Jaký byl brněnský Seznam Day

Jaký byl brněnský Seznam Day

V úterý 12. 6. 2013 jsem se s kolegy z Optimia zúčastnil brněnského Seznam Day. Rád bych zhodnotil, co se mi na konferenci líbilo a co ne. Nebude chybět ani přehled informací, které na konferenci zazněly, a to ve formě tweetů.

Co je to Seznam Day

Seznam Day byla konference, která se konala v Brně v OREA Wellness Hotel Santon u brněnské přehrady.

Výhled z terasy OREA Santon

Jednalo se o společnou akci Seznamu a konzultační společnosti Acomware. Během celého dne se vystřídalo několik řečníků, především z řad Seznamu, s tématy zabývajícími se jednotlivými službami, které Seznam nabízí. Jedinou výjimkou byla přednáška z Acomwaru o optimalizaci nákupních procesů.

 • Milan Šmíd (Zboží.cz) – Jak na optimalizaci dat
 • David Lorenc (Smobil.cz) – Mobilní uživatel a jak na něm vydělat
 • Tereza Mrkvová (Seznam) – Může být display výkonnostní
 • Antonín Klepáček (Firmy.cz) – Proč má smysl být v katalogu Firmy.cz
 • David Velechovský (Sklik.cz) – Vytěžte své rozpočty do poslední koruny
 • Jan Penkala (Acomware) – Nákupní košíky a možnosti, jak je zlepšit
 • Rudolf Rokoš (Stream.cz) – Jak využít video v e-commerce – nejen pro velké e-shopy

Na můj vkus se akce odehrávala v příliš malých prostorách a bylo poměrně vydýcháno. 

Oceňuji, že se podařilo dodržet časový plán konference, což se ne vždy povede. Bylo také připraveno rozmanité občerstvení – jen bylo potřeba se k němu dostat včas 🙂

Zhodnocení jednotlivých řečníků

Upozorňuji, že se jedná o mé subjektivní hodnocení, takže se nemusí shodovat s vašimi názory. Pokud máte na jednotlivé řečníky a prezentace jiný názor, budu rád, když mi jej napíšete do komentářů pod článkem.

Kdybych měl zhodnotit úroveň přednášek, tak říkám, že kvalita přednášek rostla s jejich pořadím v programu – velice slabý začátek, solidní střed, výborný konec konference. 

Hodnocení Seznam Day

Milan Šmíd (Zboží.cz)

Největší propadák celé konference byla hned úvodní, hodinu a půl dlouhá, prezentace Milana Šmída o Zboží.cz. Přednášku jsem si pro sebe přejmenoval na „Bojujeme, chceme, šlapeme do toho“.

Proč?

Protože to byla nejčastější slova, která se během přednášky opakovala. Šlo o neustálé ujišťování, že si Zboží.cz uvědomuje, že zaspalo dobu, že to chtějí změnit, že chtějí zabojovat a že do toho konečně pořádně šlápnou. Konkrétních informací bylo minimum. Odpovědi na dotazy z publika hodně vyhýbavé, často se odpověď skoro vůbec netýkala dané otázky.

Myslel jsem si po přednášce, že se jednalo pouze o nějakého tiskového mluvčího Zboží.cz (podle omezených znalostí konkrétních informací a podle stylu odpovídání na dotazy). Docela dost mě tedy zaskočilo, když jsem se posléze dozvěděl, že se jedná o člověka, který je zodpovědný za celkový rozvoj služby Zboží.cz. Naopak mě mile překvapil kolega pana Šmída, který reagoval na několik dotazů z publika a odpovídal naprosto věcně – během jeho pěti minut u mikrofonu získal člověk mnohem více zajímavých informací než během zbytku přednášky.

David Lorenc (Smobil.cz)

Druhá přednáška vypadala na první pohled zajímavě – online výzkum využívání mobilního internetu a prezentace zjištěných dat. Což o to, prezentace byla dobře zpracovaná, řečník byl taky v pohodě. Zásadní problém byl v tom, že byla prezentovaná data z průzkumu 824 uživatelů pomocí online dotazníku. Zaprvé, z tohoto množství respondentů rozhodně nelze odhadovat celorepublikové trendy. Zadruhé, nebyla podrobněji představena metodika průzkumu, demografické a behaviorální charakteristiky respondentů. Prezentovaná čísla pak mají pramalou vypovídací hodnotu.

Tereza Mrkvová (Seznam)

Tato přednáška o displej reklamě byla krátká a velmi chaotická. Neodnesl jsem si z ní bohužel vůbec nic. Odpovídá tomu i „množství“ publikovaných tweetů.

Antonín Klepáček (Firmy.cz)

S přednáškou Antonína Klepáčka se naštěstí úroveň řečníků i prezentací výrazně zlepšila. Bylo vidět, že Antonín své službě velice rozumí a bez problémů zodpověděl snad všechny dotazy.

David Velechovský (Sklik.cz)

Druhá hodinu a půl dlouhá přednáška dne byla věnována Skliku. V porovnání s tou první, věnovanou Zboží.cz, byla nesrovnatelně lepší – ať již díky samotnému řečníkovi, tak díky dostatku zajímavých a praktických informací.

Jan Penkala (Acomware)

Předposlední přednášku dne měl na starosti Jan Penkala z Acomwaru. Šlo o velice zajímavé povídání o eshopech, nákupních procesech a zvyšování jejich průchodnosti. Byl poznat, že tématu řečník velmi dobře rozumí a nečinilo mu problémy ani reagovat na dotazy z publika.

Rudolf Rokoš (Stream.cz)

Velice příjemně mě překvapila poslední přednáška od Rudolfa Rokoše ze Streamu. Byla zaměřená na možnosti propagace webů pomocí videa. Zajímavé kampaně, zajímavé statistiky, výborný řečník.

Byli jste také na brněnském nebo pražském Seznam Day? Jaký máte z konference pocit? Jak se vám líbili jednotliví řečníci? Napište mi do komentářů pod článkem.Komentáře

 1. napsal

  Pěkný článek, myslíte si že se zboží.cz někam posune pokud má v čele člověka, který tomu až tak nerozumí?

  • napsal

   Těžko říct, jestli tomu nerozumí nebo nechce říkat podrobnosti nebo neumí prezentovat. Bude to kombinace všeho. Vzhledem k tomu, že předtím působil v Heuréce, tak by znalosti oboru měl mít. Rozhodně to ale není člověk, který by měl vystupovat na akcích tohoto typu, pokud bude komunikovat tak, jak komunikoval na Seznam Day.

   Hlavní problém Zboží.cz je zachycen v následujícím tweetu: „Zboží.cz má zásadní problém – neví, jestli se má zaměřit na propagaci nejlevnějších produktů nebo na propagaci kvality“. To je vážný problém – Heuréka jde jednoznačně cestou kvality (kategorie, filtry, recenze apod.) a Zboží zatím cílí především na cenu (preferuje nejlevnější produkty). Teď by chtěli ve Zboží něco přidat na kvalitě, ale zároveň chtějí být stále chápáni jako ti, kteří nabízí nejlevnější produkty. Docela rozpolcenost.

   A tyto strategické záležitosti by měly být právě řešeny na úrovni vedoucích pracovníků sekce.

 2. napsal

  Na slovensku by sa urcite hodilo cosi podobne, no minule bolo v Polsku so zastupcami google, spominali Penguin 2.0 a vela veci, skutocne skvely seminar

  • napsal

   Důležitá je vždycky ta přidaná hodnota takové konference. Někdy se to snadno zvrhne na self-promo prezentace, nebo prezentace bez zajímavých infromací, a to už pak moc přínosné není. Například na tomto Seznam Day to bylo tak půl na půl. Což je na „firemní konferenci“ ještě poměrně dobré rozložení:-)

 3. napsal

  v poslednej dobe sa koná veľmi veľa rôznych marketingových prednášok škoda, že aj na slovensku nieje taká vôčšia komunita, ktorá by sa niečomu podobnému venovala
  en ligne nedávno publikoval Principes de base

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku