Korelace neznamená kauzalitu [INFOGRAFIKA] + příklad

Korelace neznamená kauzalitu [INFOGRAFIKA] + příklad

Přináším vám krásně jednoduchou infografiku od SEOmozu, která vám vysvětlí, že existuje rozdíl mezi korelací a kauzalitou. Tj. to, že mezi dvěma veličinami existuje vzájemný vztah, ještě neznamená, že jeden jev způsobuje ten druhý.

Proč infografika vznikla

SEOmoz logoProč vůbec tato infografika vznikla? SEOmoz je znám svými častými analýzami faktorů, které mohou ovlivňovat pořadí výsledků ve vyhledávačích. Upozornění, že „correlation does not imply causation“, se objevuje téměř ve všech těchto analýzách. Pokud například zjistí, že existuje vztah mezi mezi délkou titulku stránky a pořadím ve vyhledávačích, nemohou jednoznačně říci, že pokud budete používat krátké titulky, budete mít lepší pozice ve vyhledávačích. Mohou zde totiž figurovat úplně jiné faktory, které ve skutečnosti ovlivňují samotnou pozici ve vyhledávačích. Ukažme si to na příkladu.

Příklad korelace vs kauzalita

Hlavním faktorem, který ovlivňuje pozici ve vyhledávačích, může být například hustota klíčového slova v titulku. Pokud vynecháme všechny ostatní faktory, pak to může fungovat následovně. Stránky, které mají krátký titulek a obsahují klíčové slovo, dosahují logicky lepších výsledků, než stránky s dlouhými titulky, a to kvůli lepší hustotě klíčového slova v titulku.

Pokud ale použijete krátký titulek a klíčové slovo v něm neuvedete, tak se budete umisťovat hůře než stránka s dlouhým titulkem, který ale klíčové slovo obsahuje a má tudíž vyšší hustotu klíčového slova v titulku. Tj. krátký titulek automaticky neznamená lepší umístění ve vyhledávačích. Existuje zde tudíž korelace, ale ne kauzalita.

Náhledy stránek ve vyhledávání i pro Google Sitelinks

Zdroj: Correlation vs Causation (A Mathographic) – SEOmozTrackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku

Vyhledávali jste

  • kauzalita
  • korelace kauzalita
  • kauzalita versus korelace