Google bojuje proti nekvalitnímu obsahu aneb Panda nemá ráda farmy

Google bojuje proti nekvalitnímu obsahu aneb Panda nemá ráda farmy

Don´t go!Google Panda update (někdy též Farmer update) je označení, které bylo přiřazeno nejnovější aktualizaci vyhledávacího algoritmu Googlu. Google aktualizaci oznámil 24. 2. 2011 a jejím cílem je zobrazovat ve výsledcích vyhledávání co nejvíce stránek s kvalitním unikátním obsahem a potlačovat stránky s podprůměrným obsahem, obsahové farmy a weby s nadmírou reklamy. Dle slov samotného Googlu tento update ovlivnil téměř 12 % všech hledání.

Co jsou to obsahové farmy

Jedná se o weby, které si najímají autory pro psaní článků, které jsou co nejvíce uzpůsobeny algoritmům vyhledávačů anebo weby poskytující prostor pro placenou či neplacenou publikaci článků libovolných autorů. Obsahové farmy vydělávají především na zobrazování reklamy (např. na EzineArticles.com je u každého článku zobrazeno osm různých reklamních bloků), popř. na poplatcích za prémiové služby.

Články publikované na těchto webech bývají většinou průměrné až podprůměrné kvality a jejich primárním cílem je ovlivnit hodnocení vyhledávačů. Na potřeby čtenáře článku myslí autoři těchto článků až v druhé řadě nebo spíše vůbec. V ČR jsou příkladem obsahových farem katalogy PR článků.

EzineArticles logoV současnosti nový algoritmus funguje pouze pro weby v USA, ale Google plánuje v nejbližší době postupně nový algoritmus spustit i v dalších zemích. Ačkoliv algoritmus běží zatím pouhých deset dní, známe již vítěze a poražené. Mezi poražené se zařadily například známé katalogy článků ArticlesBase.com, EzineArticles.com či HubPages.com.

Naopak mezi weby, které na updatu nejvíce získaly, patří především zpravodajské weby a internetové magazíny, např. MSN.com, HuffingtonPost.com, Mashable.com, ZDNet.com nebo Wired.com, které nabízí převážně unikátní obsah a publikují ho poměrně často.

Mahalo.com musí propouštět

Skutečnost, že Google Panda/Farmer update nebyl jen jednou z mnoha minoritních změn, dokazuje případ webu Mahalo.com. Web byl nucen po změně algoritmu propustit 10 % svých zaměstnanců a dočasně pozastavit produkci nového obsahu.

Matt Cutts at Google I/OBoj proti nekvalitnímu obsahu je v současnosti jednoznačnou prioritou Googlu. Potvrzují to také významní odborníci Google na problematiku vyhledávání Amit Singhal a Matt Cutts v rozhovoru pro magazín Wired. Google totiž v polovině minulého roku spustil novou verzi svého indexovacího systému nazvanou Caffeine, která umožnila Googlu rychleji indexovat nový obsah, ať již se jednalo o statické stránky, blogy, obrázky, videa či statusy na sociálních sítích.

Daní za rychlejší indexaci však bylo rozšíření množství indexovaného nekvalitního obsahu. To vedlo Google inženýry k vytvoření nového hodnotícího algoritmu, tj. zmiňovaného Panda updatu. V průběhu února navíc Google vydal rozšíření pro prohlížeč Chrome nazvané Personal Blocklist, které umožňuje jednotlivým uživatelům přímo ve výsledcích vyhledávání blokovat konkrétní domény (ty se mu již pak ve vyhledávání nezobrazují). Blokované domény se také odesílají přímo Googlu, který je vyhodnocuje.

Ačkoliv data získaná prostřednictvím tohoto rozšíření přímo neovlivňovala změny algoritmu, při porovnání výsledků bylo zjištěno, že 84 % domén, které byly blokovány pomocí Personal Blocklistu, bylo také postiženo změnami ve vyhledávacím algoritmu. Na základě této vysoké shody lze prohlásit, že Google Panda update přinesl hledajícím uživatelům takové změny ve výsledcích vyhledávání, které by sami uvítali.

Mezi zajímavé zdroje zabývající se novým Google Panda/Farmer updatem patří:Komentáře

 1. David napsal

  Blbost, Panda nefunguje, nebo ne tak jak by měla. Často, když hledám něco na Google, ta musím přeskočit PR weby. Sám provozuji jeden PR web, který si vede velmi dobře. Mimo to mám i jeden plně automatický, na který mi chodí uživatele i bez jediného zpětného linku. Na tomto webu je prostě to, co lidi chtějí. Jde vidět, že žádný PR web neprovozujete, a jen přepisujete domněnky.

  • napsal

   Zdravím,

   co se mě týče:

   1. Při používání Google vyhledávače narážím na PR weby naprosto minimálně, téměř vůbec. Asi hodně záleží na tom, co kdo vyhledává.

   2. Ano, žádný PR web neprovozuji.

   3. V článku nejsou uvedeny žádné domněnky. Jsou v něm prezentovány pouze informace, které pochází buď přímo od Google nebo od renomovaných zahraničních magazínů a které popisují reálný dopad zavedení Google Panda/Farmer updatu. Můžete mi ukázat, kde jsou v článku uváděny domněnky? Díky.

Trackbacky

 1. Google Panda: Vše co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat | Tvoříme obsah napsal:

  […] pobíhá po webech a kontroluje, které stránky nabízí kvalitní obsah a které ne? Říká si Google Panda a je to algoritmus, který se snaží zajistit, aby se ve výsledcích vyhledávání na Google […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku

Vyhledávali jste

 • google panda
 • Google Panda update