Jak vyladit firemní Facebook stránku k dokonalosti

Jak vyladit firemní Facebook stránku k dokonalosti

Chcete, aby vaše firemní stránka na Facebooku byla dobře zapamatovatelná, dohledatelná a aby se odlišila od ostatních? Přinášíme vám tři základní rady, jak vyladit vaši Facebook stránku k dokonalosti.

Nastavte si úvodní foto (tzv. „cover photo“)

Dříve jste se téměř neobešli bez atraktivní vstupní stránky, která se zobrazovala uživatelům, a jejímž cílem bylo, aby se stali fanoušky vaší stránky.

Od 30. 3. 2012, což je datum, kdy byla aktivována nová podoba firemních stránek, tuto možnost již z velké části nemáme. Nyní budeme pracovat především s profilovu a úvodní fotografií

Jak by měl úvodní obrázek vypadat?

Zde je nejlepší podívat se přímo do nápovědy Facebooku:

Abyste dosáhli nejvyšší kvality obrazu a nejkratšího času nahrávání stránky, nahrajte soubor ve formátu sRGB JPG o šířce 851 pixelů, výšce 315 pixelů a velikosti méně než 100 kilobytů.

Postačí však i menší obrázek (minimálně 399 px), obrázek se ale roztáhne a kvalita bude velice nízká. Obrázky vždy nahrávejte ve formátu JPG. Všechny fotografie jsou stejně automaticky převáděny do JPG a takto se alespoň vyhnete další kompresi.

Nápaditost především

Jedním z nápaditých řešení firemní stránky je vytvoření grafiky tak, aby profilová fotografie navazovala na úvodní obrázek. K vidění je to například na Facebook stránce společnosti Pizza Hut.

Úvodní obrázek Facebook stránky Pizza Hut

S tvorbou vám může pomoci níže uvedená šablona (obrázek), kterou si můžete jednoduše stáhnout a otevřít v grafickém editoru. Zde již jen v nové vrstvě poskládáte jednotlivé obrázky tak, aby vše pasovalo podle vašich představ. 

Nařezané obrázky stačí poté nahrát v administraci Facebook stránky. Nezapomeňte na to, že minimální rozměry pro profilovou fotografii jsou 180 x 180 px.

Pamatujte na omezení

Facebook stanovil řadu omezení, která byste měli při návrhu úvodního obrázku stránky dodržet:

 • Obrázek nesmí obsahovat cenu, slevu (např. „Sleva 40 %“) nebo jakoukoliv výzvu k akci („Stáhněte si“, „Objednejte“).
 • Obrázek nesmí obsahovat odkazy na prvky uživatelského rozhraní Facebooku. Dříve úspěšné výzvy k „lajkování“ a sdílení stránky jsou nyní tabu.
 • Úvodní obrázek nesmí obsahovat kontaktní informace (ty musíte všechny dát do sekce „O stránce“).
 • V rámci úvodní fotografie také nemůže být žádost o nastavení fotografie jako návštěvníkův titulní obrázek.
 • A samozřejmě se zde nesmí objevit nic, co spadá do kategorie závadného obsahu.

Název Facebook stránky volte s rozvahou

Volba názvu stránky se může zdát jako triviální záležitost. Název byste si však měli dobře rozmyslet. Poté, co stránka získá více než 200 fanoušků, není možné stránku přejmenovat.

Pokud do názvu stránky zapracujete např. aktuální ročník, jako to udělal brněnský Týden kávy, může se stát, že o rok později si budete rvát vlasy z hlavy.

Facebook stránka Týden kávy

Ve většině případů si vystačíte, když pojmenujete stránku názvem propagované firmy či webu. Ještě předtím se však zkuste zamyslet, jak vás mohou návštěvníci na Facebooku vyhledávat. Celým názvem firmy, nebo pomocí běžně používané zkratky? Zkuste název vytvořit tak, abyste pokryli všechny nejčastější varianty dotazů.

Dobré je odolat pokušení a nevkládat do názvu Facebook stránky zbytečně moc klíčových slov. Stránka by mohla vypadat nedůvěryhodně a mohli byste se tak u uživatelů připravit o sdílení. V nápovědě Facebooku si můžete přečíst, čeho se vyvarovat při volbě názvu Facebook stránky.

Využijte timeline na maximum

Se změnou formátu profilu byl také spojen příchod časové osy (neboli timeline), na které se zobrazují všechny vaše aktivity, jako jsou aktualizace stavů či obrázky.

Pokud má však vaše firma delší historii, můžete do časové osy zpětně vložit všechny důležité milníky, kterými si firma prošla. Podobně jako to udělala společnost Heidelberg Cement na své firemní stránce. Na obrázku můžete vidět záznam o otevření výrobny cementu, který je dále obohacen o dobovou fotografii.

Historické milníky v timeline Facebook stránky

Na stejném principu funguje i populární stránka Czech History, která zachycuje historii českých zemí až do roku 1000.

Díky časové ose můžete snadno prezentovat historické události ve zcela novém světle a stačí k tomu jen několik málo kliknutí. Hodí se to i pro vaši firmu a její Facebook stránku?

Co dál?

Nastavení firemní Facebook stránky je však pouze začátek, to hlavní vás teprve čeká – musíte zahájit vhodnou komunikace prostřednictvím Facebooku. O tom zase ale až někdy příště. Které další technické možnosti firemních stránek na Facebooku považujete za důležité? Napište do diskuze pod článkem.Komentáře

 1. Foretník Pavel napsal

  Dobrý večer,
  měl bych dotaz týkající se odkazu na web mimo fb. Mám na fb firemní stránku, mám na ní odkazy na svůj e-shop mimo fb. Po kliknutí na odkaz se zobrazí hlášení že web asi není bezpečný ( Podle Facebooku tento web není asi bezpečný. Pokud ho dobře neznáte, sdělte nám to tak, že ho označíte jako spam (budete vráceni zpět na Facebook).) Dá se tomuto nějak zamezit? Ostatní odkazy na jiné weby a e-shopy fungují bez této hlášky.
  Předem děkuji za odpověď

  • napsal

   Podle nějakých interních měřítek nebo s pomocí externích služeb Facebook vyhodnotil, že váš eshop není důvěryhodný/bezpečný. Vzhledem k tomu, že nevím o jakou Facebook stránku a webovou stránku se jedná, vám bohužel těžko můžu nyní poradit, v čem může být problém.

 2. napsal

  Dobrý den Zdeňku,
  uvádíte: “minimální rozměry pro profilovou fotografii jsou 180 x 180 px.“, ale na šabloně je uvedeno 160×160 pixelů.
  Co je tedy správné?
  Děkuji.

  • napsal

   Jak píše Smith výše – fotka se nahrává v rozměrech 180×180 a Facebook ji poté zobrazuje v rozměrech 160×160. Dříve ji zobrazoval dokonce jako 125×125.

Trackbacky

 1. Jak vyladit firemní Facebook stránku k dokonalosti | Social Inside | Scoop.it napsal:

  […] Chcete, aby vaše firemní stránka na Facebooku byla dobře zapamatovatelná, dohledatelná a aby se odlišila od ostatních?  […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku