten klesl o více než 60 procent oproti předchozímu měsíci. Vysvětlení je velice prosté. Tím, že byl ukončen provoz Google Readeru, došlo k automatickému odhlášení všech odběrů, které jeho prostřednictvím vznikly. Někteří RSS feed začali odebírat z jiných čteček, jiní sledují Portiscio jen na sociálních sítích.

Co plánuji do budoucna

Opět budu pokračovat v tom, co vím, že dobře funguje:

  • publikování odkazů na zajímavé články na Facebooku, Twitteru, Google+ a LinkedInu,
  • publikování zajímavých infografik na Pinterestu,
  • publikování článků v rubrikách Infografiky na neděli a Pondělní čtení,

A samozřejmě tvorba autorských článků. Již mám v zásobě také několik témat, která vychází z dotazů, na které se mě čtenáři ptají pomocí emailu, livechatu nebo v komentářích. Nebude se asi jednat o výrazně čtené články, ale určitě pomohou několika konkrétním lidem vyřešit jejich problémy a odpovědět na otázky. A kvůli tomu stojí za to psát.

A jak se dařilo v červenci při blogování vám? Napište mi komentář do diskuze pod článkem.Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku