Google opět mění vzhled vyhledávání

Google opět mění vzhled vyhledávání

O tom, že Google neustále pracuje se vzhledem a funkčností svého vyhledávání a výsledků vyhledávání, se již přesvědčil snad každý pravidelný uživatel Google vyhledávání. V několika předchozích dnech Google nasadil hned dvě nové funkce do vyhledávání.

Náhledy stránek ve vyhledávání i pro Google Sitelinks

První změnou je přidání Google Instant Previews i pro Google Sitelinks, což převedeno do srozumitelného jazyka znamená, že si nyní můžete nechat zobrazit náhled stránky přímo ve výsledcích vyhledávání i u sitelink odkazů. Co jsou to sitelink odkazy viz informační box. Více informací o této změně si můžete přečíst v článku Náhledy stránek ve vyhledávání i pro Google Sitelinks na firemním blogu optimio.

Google Sitelink odkazy

Sitelink odkazy jsou takové doplňující odkazy na další stránky webu, které se zobrazují u hlavního výsledku (většinou se jedná o homepage webu). Umožňují uživateli snadněji se dostat na konkrétnější stránky v rámci struktury webu a rychleji nalézt potřebné informace.

Na rozdíl od hlavních odkazů ovšem není u Google Sitelinks zobrazena ikona lupy, proto je tato funkčnost poměrně skryta běžnému uživateli. Stačí však kliknout do pomyslného obdélníku vymezujícího konkrétní sitelink (kamkoliv mimo samotný sitelink odkaz) a náhled je na světě.

Náhledy stránek v Google vyhledávání i pro Google Sitelink odkazy

Změna zobrazení náhledů stránek aneb kde je odkaz na archivovanou stránku

Druhou změnu lze pozorovat ve výsledcích vyhledávání ode dneška. Aktuálně ještě není změna funkční ani na google.cz ani na google.com. Lze ji ale vidět naživo např. na google.co.uk. A o jakou že to změnu se jedná? Týká se to opět Google Instant Previews, tedy náhledů stránek přímo z výsledků vyhledávání. V aktuálně testované verzi fungují náhledy následovně:

 • u jednotlivých odkazů ve výsledcích vyhledávání není zobrazena ikona lupy,
 • u jednotlivých odkazů přibyla napravo ikona dvojité šipky, na kterou když najedete (nemusíte klikat), tak se vám zobrazí náhled stránky,
 • odkaz na zobrazení zaindexované stránky (v české verzi Archiv, v anglické Cached) se přesunul právě do okýnka s náhledem,
 • odkaz na zobrazení podobných stránek (v české verzi Podobné, v anglické Similar) zůstal v okýnku s náhledem, jen se přesunul nahoru.

Prohlédněte si, jak vypadají nové Google Instant Previews na následujícím obrázku, nebo si je samo vyzkoušejte na google.co.uk.

Nové Google Instant Previews

Vidíte nové Google Instant Previews i v jiné verzi Google než CO.UK? Myslíte si, že je tento nový typ náhledů krokem dopředu? Budu rád, když se vyjádříte v komentářích pod článkem.Komentáře

 1. napsal

  Já jsem trochu konzervativní a tak mi neustálé změny vzhledu Google vyhledávaní vadí. Jisté, zvyknout se dá na všechno, ale nedávno byli kategorie (web, obrázky, mapy) přesunuty ze shora do levého sloupce, teď zase nahoru. A najít stránku v paměti googlu mi taky chvíli trvalo.
  Pro nováčky na webu je to jedno, pro starší uživatele ty změny jsou nic moc.
  Ďusi nedávno publikoval Vylepšené Hanácké koláčky z celozrnné mouky

  • napsal

   Při pravidelném používání se dá zvyknout na všechno. A zatím se nejedná o žádné zásadní změny. Přesunutí možností vyhledávání ze strany nahoru není taková tragedie, jako kdyby například tyto možnosti úplně zmizly. A hlavně, Google to dělá vždy z nějakého důvodu, na základě vlastních naměřených dat o používání vyhledávače.

 2. napsal

  Instant Previews už mám i na CZ verzi Google asi dva dny. Líbí se mi o něco více než malá ikonka lupy i když se přiznám, že když jsem to viděl poprvé netušil jsem, k čemu "tam ta šipka je" 🙂

 3. napsal

  Myslím, že pokud se vyhledávání nestane nepřehledným, je to krok dopředu. Spíš mi vadí, že starý způsob zadávání dotazu (vepsat a Enter) mi teď nějak koliduje s tím automatickým načítáním a někdy se zobrazuje pořád předchozí dotaz. Ale možná to jen v Mozille nebo je to rychlostí mého připojení. Myslím, že pokud se vyhledávání nestane nepřehledným, je to krok dopředu. Spíš mi vadí, že starý způsob zadávání dotazu (vepsat a Enter) mi teď nějak koliduje s tím automatickým načítáním a někdy se zobrazuje pořád předchozí dotaz. Ale možná to jen v Mozille nebo je to rychlostí mého připojení.

  • napsal

   To spíš opravdu bude zádrhel na vašem počítači. Instantní vyhledávání by mělo fungovat tak, že pokud na tři vteřiny přestanete psát, tak se vám automaticky vyhledá to, co máte zadáno ve vyhledávacím poli, resp. se vyhledá nejbližší odhadované klíčové slovo. Rychlost připojení, resp. spíše rychlost odezvy může hrát svou roli – při pomalé odezvě připojení nemusí Google stíhat stahovat aktuální informace do našeptávače.

 4. napsal

  Nejsem profesionál, co se týče čehokoli kolem PC, ale nové vyhledávání Googlu se mi líbí. Je to trochu nezvyk, jako všechno, co je nové, ale přijde mi to fajn, určitě si zvyknu 🙂

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku

Vyhledávali jste

 • google archiv stránek
 • google archiv
 • zdeněk hejl
 • google vzhled