Jak nastavit sdílené rozpočty v Google AdWords

Jak nastavit sdílené rozpočty v Google AdWords

Google nedávno obohatit svůj PPC systém, Google AdWords, o jednu velmi užitečnou funkci. Jedná se o Sdílené rozpočty. Zajímá vás, k čemu je tato funkce dobrá a jestli ji vůbec využijete? Ukážu vám její použití na jednom konkrétním příkladě.

Příklad z praxe

Minulé dva měsíce jsem nastavoval a optimalizoval jednomu klientovi anglické PPC kampaně v Google AdWords. Měsíční rozpočet pro tyto kampaně byl 2000 Kč. Potřeboval jsem tedy zajistit, aby se každý den proklikalo maximálně cca 65 – 70 Kč. Celý účet obsahoval tři kampaně, které měly podobné ceny za proklik (CPC), někde okolo 11 – 13 Kč.

Nabízely se mi tedy dvě možnosti.

  1. Nastavit u každé kampaně rozpočet ve výši cca 21 Kč a zajistit tím nepřekročení rozpočtu. Zároveň však ve spoustě případů dojde k nevyčerpání rozpočtu. Např. když první klik bude stát 13 Kč, tak už se v rámci dané kampaně nebude moci často spustit další klíčové slovo, protože v denním rozpočtu už zbývá jen 8 Kč, přičemž průměrná CPC je mezi 11 – 13 Kč. Nebo když na reklamu v rámci jedné kampaně nikdo daný den neklikne, tak se její rozpočet ve výši 21 Kč vůbec nevyužije.
  2. Nastavit u každé kampaně vyšší rozpočet (např. 40 Kč) a zajistit tím vyčerpání měsíčního rozpočtu, ovšem za cenu častějších kontrol čerpání rozpočtu.

Určitě uznáte, že ani jedna varianta není ideální.

Naštěstí Google v září uvedl sdílené rozpočty pro Google AdWords a již není potřeba řešit výše uvedené dilema.

Sdílené rozpočty umožní nastavit jeden rozpočet, který bude sdílet více PPC kampaní. Snadno jsem tedy mohl nastavit sdílený rozpočet pro všechny tři PPC kampaně ve výši 70 Kč denně. Vím, že nyní nedojde k výraznému přečerpání měsíčního rozpočtu a zároveň že dojde k optimálnímu vyčerpání denního a potažmo i měsíčního rozpočtu.

Jak nastavit sdílené rozpočty v Google AdWords

Abyste si mohli nastavit sdílené rozpočty, klikněte v hlavní menu Google AdWords na položku Kampaně, následně na položku Sdílená knihovna a nakonec na položku Rozpočty. Vše je vyznačeno na následujícím obrázku.

Kde najít sdílené rozpočty v Google AdWords

Zobrazí se vám stránka, na které si můžete nastavit nové sdílené rozpočty pro své PPC kampaně. Stačí kliknout na tlačítko Nový rozpočet (viz obrázek výše).

Nastavení nového sdíleného rozpočtu je velmi jednoduché:

  1. Zadáte název sdíleného rozpočtu.
  2. Vyberete kampaně, které budou daný rozpočet sdílet.
  3. Nastavíte hodnotu denního rozpočtu pro vybrané kampaně.
  4. Uložíte nastavený sdílený rozpočet.

Nastavení sdíleného rozpočtu v Google AdWords

Samozřejmě si můžete nastavit více sdílených rozpočtů pro různé kampaně. Spravovat jednotlivé rozpočty můžete na stránce Sdílené rozpočty.

Sdílené rozpočty v Google AdWords

Sdílené rozpočty můžete vidět také klasicky v přehledu kampaní v Google AdWords.

Sdílené rozpočty v přehledu kampaní Google AdWords

K čemu využít sdílené rozpočty v Google AdWords

Sdílené rozpočty lze využít například tak, jak bylo zmíněno v úvodním příkladu, tj. při malém počtu kampaní si jednoduše nastavíte denní limit pro celý Google AdWords účet.

Další možnost využití je uvedena přímo na blogu Google AdWords. Pokud máte např. pro jeden typ produktu nebo služby vytvořenou kampaň ve vyhledávačích, bannerovou kampaň a remarketingovou kampaň, jednoduše si nastavíte denní, potažmo měsíční, rozpočet, který chcete věnovat na propagaci daného typu produktu nebo služby.

Využíváte již sdílené rozpočty v Google AdWords? Jakým způsobem je využíváte? Dejte mi vědět v komentářích pod článkem.Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku