Infografiky o internetovém marketingu: 26. 5. 2013

Infografiky o internetovém marketingu: 26. 5. 2013

Vítejte u dalšího dílu seriálu, který vám v neděli přináší přehled zajímavých infografik o internetu, internetovém marketingu a informačních technologiích, na které jsem narazil v průběhu týdne.

Jedná se o infografiky, na které jsem upozorňoval prostřednictvím sociální sítě Pinterest. Pokud chcete mít přístup k aktuálně publikovaným infografikám, stačí sledovat můj Pinterest účet. Aktuálně je na mém profilu dostupných přes 530 infografik.Komentáře

 1. napsal

  Obdivuju Zdeňku tvoji energii a odhodlání se těmi infografikami probírat a vyzobávat z nich ty „lepší“. Dříve jsem inforgrafiky taky hrozně žral, před rokem jsem pro ně měl dokonce na webu separé sekci, kde jsem odkazovat ty nejzajímavější. Postupem čase jsem ale nějak vypozoroval, že jsou všechny víceméně pořád na jedno brdo, zanesené balastem, vizuálními pičičovinkami a snahou o nenápadné self-promíčko .. a tak jsem resignoval a radši se jim vyhýbám 🙂

  Jooo, to je tak, když se z něčeho stane „marketingový nástroj“ :-))
  Lukáš Pítra nedávno publikoval Recenze: Skvělé služby

  • napsal

   Díky Lukáši. Je pravda, že spousta těch infografik, které se v současnosti vytváří, nejsou žádné skvosty. Často jde o recyklaci infografik, které už někdo někdy vytvořil. Já si jednotlivé infografiky procházím, abych si v nich našel některá zajímavá data a statistiky, které si pak poznamenávám bokem.

   Nižší kvalitu infografik přisuzuji následujícím faktorům.
   1. Spousta infografik je zaměřená na populární témata – porovnání sociálních sítí, jak uspět na sociálních sítích apod. Zákonitě se pak musí prezentovaná data často opakovat.
   2. Ne každý umí vytvořit infografiku, která obsahuje zajímavé informace a zároveň je graficky na úrovni a je přehledná.
   3. Není dostatek veřejně dostupných informačních zdrojů, ze kterých by bylo možné čerpat zajímavá a aktuální data. Např. jednotlivé sociální sítě publikují svá data o návštěvnostech, uživatelích apod. tak jednou dvakrát do roka a z těchto dat vychází stovky infografik, které jsou si informačně velmi podobné a liší se často jen grafikou.
   4. Často se jedná spíše o kusy textů, které jsou nasázené do grafického podkladu. Chybí jim stručnost a výstižnost

   Myslím si, že infografiky stále mohou být zajímavým nástrojem, pokud ale prezentují data, které sám autor získal vlastními průzkumy či na základě vlastní činnosti či zkušeností. Taková data nejsou nikde veřejně dostupná a jejich vizualizace má smysl i informační hodnotu. A samozřejmě by měl infografiku tvořit zkušený grafik. I sebezajímavější data v nevhodném grafickém kabátku jsou odsouzena k nezájmu veřejnosti.

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku