Google PageRank – dostáváte, kolik očekáváte?

Google PageRank – dostáváte, kolik očekáváte?

PageRank vizualizace (zdroj Wikipedia)
Téměř každý webmaster či SEO specialista se snaží, aby na stránky, které spravuje, vedlo co nejvíce hodnotných odkazů. Aktuálně nejčastěji používaným měřítkem pro hodnocení kvality odkazu je hodnota PageRank (přesněji Google Toolbar PageRank) stránky, ze které je odkazováno. Jeho hodnota se pohybuje od 0 do 10, přičemž čím vyšší tím lepší. Je však samotný PageRank vhodným indikátorem? Mnoho lidí si myslí, že ano, avšak realita je poněkud jiná.

Vzorec pro výpočet PageRanku

Důvodem, proč nelze pouze na základě PageRanku určit kvalitu odkazu, je vzorec, který slouží k výpočtu PageRanku.

PR(A) = (1-d)/n + d* (PR(T1)/C(T1) + … + PR(Tn)/C(Tn))

Co znamenají jednotlivé symboly ve vzorci:

 • d … faktor útlumu,
 • n … celkový počet indexovaných stránek,
 • PR(Tx) … PR stránek T1 až Tx, ze kterých je na naši stránku odkazováno
 • C(Tx) … počet odkazů vedoucích ze stránky Tx.

Pro účely tohoto článku je důležitý především zlomek PR(Tx)/C(Tx). O významu dalších částí vzorce se lze dozvědět ve zdrojích uvedených na konci tohoto příspěvku. Proč kladu takový důraz právě na tento zlomek?

Zpětné odkazy – nabídka a poptávka

Zkuste si projít různé diskuze zaměřené na tvorbu webu, SEO či internetový marketing a sledujte inzeráty, ve kterých se nabízí či poptávají zpětné odkazy. Jaký je typický obsah těchto inzerátů?

“Hledám stránky s PR minimálně 3 pro výměnu odkazů.”
“Mám stránky s PR 4 a nabízím výměnu či prodej odkazů.”

Proč tyto inzeráty mají malou vypovídací hodnotu? Ano, tušíte správně. Právě zde totiž vystupuje na světlo světa onen výše uvedený zlomek. K čemu mi je informace, že stránka má PageRank např. 5, když nevím, kolik odkazů z této stránky vede? V určitých situacích pro mě může být mnohem výhodnější zajistit si odkaz ze stránky s PR 3 než ze stránky s PR 5, pokud se např. počty odkazů řádově liší. Je lepší mít jeden ze čtyřech odkazů na stránce s PR 3 než mít jeden z 200 odkazů na PR 5 stránce.

Doporučení 1: Kromě PageRanku sledujte také počet odchozích odkazů.

Do hry vstupuje nofollow

Aby situace nebyla tak jednoduchá, existují možnosti, jak zabránit předávání PageRanku. První možností je využití metatagu <meta name=’robots‘ content=’nofollow‘ />, který robotům vyhledávačů říká, aby nenásledovaly žádný odkaz na dané stránce a tudíž se nikam nepředával PageRank. Po domluvě tří největších vyhledávačů (Google, Yahoo a MSN) byla zavedena druhá možnost, jak docílit nenásledování odkazů. Jedná se o atribut rel=nofollow použitelný u jednotlivých odkazů, který umožňuje detailnější nastavení chování robotů.

Google a Yahoo  prohlašují, že cílům takto označených odkazů opravdu nepředávají žádnou reputaci stránky. Otázkou je chování ostatních vyhledávačů. Např. Ask.com tyto odkazy normálně následuje a předává cílovým stránkám reputaci zdroje. Více podrobností o vztahu Google, Yahoo a Ask.com k nofollow lze nalézt v článku uvedeném ve zdrojích. Je-li pro vás primární traffic z Googlu, Yahoo, Seznamu či jiného vyhledávače podporujícího nofollow, řiďte se následujícími doporučeními.

Doporučení 2: Od počtu odchozích odkazů ze stránky odečtěte odkazy s nastaveným atributem nofollow.

Doporučení 3: Kontrolujte, zda váš koupený či vyměněný odkaz není uváděn s atributem nofollow, popř. není nastaveno nofollow pro všechny odkazy na stránce.

Jaký máte názor na význam PageRanku při link buildingu? Nakupujete, prodáváte či vyměňujete odkazy pouze podle PageRanku nebo do svých úvah zahrnujete i počet odkazů na stránce? Těším se na vaše názory či zkušenosti v diskuzi.

Chci vědět vícKomentáře

 1. napsal

  neviem ako to je skutočne s tým nofollow, pretože mám jeden web, na ktorý vedú iba nofollow odkazy a zobrazuje sa na oveľa lepších pozíciach ako iné weby, na ktoré odkazujú kvalitné follow odkazy

  • napsal

   Pokud bych se rozhodoval, jestli věnovat čas tvorbě obsahu nebo SEO, tak by tvorba obsahu rozhodně vyhrála. Samotné „SEO bez obsahu“ stejně skoro nic nezmůže. Ideální je samozřejmě vytvářet obsah a mít i základní povědomí o SEO 🙂

 2. napsal

  2 Michal: Co přesně je zavádějící? Článek nebo nakupování odkazů podle PageRanku? Pokud to nakupování, tak mi nezbývá než souhlasit. Pokud článek, tak chci říct, že byl zaměřen čistě na vztah PageRank a počet odchozích odkazů a jestli si to lidé uvědomují. Nejednalo se o žádný návod, jak nakupovat či vyměňovat linky. To by byla tématika na dalších x článků a úvah.

 3. Michal Blahut napsal

  "Nakupujete, prodáváte či vyměňujete odkazy pouze podle PageRanku nebo do svých úvah zahrnujete i počet odkazů na stránce?"Zvláště u nakupovaných odkazů by se měla zvážit jeho návratnost (např. zda lze počítat s přímou návštěvností). Činit podobná rozhodnutí na základě počtu odkazů na stránce, "lomítek" a PR je minimálně zavádějící… Vlastně mi to celé přijde zavádějící 🙂

 4. napsal

  2 Marek: Vím, že GTPR není lineární indikátor, že je nejspíš, podle různých názorů, přepočítávám logaritmicky z klasického PR, který se pohybuje mezi 0 a 1. Věděl jsem, že se pohybuju na tenkém ledu s tím příkladem, co jsem uvedl. Proto jsem se to snažil nepsat jako stoprocentní pravdu, ale uvedl to slovy "V určitých situacích".

 5. napsal

  2 Nogard: Tím bych si nebyl tak jistý a spousta různých inzerátů mi, myslím, dá za pravdu. S tím, že Seznam má v současnosti vedoucí postavení na trhu, souhlasím (Seznam asi 60 % a Google asi 32 %). Nofollow v prvé řadě říká robotům, aby nenásledovali daný odkaz. Co to znamená v reálu, se liší vyhledávač od vyhledávače. Na to doporučuju uvedený článek o vztahu Google, Yahoo a Ask.com k nofollow.

 6. napsal

  2 anonym: Netroufám si tvrdit, jak je to u Seznamu, jelikož do jejich algoritmu nevidím. Z toho, co jsem četl, odhaduju, že prozatím přikládá velkou váhu hrubé síle zpětných linků. Jak u nich záleží na počtu odchozích linků, netušim.

 7. Martin napsal

  souhlasim s clankem, pocty externich odkazu jsou urcite dulezite. dale by mel podle kvalitni odkaz vest ze stranky tematicky blizke/pribuzne, patrne rovnou z textu (nikoli z paticky) a mel kdyz na nej navstevnik webu klikne, mel by ho cilovy obsah obohatit, a ne aby cilovou stranku clovek hned zavrel 🙂

 8. Marek Prokop napsal

  Jeden ze čtyř odkazů na stránce s PR 3 může předávat menší PageRank než jeden z 200 odkazů na stránce s PR 5. Záleží na měřítku toolbarového PageRanku, které není veřejně známé.

 9. Nogard napsal

  Zdeňku podle mne si skoro nikdo, kdo kupuje zpětné odkazy nemyslí, že samotný PR je vhodným indikátorem kvality odkazu. Jinak pro stránky v češtině je lepší kontrolovat S-Rank. Využití nofollow je spíš kvůli obavě ze zařazení do "bad neighbourhood", což Google penalizuje, než kvůli nějakému cílenému nepředávání PR. U tohohle to lidi dělají spíše pomocí redirectů a javascriptu než nofollow.Pro zjištění ranků doporučuju

 10. Anonymous napsal

  Dobře ale přece u nás to je trošku jiná situace když tu máme seznam. A seznam funguje trošku jinak než google a nedává takový důraz na počet odkazů, které směřují ven ze stránky.eMan

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku