Kdy je nejvhodnější publikovat články na blogu?

Kdy je nejvhodnější publikovat články na blogu?

Provozujete vlastní blog či webový magazín? Zajímalo vás někdy, jestli záleží na tom, v kolik hodin budete jednotlivé články publikovat? Pokud ano, tak si prohlédněte jednoduchou infografiku od Dana Zarrelly ze společnosti Hubspot. Z infografiky se dozvíte, jaký je vliv denní doby, kdy je článek publikován na:

 • počet získaných zpětných odkazů,
 • počet komentářů,
 • počet shlédnutí článku.

Z infografiky je na první pohled patrné, že nejvíce zpětných odkazů, komentářů a čtenářů získáte, pokud budete své články publikovat mezi sedmou a desátou hodinou ranní

Ačkoliv jsou tyto grafy založeny na analýze několika milionů publikovaných článků, nemusí zrovna ve vašem konkrétním odvětví fungovat vše stejně. Vždy je důležité testovat a porovnávat výsledky. Možná zjistíte, že nejvíce čtenářů získáte, když publikujete články ve čtyři hodiny odpoledne.

Pokud jste však zatím nenašli, nebo nehledali, ideální dobu pro publikování článků, zkuste začít publikovat v těch časech, které jsou vhodné dle této infografiky, nic tím nezkazíte.

Kdy je nejvhodnější publikovat články na blogu

Zdroj: [Infographic] What are the Best Times to Blog?Komentáře

 1. napsal

  Co koukám, je tedy nejlepší hodit článek někdy před tím, než většina čte, protože lidé kteří linkují čtou dříve než před osmou. Takže ideál je někde kolem 7:20. Zkusím a uvidím, ale nejlepší by bylo, kdyby existoval nějaký plugin, který podobný graf udělá dle čísel z mého / konkrétního blogu. To by bylo super. Ale to asi neexistuje, že?

  • napsal

   Ano, když budete publikovat po té sedmé hodině ranní, tak tím určitě nic nezkazíte. Článek má větší naději, že se dostane k více lidem ten stejný den. Závisí to samozřejmě i na tom, jestli se ten článek zalíbí nějakém influencerovi, který ho bude sdílet dál, jak moc je zajímavý pro cílovou komunitu lidí apod.

   Co by měl ten plugin/nástroj umět? Hledat závislost mezi časy, ve kterých jste publikoval články a jejich návštěvností? To by mělo jít zjistit po chvíli hraní si s Google Analytics například. Data nebudou mít ale úplně dobrou vypovídací schopnost. Návštěvnost totiž záleží na spoustě faktorů, čas publikování je pouze jedním z nich. Nezajímavý článek vydaný v 7:20 ráno může toho dne získat méně návštěvníků než velmi zajímavý článek vydaný v 8 večer.

   • napsal

    Díky za reakci. Ideální by bylo to, co je na obrázku. Třeba kdy byl článek publikován, kolik měl komentářů a jak moc byl sdílený / čtený. S trochou času by to šlo udělat i ručně, ale plugin by byl určitě super.

    PS: Ten plugin na upozorňování na nové komentáře nefunguje. Náhodou jsem si všiml, že už tu je odpověď, ale na mail nic nepřišlo a RSS nepoužívám.

    • napsal

     A ani ve spamu to není? Mně to normálně fungovalo, nicméně prozkoumám to.

     Zatím jsem na takový plugin nenarazil, který by to dělal automaticky. Logicky na tom ale není nic složitého:

     • nainstalovat si plugin, který měří počty zobrazení článků (např. http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-popular-posts),
     • napsat WordPress plugin/SQL skript, který bude dělat dotazy do databáze vaší instalace WordPressu a bude vytahovat pro jednotlivé příspěvky tyto údaje – čas publikování, datum publikování, počet komentářů, počet zobrazení,
     • zpracovat získaná data (ideálně si to nahrát do Excelu a libovolně si s daty pracovat, vytvářet grafy apod.),
    • napsal

     Teď jsem to zkoušel a stačí, abyste si nainstaloval ten plugin, který jsem uvedl, nechal ho sbírat data o počtu zobrazení. Po čase si poté otevřete administraci vaší MySQL databáze, do které si ukládá WordPress data a spusťte následující SQL příkaz:

     SELECT `post_date`,`post_title`,`comment_count`,`pageviews` FROM `wp_posts`, `wp_popularpostsdata` WHERE `ID`=`postid` AND `post_type`=“post“ AND `post_status`=“publish“

     To vám vrátí tabulku, která bude obsahovat datum a čas publikování článku, název článku, počet komentářů a počet zobrazení článku. Tu si pak exportujete do Excelu a můžete si s daty dělat, co budete potřebovat.

     Analýza i tak bude ale poměrně nesnadná. Musela by tam být například jen data vzniklá 24 hodin po publikování příspěvku apod., protože agregovaná data vám nedají žádná porovnatelná data. K tomu už by bylo potřeba udělat plugin, který by u každého zobrazení stránky zaznamenával aktuální čas. Všechno by šlo napsat, ale efekt by byl poměrně diskutabilní.

 2. napsal

  Myslím, že to celkem odpovídá tomu, kdy mají lidi na čtení čas. A ideální je zveřejnit článek chvíli před tím, aby to měli všichni co nejčerstvější, ale aby to mohli číst i ti, kteří se ke čtení dostávají na začátku té velké vlny.

  • napsal

   Hodně tam jde taky o to, že když se článek publikuje ráno, tak je větší šance, že se o něm někdo během dne zmíní nebo pošle komentář, před tím než aktuálnost článku vyšumí. Když se publikuje článek večer, tak hrozí, že si ho všimne ten daný večer pouze pár lidí a druhý den ráno bude článek převálcován jinými články, které vyjdou právě až ráno.

 3. napsal

  zajímavá grafika, více méně koreluje s návštěvníky webu v čr,, podle zkušeností bych jen v česku odhadoval větší výkyv kolem 15 hod a 19 hod

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku