Jak NEzískávat zpětné odkazy

Jak NEzískávat zpětné odkazy

Dnes jsem na Webtrhu narazil na jeden zajímavý příspěvek. Jeho autor se ptal, jak je možné, že se jeden web umisťuje na Seznamu na poměrně dobrých pozicích, kdežto na Google není vůbec dohledatelný na prvních stránkách.

Dotaz na Webtrhu: Seznam vs Google

Tento jev je poměrně běžný a často má stejného viníka. Tím je bezhlavé, často poloautomatizované, získávání odkazů bez jakéhokoliv konceptu a samozřejmě, s důrazem na kvantitu. Nedalo mi to a provedl jsem si rychlou analýzu zpětných odkazů prostřednictvím nástrojů Majestic SEO a Open Site Explorer.

… a mé podezření se potvrdilo.

Ba co víc. Jedná se o ukázkový příklad, jak nedělat linkbuilding.

1. Získejte desetitisíce odkazů během měsíce

Prvním krokem, který dělám při analýze podezřelých odkazových profilů, je zjištění vývoje počtu zpětných odkazů v posledních letech na základě dat z Majestic SEO. Tento vývoj by měl být u většiny webů postupný, pozvolný. Tak totiž přirozeně vznikají odkazy. Výrazné výkyvy jsou signálem něčeho neobvyklého.

U zkoumaného webu je patrné, že doposud neměl téměř žádné odkazy, a v období od března do května 2013 získal nárazově přes 800 000 zpětných odkazů z cca 600 domén. Což je na sedmistránkový web o rizikovém kácení stromů docela úspěch 🙂 No řekněte sami.

Drevo-kaceni.cz: Počet zpětných odkazů za poslední dva roky

ŘEŠENÍ: Zpětné odkazy získávejte postupně v průběhu delšího časového období. Linkbuilding se nedá uspěchat.

2. Získejte odkazy z netematických a nekvalitních stránek

Druhou věcí, co kontroluji při analýze odkazového profilu, je tematičnost a kvalita stránek, ze kterých směřují zpětné odkazy. Odkazy by měly v ideálním případě vznikat na kvalitních tematicky blízkých webových stránkách. Příměs několika procent nekvalitních či netematických odkazů ale rozhodně není na škodu, protože je známkou přirozeného vzniku odkazů.

Tematičnost a kvalitu odkazujících stránek zjišťuji přes Open Site Explorer (stejně jako všechny další charakteristiky odkazů zmíněné dále v článku). U zkoumaného webu stačil letmý pohled na nejvýznamnější odkazující stránky – jednalo se o anglicky psané stránky, naprosto mimo téma s desítkami až tisíci pofidérními komentáři. Takto se opravdu kvalitní odkazové portfolio nedá vytvořit.

Drevo-kaceni.cz: Zdroje odkazů dle OSE

ŘEŠENÍ: Získávejte zpětné odkazy z tematických stránek a vyvarujte se stránek s odkazy na desítky, stovky či dokonce tisíce jiných stránek.

3. Získejte odkazy především z komentářů a patiček

Společně s kvalitou a tematičností odkazujících stránek zkoumám také, z jakého místa stránky směřuje odkaz, např. z hlavičky, z menu, z patičky, z bočního menu, z textu článku, z komentářů apod. Vhodné je získávat odkazy různého typu, což opět svědčí o přirozenosti vzniku odkazů z pohledu vyhledávačů.

Odkaz umístěný v tematickém článku bude také mít většinou výrazně větší váhu než podobný odkaz umístěný např. v patičce nebo v komentáři pod článkem a navíc vám může přivést reálné návštěvníky na web. U zkoumaného webu množství zpětných odkazů tvoří komentářový spam nebo automatické trackbacky na WordPress webech. Na následujícím obrázku je výřez z jedné stránky s tisíci komentáři, resp. trackbacky. Určitě uznáte, že takovýto odkaz bude mít nulovou hodnotu, resp. vám spíše ještě ublíží.

Drevo-kaceni.cz: Komentářový spam

ŘEŠENÍ: Vyvarujte se nadměrného získávání odkazů z komentářů, patiček či spodních částí bočních menu. Preferujte odkazy, které jsou uživatelům na očích – ve vrchní části stránky či přímo v hlavním textu stránky. Takovéto odkazy vám nejenom více pomohou ve vyhledávačích, ale také díky nim můžete získat reálné návštěvníky pro svůj web. A to se cení.

4. Všechny texty odkazů by měly být stejné

Další charakteristikou, kterou zkoumám u zpětných odkazů, jsou texty samotných odkazů. Pro někoho může být lákavé používat pro texty odkazů jedno konkrétní klíčové slovo, aby se na toto klíčové slovo umisťoval co nejlépe ve vyhledávačích. Takovéto úvahy jsou však špatné. Opět je třeba dbát na diverzitu textů odkazů, aby vypadaly pro vyhledávače přirozeně. Jakpak si myslíte, že to dopadlo u zkoumaného webu?

Pokud jste tipli, že strašně, tak máte pravdu. Naprostá většina příchozích odkazů má text odkazu „rizikové kácení stromů“, což je patrné na následujícím screenshotu z Open Site Exploreru.

Drevo-kaceni.cz: Texty odkazů dle OSE

ŘEŠENÍ: Získávejte odkazy s různými texty. Jako texty odkazů mohou být použita hlavní i podpůrná klíčová slova (v různých pádech, číslech, či použitá ve slovních spojeních), název firmy či webu, URL adresa webu, nebo obecné fráze typu „klikněte zde“ nebo „více informací“. Můžete se například držet pravidla 60/30/10, tj. 60 % odkazů s klíčovými slovy v různých tvarech, 30 % odkazů s názvem firmy, webu nebo URL adresou a 10 % odkazů s libovolným textem.

5. Všechny odkazy by měly směřovat na homepage webu

Poslední charakteristikou, kterou většinou v těchto případech zkoumám, jsou cílové stránky odkazů, tj. stránky na vašem webu, pro které získáváte zpětné odkazy. Stejně jako u všech předchozích bodů, i zde je důležitá diverzita, tj. v tomto případě směřovat odkazy na více různých stránek na webu. Lépe tak podpoříte tematičtější a specializovanější stránky schované hlouběji na webu, které mají následně větší šanci uspět ve vyhledávačích. Pokud si myslíte, že i v tomto případě zkoumaný web zklamal, nemýlíte se. Téměř všechny zpětné odkazy míří pouze na homepage webu.

Drevo-kaceni.cz: Cíle odkazů dle OSE

ŘEŠENÍ: Získávejte tematické odkazy pro různé důležité stránky svého webu. Nesměřujte všechny odkazy pouze na homepage.

Závěrem

Při získávání zpětných odkazů si uvědomte především tyto tři věci.

 1. Získávané odkazy by měly pro vyhledávače vypadat co nejpřirozeněji – různé texty odkazů, různé zdroje i cíle odkazů, různé typy odkazů.
 2. Linkbuilding se nedá uspěchat.
 3. Odkazy nezískáváte jenom kvůli vyhledávačům, ale slouží také jako zdroj, který vám může přinést reálné návštěvníky na web.

Máte také problémy se zpětnými odkazy? Ubližují vám nebo nevíte, jak vůbec s linkbuildingem začít? Nebojte se a napište mi. Společně určitě něco vymyslíme.Komentáře

 1. napsal

  Dobrý den,

  zažíváme taky takovou situaci, že si vedeme dobře na seznamu, ale na googlu je to bída. Když už vedou na naše stránky odkazy, které nás spíše poškozující, tak je raději odstranit?

  Děkuji.

  Jana Svobodová

 2. napsal

  Zajímavý a pravdivý názor jak nebudovat Linkbuilding. Já sám jsem si zřídil před měsícem firemní web se zaměřením na anténní a satelitní techniku: http://www.antenylanger-most.cz/ Jelikož je web zaměřený čistě regionálně tak jeho pozice na seznamu jsou žalostné. Vím, že po tak krátké době nemohu očekávat zázraky ale pozice na klíčová slova např. „montáž satelitů most“ nebo „montáž antén most“ se na seznamu pohybují kolem 50-60 místa. Na to, že je dotaz zaměřený čistě na region, jsou tato čísla vysoká. Naopak Google nemá nejmenšího problému a ve výsledcích se objevuji na čelních pozicích. Zpětné odkazy se znažím získávat postupně a poctivě. Máte někdo podobný problém? Děkuji za náměty. Langer.

 3. napsal

  Je to trochu nespravodlivé, že niekto strávy dlhé hodiny nad kvalitným linkbuildingom a výsledok je minimálny a niekto iba hodi url do nejakého robota a zachvíľku má desiatky tisíc odkazov. Aspoň že ten google sa nedá oklamať 🙂
  counter strike nedávno publikoval Geschichte von counter strike

 4. napsal

  Za nejhorší osobně považuji, když mi klient řekne:,, Ale teď mi chodí objednávky ze Seznamu. Funguje to. Jsou z toho peníze“ . To mu to pak můžu vysvětlovat horem dolem, ale on si bude stát za svým – „vydělává to“.

  • napsal

   Ale o tom přeci podnikání je – najít co nejefektivnější způsob propagace, díky kterému budem vydělávat peníze. Pokud je pro klienta levnější nechat si web „optimalizovat pro Seznam“ a má spočítané, že ho to vyjde levněji, než u Google, proč ne. U Seznamu sice asi bude muset počítat s tím, že to nebude tak dlouhodobé, ale pořád to může být efektivnější.
   To, že se nedělá SEO podle nějakých příruček mu může být úplně ukradené.

   • napsal

    Tahle úvaha je založená na předpokladu, že klient ví, že je jeho SEO zaměřené jedním směrem a možná bude fungovat omezenou dobu. Takhle může fungovat krátkodobý byznys, ale možná má vlastník malý les a pak už kácet nebude 😀

 5. napsal

  Klasická ukážka kvalitného linkbuildingu. Potom sa len čudujú, prečo skončia v sandboxe Googlu. Na druhú stranu je to krásna ukážka, ako sa dá stále manipulovať výsledkami na Sezname.

 6. napsal

  A co opacný problém? prvni pozice na Googlu a nízké pozice na seznamu? jak toto resti aby se neuskodilo pozicim na Googlu?

  • napsal

   Tato situace taky není nijak neobvyklá. Většinou jsem se s ní setkal u poměrně konkurenčních oborů. Při snaze dělat přirozený linkbuilding u konkurenčních oborů to občas dopadne tak, že to Google správně pochopí, ale na Seznamu daný web předběhnou weby (kromě přirozeně kvalitnějších webů), které provádí šílený linkbuilding, např. podobný, jako je popsaný tady.

 7. napsal

  Ještě bych doplnil výměnu odkazů ze stránek označených jako „partneři“. I když je to dost zavádějící, partnerské stránky jsou důležitá, pokud se jedná o skutečné partnery, ne o desítky všemožných webů.

  • napsal

   Ano, to je taky častý nešvar – odkazy z partnerských stránek se stovkami dalších odkazů. To by spadalo do toho bodu číslo dvě – jako nekvalitní stránky.

 8. napsal

  Pěkné shrnutí a navíc i s pěkným příkladem. Často se setkávám s problémem č.4 a hodně lidí si to stále neuvědomuje, alespoň mám nyní kam odkazovat, díky 🙂

  • napsal

   Díky. Problém číslo 4 vychází z toho, že v počátcích SEO to tak fungovalo – text odkazu byl velmi snadno zjistitelnou a vyhodnotitelnou charakteristikou, a proto se na něj kladl takový důraz. Je však taky snadno zmanipulovatelnou charakteristikou, a proto dobré vyhledávače v současnosti musí vycházet z více různých charakteristik.

 9. napsal

  Problém je, že se těžko obhajuje správný linkbuilding, pokud existují takovéhle weby, které navíc mají dobré pozice (někdy i řadu měsíců). Jedinou útěchou je, že ani tenhle postup nefunguje vždycky (vyzkoušeno).

  Lukáš Pítra: V poslední době zahr. CW hodně píšou články o tom, jak tvořit zajímavý obsah na nudné téma. A jak je známo, zajímavé texty přináší zajímavé odkazy :). Doporučuju vygooglit, užitečné počtení.

 10. napsal

  Pěkný rozbor. Původní postesk jsem četl a tohle mi hodně dalo. Kupovat odkazy po statisících? To nikomu nepřijde divné, jenom googlu? Já dávám přednost postupnému budování,dohodou s jinými blogery.

 11. napsal

  Krásné je, jak člověk při tom „čistě a správně“ dělaném linkbuildingu zjistí celou řadu věcí o vlastním jádře byznysu. Že totiž pěkné odkazy se blbě budují pro web, který je nudný, nezajímavý, bez přidané hodnoty, více či méně otevřeně klame, je hnusný na pohled, špatně použitelný – no zkrátka takový průměrný český web o čemkoliv stvořený pro „rychlou monetizaci“ 🙂

  Imho je to jeden z důvodů, proč velká řada firem nakonec rezignuje a radši kupuje odkazy jako rohlíky, protože je to snazší a méně bolestivé, než se postavit příčinným problémům webu jako takového.

  • napsal

   Jakmile se člověk začne s klientem bavit o tvorbě obsahu nebo o použitelnosti webu, tak tam bezpečně pozná, jestli to myslí se svou přítomností na internetu vážně nebo ne. Jakmile do toho chce investovat čas/peníze/energii, tak se to nakonec vždy pozitivně projeví. Často ale chce bohužel „jen to SEO“ …

   • napsal

    S tím mohu jen naprosto souhlasit, klienti mají zájem o nový web do chvíle, než zjistí, že po nich něco budu chtít. A ani to nemusí být peníze 😉 (k rozpočtu se ani nedostaneme). Najednou je to zbytečné a ten web co mají je vlastně taky dostačující a vlastně už nepotřebují získávat nové zákazníky pomocí webu. I když první jejich byl povzdech „mám málo klientů – nevydělávám“ 😉
    Pepan Mencl nedávno publikoval Konference GEOMED 2013

    • napsal

     Je pravda, že často nechuť něco dělat, vymýšlet a měnit je tím primárním důvodem, ne peníze. S vynaložením peněz totiž vždy počítají, s nutností vlastního přičinění už nikoliv.

  • napsal

   Je to pro ně jednodušší. Než aby se snažili vytvářet obsah, přemýšlet o svých zákaznících, navazovat různá partnerství nebo vymýšlet zajímavé marketingové akce, tak radši hodí na stůl pár desítek tisíc korun, ať jim někdo udělá „to SEO“. Výsledek tomu často bohužel odpovídá.

  • napsal

   Chvilinku? O SEO jsem se v počátku tvorby svého webu hledal informace. Pročetl jsem toho hromadu – zaručených rad a návodu (chvilinku to nezabralo, ale vzalo to celkem dost času). Pak jsem se rozhodl psát o tom co je mým koníčkem a ten zbytek (zpětné odkazy, udělají čtenáři mého „blogu“). Proto se nedivím firmám, které nakoupí za x,- Kč a mají y odkazů (je to bez práce, „měřitelné“).

Trackbacky

 1. […] U SEO záleží na tom, jak tuto oblast kdo vnímá. Jestliže majitel webu bere „optimalizaci“ jako automatickou registraci do stovek katalogů a psaní textů nesrozumitelných textů, pak pro něj SEO skutečně mrtvé. Alespoň co se týče Googlu, na Seznam tyto praktiky stále ještě platí. […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku