Kteří emailoví klienti podporují animované GIFy

Kteří emailoví klienti podporují animované GIFy

Animované GIFy prožívají v poslední době obrovský návrat na výsluní. Setkáte se s nimi pravidelně na sociálních sítích nebo na blozích. Často jsou zaměřeny na pobavení čtenáře, ale nejdou se i případy, kdy jsou animované GIFy využity k seriózním účelům. Velmi vhodné je využití animovaných obrázků pro prezentaci funkcionality nějaké aplikace nebo jako doplněk k textovým návodům či nápovědě.

Jako příklad může posloužit MailChimp, který využívá animovaných GIFů v některých svých článcích na blogu i v nápovědě

Animovaný GIF v nápovědě MailChimpu

MS Outlook 2007 – 2013 a ti druzí

Vzhledem k tomu, že animované GIFy se staly nedílnou součástí sociálních sítí a blogosféry, zasáhly také oblast email marketingu. Pokud se zabýváte email marketingem a chtěli byste využít potenciálu pohyblivých obrázků, tak byste měli především vědět, kteří emailoví klienti podporují zobrazení animovaných GIFů.

Tomuto tématu se věnovali pracovníci ze společnosti Litmus, která se zabývá testováním emailů a analýzou emailových kampaní. Zjistili, že animované obrázky jsou podporovány všemi hlavními emailovými klienty kromě MS Outlooku 2007 – 2013 a mobilní emailové aplikace ve Windows Phone 7 – v těch se zobrazí pouze úvodní snímek celé sekvence obrázků

Důlěžité při rozhodování o tom, jestli využívat animované GIFy v email marketingu nebo ne, je především to, kolik procent z vašeho emailového seznamu tvoří uživatelé využívají MS Outlook ve verzi 2007, 2010 nebo 2013. Obecné statistiky o využívání různých emailových klientů poskytuje například opět Litmus prostřednictvím svého projektu Email Client Market Share. Je však důležité si uvědomit, že se jedná převážně o zahraniční data a jsou získávána pouze z emailů, které prošly přes aplikace Litmus Email Analytics. Jisté povědomí o problematice vám však poskytne i tento přehled.

Tržní podíly emailových klientů

Vhodnější je však využít svá konkrétní data. Já například využívám pro rozesílku MailChimp. Když jsem se díval do databáze odběratelů emailového newsletteru Magazínu Portiscio, tak jsem zjistil, že více než 20 procent využívá pro čtení emailů MS Outlook 2007 – 2013.

Podíly emailových klientů mezi odběrateli Portiscio newsleteru

Emailoví klienti s podporou animovaných GIFů

Obrázky se vám jako animované zobrazí v následujících emailových klientech (viz studie Litmus + můj test u Seznam.cz, Centrum.cz a Windows Phone 7.8).

Desktopoví emailoví klienti

 • Lotus Notes 6, 7, 8.5
 • MS Outlook 2000 – 2003
 • MS Outlook for Mac
 • Apple Mail

Weboví emailoví klienti

 • Gmail
 • Yahoo Mail
 • Outlook.com
 • Seznam.cz
 • Centrum.cz

Mobilní emailoví klienti

 • iOS Mail
 • Andoid (defaultní i Gmail)
 • BlackBerry
 • Windows Phone 7.8Komentáře

 1. napsal

  Pěkný článek. Ještě bych zdůraznil, že je třeba dobře zvážit, z jakého důvodu animovaný gif používáme.Pokud jím třeba ilustrujeme nějakou novou funkci své služby, bude to super. Pokud však vložíme animaci jen proto, aby se v newsletteru něco hýbalo, zvýšíme si tím jen bounce rate nebo nás lidé nahážou do spam filtrů.

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku