Historie SEO

Historie SEO

Google Bing Yahoo

Zajímá Vás, jak se optimalizace pro vyhledávače (SEO) vyvíjela během posledních 16ti let? Jaké společnosti,produkty a služby ovlivnily přístup k propagaci webových stránek? Nebo jak se v průběhu let měnil význam jednotlivých faktorů ovlivňujících SEO? To vše se dozvíte, pokud budete pokračovat ve čtení.

SEO pravěk (1994 – 1998)

Bavíme-li se o historii SEO, musíme se vrátit až do roku 1994, kdy začaly vznikat první webové vyhledávače a katalogy:

 • v dubnu 1994 byl spuštěn katalog Yahoo! Directory,
 • v témže roce vznikly ještě vyhledávače Excite a Lycos,
 • na konci roku 1995 byla spuštěna Altavista,
 • na začátku roku 1996 začal vyhledávač Yahoo! využívat vyhledávacího stroje Altavisty,
 • v dubnu 1997 vznikl AskJeeves,
 • množinu významných vyhledávačů v září 1998 doplnil Google, následovaný o měsíc později MSN.

V tomto období SEO, jak ho známe nyní, neexistovalo. Nejvýznamnějším faktorem byl text stránky a umístění stránky do vyhledávačů/katalogů. S příchodem Googlu do světa webových vyhledávačů se však mnohé změnilo.

Zrod SEO (1999 – 2002)

Vzestup vyhledávače Google

Google Pagerank ilustraceGoogle se svým konceptem PageRanku způsobil revoluční změnu v celém odvětví webových vyhledávačů. Zatímco předtím hrály roli pouze on-page faktory (text stránky, metadata) a umístění stránky v katalozích, nyní začínají získávat na významu zpětné odkazy, které vedou na danou stránku. Google hodnotí nejen jejich množství, ale také text odkazů.

Nárůst vlivu Googlu na poli vyhledávačů měl za následek úpadek Altavisty a vyhledávač Yahoo! začal v červnu 2000 využívat místo Altavisty vyhledávací stroj Google. O několik měsíců později spouští Google reklamní systém AdWords, který v té době funguje na principu CPM (platba za tisíc zobrazení reklamy). Tento model reklamy ovšem nebyl příliš úspěšný, a proto byl nahrazen v únoru 2002 modelem CPC (platba za proklik).

První zmínky o SEO

Změny na poli vyhledávačů způsobily také zvýšení zájmu odborné veřejnosti o problematiku vyhledávačů a v listopadu 1999 Danny Sullivan moderoval historicky první SEO konferenci s názvem Search Engines Strategies ’99.

Shrnutí vývoje SEO od roku 1994 do 2001

Následující infografika zobrazuje výše uvedené skutečnosti přehledně pomocí časové osy od roku 1994 do 2001. Uprostřed je vidět vývoj relativního významu jednotlivých SEO faktorů.

Historie SEO 1994-2001

Zlatá éra SEO (2003 – současnost)

Boj s webovým spamem

Google AdSense logoToto období je charakterizováno snahou vyhledávačů vylepšovat kvalitu výsledků vyhledávání. Největšími problémy, se kterými se musely vyhledávače potýkat, byl komentářový spam a MFA (Made for AdSense) stránky. Oba dva problémy vyvstaly v roce 2003, kdy byly spuštěny populární platformy pro blogování – Blogger a WordPress – a Google zprovoznil AdSense. Google na nastalou situaci reagoval již v listopadu 2003, kdy provedl výrazné změny svého algoritmu (Florida update), který mohl lépe rozpoznávat webový spam.

V boji proti komentářovému spamu se v lednu 2005 spojily tři nejvýznamnější vyhledávače (Google, Yahoo a MSN) a společně potvrdily podporu tagu nofollow, který měl označovat odkazy, které nemají roboti vyhledávačů následovat a nemají tedy přinášet jakoukoliv hodnotu cílové stránce.

Změny na trhu vyhledávačů

Bing logoV tomto období dochází také k několika změnám názvů vyhledávačů. V únoru 2005 se vyhledávač MSN přejmenovává na Live Search, aby poté na jeho základech v červnu 2009 Microsoft vydal nový vyhledávač Bing. Zajímavou historii má také vyhledávač AskJeeves, který se v únoru 2006 přejmenoval na Ask a v dubnu 2009 se přejmenoval opět na AskJeeves.

Nové faktory ovlivňující SEO

Wikipedie logoVzhledem k tomu, že se ve velkém začalo manipulovat s texty zpětných odkazů, aby došlo ke zlepšení postavení webových stránek ve výsledcích vyhledávání, muselo přijít opatření ze strany vyhledávačů. Na konci roku 2005 provedl Google dva updaty svého vyhledávače (Jagger a Big Daddy), které zapříčinily, že se začala snižovat důležitost textu zpětných odkazů a začaly hrát výraznější roli faktory jako autorita domény a kontext zpětných odkazů (vzájemná tématičnost stránek, umístění odkazu na stránce). Díky autoritě domény se například články z Wikipedie začaly umisťovat na předních pozicích na velké množství obecných informativních dotazů.

V polovině roku 2009 spustil Google tzv. The Brand Update, který zapříčinil, že se na předních pozicích ve vyhledávání začaly objevovat známější weby/značky, které jsou relevantní k vyhledávanému klíčovému slovu. Ačkoliv z hlediska SEO, jak bylo chápáno dříve, nebyly tyto weby tak dobře optimalizovány jako jiné konkurenční weby, Google začal klást důraz na jiné hodnotící faktory, např. zmínky v autoritativních médiích a na sociálních sítích, objem vyhledávání samotného názvu brandu, míra prokliku z výsledků vyhledávání apod.

Nové možnosti vyhledávání

Google Universal SearchKromě změn ve vyhledávacích algoritmech, začaly vyhledávače nabízet i stále nové možnosti vyhledávání. Jednou z nejvýraznějších změn bylo spuštění Google Universal Search v červenci 2007. Universal Search umožňuje vyhledávat napříč různými typy dat – webové stránky, blogy, obrázky, videa, knihy, diskuze apod. Další novinkou bylo zobrazování výsledků ze sociálních sítí – v říjnu 2009 se Google i Microsoft domluvily s Twitterem a začaly ve výsledcích vyhledávání zobrazovat i relevantní tweety.

I rok 2010 je bohatý na změny v možnostech vyhledávání. V červnu Google oznámil razantní změnu ve způsobu, jakým indexuje webové stránky. Nový indexovací systém Caffeine posouvá vyhledávač Google směrem k real-time vyhledávání, tj. snaží se indexovat nově vzniklé stránky v co nejkratším čase. V září Google zveřejnil novou funkcionalitu svého vyhledávače – Google Instant. Díky Google Instant se Vám zobrazují výsledky vyhledávání dynamicky během toho, jak píšete vyhledávaný dotaz. Před pár dny potom spatřila světlo světa nejnovější Google vychytávka – Google Instant Previews. Díky Instant Previews máte možnost zobrazit si přímo ve výsledcích vyhledávání náhledy jednotlivých stránek.

Shrnutí vývoje SEO od roku 2002 do současnosti

Následující infografika zobrazuje výše uvedené skutečnosti přehledně pomocí časové osy od roku 2002 do 2009. Uprostřed je vidět vývoj relativního významu jednotlivých SEO faktorů.

Historie SEO 2002-2009Komentáře

 1. napsal

  Naprosto zásadní milník historie SEO je vznik GoTo.com (později Overture), protože ten jako první přišel s jakž-takž použitelným nástrojem na analýzu klíčových slov. Navíc svým aukčním principem umožnil první ohodnocení "tržní" hodnoty slov.

  Článek je fajn, ale připadá mi spíš jako historie vyhledavačů než SEO.

  • napsal

   Ano, článek je brán spíše z pohledu vývoje vyhledávačů než z pohledu konzultanta. Ale vzhledem k tomu, že vyhledávače tvoří prostředí, ve kterém se "SEO pohybuje", tak nevidím příliš velký rozdíl mezi "vývojem SEO" a "vývojem vyhledávačů". Podle mě je z článku nejzajímavější to, jak se měnily v průběhu času váhy jednotlivých faktorů ovlivňujících pořadí stránek ve vyhledávání.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku

Vyhledávali jste

 • časová osa dějin
 • časová osa pravěk
 • časová osa českých dějin
 • časová přímka dějin