Magazín Portiscio v březnu 2014

Magazín Portiscio v březnu 2014

Pokud čtete Magazín Portiscio pravidelněji, tak jste si nejspíš všimli, že jsem od ledna 2013 začal měsíčně vydávat zhodnocení fungování webu a aktivit okolo něj. Podobné vyhodnocení budu i do budoucna publikovat na konci každého měsíce, ať vy i já vidíme, kam se Magazín Portiscio ubírá a co se podařilo a co ne.

Březen 2014 byl z hlediska publikování článků výrazně lepší než leden i únor. Publikoval jsem celkem 13 článků. Z toho byl jeden článek věnován zhodnocení minulého měsíce, čtyři zaměřené na infografiky a čtyři o zajímavých článcích o internetovém marketingu. Dále jsem publikoval tyto čtyři tematické články:

Změna konceptu magazínu

Až doposud byl Magazín Portiscio zaměřen téměř převážně na internetový marketing. Hlavními tématy byly sociální sítě, propagace webu, webová analytika či použitelnost webu. Když jsem začínal s Portisciem, tak jsem plánoval, že budu provozovat zároveň tři blogy.

 • Magazín Portiscio – blog zaměřený na internetový marketing
 • Tvoříme obsah – blog zaměřený na WordPress, tvorbu obsahu a content marketing
 • Elektronická kancelář – blog zaměřený na využívání moderních technologií a aplikací při běžné práci

Tvoříme obsah i Elektronickou kancelář jsem spustil, kompletně nastavil WordPress, měl připravené kategorie i témata, založil jsem profily na sociálních sítích. Na obou blozích jsem také publikoval několik článků, ale nedařilo se mi dodržovat nějakou rozumnou frekvenci publikování. Když bylo málo času, tak vždy dostalo přednost Portiscio.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o tři samostatné WordPress blogy, tak dalším problémem byla nutnost provádět všechny upgrady a změny nastavení třikrát. A když máte dva blogy, které využíváte méně, tak se vám nechce ztrácet čas s jejich úpravami. Oba blogy tudíž postupně zastarávaly, resp. nebyly v takové podobě, jako jsem si přál. Když mě pak napadlo nějaké téma článku, který by se hodil právě na jeden z těchto dvou webů, tak jsem stál před rozhodnutím, jestli má smysl věnovat čas úpravě blogu a následnému publikování článku nebo se na článek vykašlat. Většinou jsem zvolil druhou možnost. Hrálo v tom roli také to, že hodit na blog třeba po roce nový článek rozhodně není žádné terno.

Nechal jsem tedy oba blogy postupně umírat. Když jsem si předposlední březnový týden dělal revizi toho, jaké vlastním domény, co na nich provozuji a kam bych se chtěl dále ubírat, tak jsem se rozhodl pro zásadní krok. Blogy Tvoříme obsah a Elektronická kancelář úplně zruším a prozatím na daných doménách nebudu nic provozovat. Ale už mám rámcově vymyšleno, co s nimi 🙂 Témata, kterým jsem se chtěl na těchto blozích věnovat, jsem přesunul na Portiscio. Představu o budoucím tematickém rozsahu webu si můžete udělat při prozkoumání hlavního menu. 

Magazín Portiscio: Tematický rozsah blogu

Kromě dřívějších témat jsem nově zařadil témata týkající se WordPressu, MS Office a různých užitečných webových/Windows/iPad aplikací. Podrobněji jsem rozdělil i stávající tematické kategorie. S touto změnou je spojena i změna sloganu webu. Zatímo dříve mělo Portiscio podtitul „Blog o internetu a internetovém marketingu“, tak nyní je slogan „Blog ze života konzultanta internetového marketingu aneb Radím lidem a píšu o věcech, které mě zajímají“. Tím jsem se snažil shrnout to, že články se budou týkat témat, na která narazím při své práci a která mě zajímají, ale také problémů a témat, na která se mě ptají lidé v komentářích pod články, prostředictvím mejlu nebo na sociálních sítích.

Díky těmto změnám se můžete těšit na více článků na Portisciu. Širší tematický rozsah webu určitě někdo ocení a jinému se zase nebude líbit. Tak už to bývá. Který názor bude silnější, ale ukáže až čas a čísla. Z mého pohledu je to ale určitě krok správným směrem – protože já získám větší volnost při psaní článků a na druhou stranu nejde o žádné dramatické tematické rozšíření, které by nekorespondovalo s původním zaměřením webu.

Budu rád, když mi v komentářích pod článkem napíšete, co si o této změně myslíte.

Magazín Portiscio v číslech

Návštěvnost

Zdroj návštěvnosti Únor 2014 Březen 2014
Vyhledávače 5533  5462
Přímá 1603  1391
Sociální sítě 676  425
Odkazující weby 452  506
Další zdroje 129  179
Celkem 8393   7963

Ačkoliv jsem v březnu publikoval téměř dvojnásobné množství článků, tak se to na celkové návštěvnosti nijak viditelně neprojevilo. Ale to mě příliš netíží, protože vím, že častější publikování článků je ten správný směr, kterým se ubírat.

Důležité jsou pro mě především dva kanály – návštěvnost z vyhledávačů a návštěvnost z odkazujících stránek – které považuji za dlouhodobé metriky. Tj. metriky, které by měly v čase postupně růst a na které by neměly mít vliv články publikované v aktuálním měsíci – na rozdíl třeba od návštěvnosti z sociálních sítí nebo z RSS.

Fanoušci a odběratelé

Kanál Únor 2014 Březen 2014
Facebook stránka Magazín Portiscio 1309 1314
Twitter Magazín Portiscio 278 285
Twitter Zdeněk Hejl 969 988
Google+ Magazín Portiscio 112 123
Pinterest Zdeněk Hejl 502 537
RSS 188 183
Odběr článků emailem 90 88

Nejrychleji rostoucím komunikačním kanálem je v průběhu celého předešlého roku Pinterest. Pravidelně měsíčně získávám okolo 30 nových followerů. Nárůst followerů je rozhodně spojen s tím, že pravidelně každý týden vybírám zajímavé infografiky a publikuji je zde na blogu i na svém Pinterest účtu. Tento pravidelný růst followerů mě utvrzuje v tom, že moje aktivita na Pinterestu má smysl.

Pozvolnější nárůsty sleduji u obou Twitter účtů. Na osobním účtu se již pomalu blížím k magické tisícovce followerů. Ostatní kanály dlouhodobě stagnují.

A jak se dařilo v březnu při blogování vám? Napište mi komentář do diskuze pod článkem.Komentáře

  • napsal

   Pinterest zažívá v zahraničí poměrně slibný růst a stává se stabilní součástí marketingového mixu firem. Statistiky také ukazují, že návštěvníci z Pinterestu utrácí na webu častěji a více peněz.

   A je na něm vidět, že se chce dostat i na lokální trhy, protože poslední dobou přidávají každý týden několik nových jazykových verzí. V ČR bude největší potíž asi s množstvím uživatelů Pinterestu. V současnosti bude asi pro většinu českých firem nezajímavý v porovnání například s Facebookem. Ale vše se může změnit. Navíc vzhledem k tomu, že na Pinterestu ještě není tolik firem, tak mohou firmy experimentovat, testovat a vybudovat si dobrou pozici pro případ, že se Pinterest stane více využívanou platformou.

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku