Facebook stránky vs Facebook skupiny

Facebook stránky vs Facebook skupiny

Poslední dobou poměrně často dostávám různé dotazy týkající se Facebooku a možností, které nabízí. Ať už se jedná o propagaci webů či značek, o týmovou spolupráci nebo o zakládání zájmových skupin. Připomeňme si, že Facebook v této oblasti poskytuje dva základní nástroje:

Z komentářů a z osobní zkušenosti vím, že pro mnohé uživatele Facebooku není jednoduché si vybrat mezi Facebook Stránkou a Facebook Skupinou. Buď nevědí o tom, že tyto dvě možnosti existují

Jak udelat aby se skupina po kliknuti na odkaz, ktery na ni odkazuje zobrazila bez nutnosti prihlaseni na FB… Chci aby zed byla viditelna i lidem, kteri ucet na FB zatim nemaji.

Založil jsem skupinu „Sunrise Le Jardin ( Hurghada resort )“ a nyní bych tedy po vašem vysvětlení chtěl založit raději stránku, ale nikde nemůžu najít, kde ji založit.

anebo o nich ví, ale neznají dostatečně jejich charakteristiky a možnosti.

Je to katastrofa – nové skupiny jsou naprosto k ničemu. Jde o to, že dřív díky skupině byla možnost, jak napsat a poslat zprávu „všem členům“. U Stránek tato funkce není.

To mě přivedlo k tomu vytvořit přehled bodů, které by měly usnadnit všem případným zájemcům rozhodování mezi založením Facebook Stránky nebo Facebook Skupiny.

Kdy založit Facebook Skupinu

 1. Chci komunikovat se členy v reálném čase.
 2. Chci mít naprostou kontrolu nad tím, kdo bude členem a kdo bude mít přístup k informacím.

Kdy založit Facebook Stránku

 1. Chci propagovat společnost, produkt nebo službu.
 2. Chci, aby byly informace dostupné i neuživatelům Facebooku.
 3. Chci propagovat stránku na Facebooku i mimo něj.
 4. Chci vytvářet fotoalba a spravovat diskuzi.
 5. Chci využívat doplňující Facebook aplikace.

Závěrem

Doufám, že Vám tento článek pomůže s výběrem vhodného komunikačního prostředku na Facebooku. Pokud máte k tématu jakýkoliv dotaz, napište jej do diskuze pod článkem. Pokud se Vám tento článek líbil, budu rád, když jej doporučíte svým přátelům.Komentáře

 1. Mausilinka napsal

  Dobrý den, prosím Vás, už několikátý den řeším, že když se přihlásím na fb a jsem tam aktivní, vedle ikony na chatu mám čas, kdy jsem byla aktivní naposledy. Chápu, že se to zobrazuje přes mobil, ale mě to teď začalo dělat, když jsem přihlášená na počítači na facebooku a internet v mobilu je vypnutý. Nevíte co s tím?

  • napsal

   To bohužel nevím. Možná to začal Facebook zobrazovat i pro aktivitu na Facebooku prostřednictvím počítače a nejen prostřednictvím mobilu.

  • Petra napsal

   Dobrý den, mám takový hloupý dotaz. Založila jsem na Facebooku stránku (komunitu). Když jsem zjišťovala, co je tam všechno za funkce, tak jsem narazila na tlačítko „Propagovat“. A teď mi není jasné, jak je to s těmi poplatky. Když stránku propagovat nebudu, tak budu stejně něco platit? Vůbec tomu nerozumím…
   Děkuji za odpověď.
   Petra

   • napsal

    Platí se pouze za konkrétní reklamy, které si vytvoříte. Pokud jste si žádnou reklamu nevytvořila, nedala jste propagovat žádný status, tak nic nezaplatíte.

    Navíc k tomu, abyste mohla propagace využít, tak byste musela mít na Facebooku založený reklamní účet a přiřazenou platební kartu nebo PayPal.
    Zdeněk Hejl nedávno publikoval Visual.ly – Popup okno pro stažení ebooku

 2. Honza Obi napsal

  Dobrý den,

  vlastním facebook stránku a rád bych, aby byl obsah stránky (zejména fotky) viditelný pouze pro členy, kteří stránku „olajkovali“
  Je to možné??? Pokud ano, dejte mi, prosím, vědět jak…
  Děkuji za odpověď.

 3. napsal

  Zdravím, dlouho jsem se vyhýbal FB, ale teď zvažuji, že si ho nakonec kvůli získáváním nových klientů založím. A jak tak koukám, je dobře, že ještě, než jsem tak učinil, jsem si přečetl tento článek. O FB jsem do teď v podtstaě vůbec nic nevěděl. Dá se tedy říci, že Facebook Stránka je na propagaci firmy a Facebook Skupina pro „pokec“ s přáteli? Nebo jsem zas něco špatně pochopil? 🙂

  • napsal

   Ano dá se to tak zjednodušeně říci. Facebook stránky slouží pro komunikaci firmy/organizace/webu se svými fanoušky/klienty. Tomu jsou uzpůsobeny i možnosti/nástroje – plánování času publikování příspěvků, Facebook reklamy, statistiky interakcí fanoušků se stránkou atd. Facebook skupiny jsou naopak spíše takové „chatroomy“, kde se schází komunita podobně tématicky „naladěných“ lidí. Více o Facebook skupinách a jejich typech a způsobech využití si můžete přečíst v samostatném článku http://www.portiscio.net/otevrene-uzavrene-a-tajne-skupiny-na-facebooku-jak-zvolit-tu-spravnou

 4. Lucie napsal

  Dobrý den, pane Hejle,

  navazuji na vaši poslední radu pí/sl. Haně. I já mám stejný problém s viditelností své firemní stránky. I přesto, že nemám zaškrtnutou kolonku Znepřístupnit stránku veřejnosti (budou ji moci zobrazit pouze správci), stále není veřejná a musí se lidé nejdříve přihlásit. Snažila jsem se na webu najít jiná vysvětlení proč to tak je, ale bez úspěchu. Děkuji za radu. Lucka

 5. Hana napsal

  Dobrý den,

  nikde nemohu najít, kde u firemní stránky nastavit to, aby se zobrazovala po kliknutí na odkaz bez nutnosti přihlášení na FB? Tj, aby stránka byla viditelná i lidem, kteří účet na FB zatím nemají? Založila jsem 3 firemní stránky, teď zpětně jsem zjistila, že 2 jsou viditelné jen pro přihlášené fanoušky a 1 je viditelný pro všechny. Netuším proč a nevím, kde nastavit, aby stránky byly vždy viditelné pro všechny – pro fanoušky s účetm i bez účtu? Děkuji Hana

  • napsal

   Zdravím Hano,

   zobrazte si vaši Facebook stránku a vpravo nahoře klikněte na tlačítko Upravit stránku. Na stránce, která se vám otevře, byste měla vidět hned první položku nahoře označenou jako Viditelnost stránky. To zaškrtávátko u ní musí být prázdné. Pokud ho totiž zaškrtnete, tak bude daná Facebook stránka dostupná pouze pro správce stránky.

   Dejte mi vědět, jestli to vyřešilo váš problém.

   • Hana napsal

    Myslela jsem viditelnost stránky i pro lidi, kteří buď vůbec nejsou na FB

    (nemají účet) anebo nejsou přihlášení. Tzn. pokud jsem někomu poslala odkaz na stránku a nebyl přihglášen, hodilo ho to na FB homepage a vyžadovalo přihlášení.

    Problém jsem již vyřešila. Způsobovalo to nastaveno věkové omezení, které jsem měla nastaveno až od 18 let. Po změně na věk 13+ začalo fungovat.

    • napsal

     Přesně tak, mě o tohle jde taky, aby se nemuseli přihlašovat či registrovat, to spoustu lidí odradí, ale prostě ani tohle mi nefunguje…i přesto, že ten věk 13+ mám nastaven. 🙁

       • napsal

        Tak jsem smazala ČR a nechala povolení "Zobrazit stránku jen uživatelům v těchto zemích" a již to funguje. Ale stejně je to divné, že to nefunguje, když by Čech chtěl mít viditelnost svých stránek pouze pro své vlastence. Ale každopádně moc děkuji, Hanko! 🙂 L.

        • napsal

         Máte to tedy vyřešeno? To jsem rád. Při omezení na určitou zemi je problém v tom, že aby Facebook zjistil, jestli je uživatel z dané země, tak musí být ten uživatel přihlášen. Zemi uživatele zjišťuje totiž z jeho Facebook profilu.

 6. Michal napsal

  V ľavom paneli sa mi zobrazujú skupiny a nové komentáre (čísla). V skupe, ktorú som založil dávnejšie sa tak nedeje. Rovnako, ak chcem zdieľať niečo na nástenke vo svojej skupine odinakiaľ, tak mi skupinu neakceptuje.

  Dá sa nejako premigrovať zo starých skupín na nové? Alebo to facebook robí, podľa toho ako sa vyspí?

  Ď za odpovede.

  • napsal

   Zdravím,

   podle všech mně dostupných informací nelze momentálně převádět staré Facebook Skupiny na nové. Co se týče podivného chování při zobrazování skupin a psaní do skupin, tak to bude nejspíše způsobeno aktuálně probíhajícími velkými změnami napříč celým Facebookem. Doporučuji tedy pár dnů počkat a vyzkoušet znovu.

   Dnes navíc Faceboook na konferenci oznámil další změny z hlediska uživatelských profilů, takže neočekávané chování Facebooku bude v následujících dnech až týdnech asi na denním pořádku.

 7. Janusz napsal

  Vážený pane Hejl !!!!!

  Někdo se dnes snažil z Callifornie připojit na můj účet, facebook mě na to upozornil a na chvíli mi zablokoval účet – říkám si, že možná mám na počítači nějakého červa a co když se dotyčný bude moci dostat do Internetbankigu nebo emailu. Označil ijsem tedy v dotazníku, že jsem to tedy nebyl já v Californii) jen ted nevím, co bude dál. Mohl bych zjsitit I.P. adresu dotyčného ??????

  Přeposílám zprávu z facebooku

  Vážený uživateli ……….

  K vašemu účtu na Facebooku bylo provedeno přihlášení z počítače, mobilního zařízení nebo jiného umístění, které jste dříve nepoužili. Z důvodu ochrany vaší osoby jsme váš účet dočasně zablokovali do doby, než tuto aktivitu ověříte a ujistíte se, že váš účet nepoužívá jiný uživatel bez vašeho souhlasu.

  Přihlásili jste se ke službě Facebook z nového zařízení nebo neobvyklého místa?

  – Pokud se nejedná o vás, přihlaste se k Facebooku z počítače a postupujte podle pokynů, abyste získali kontrolu nad svým účtem zpět.

  – Pokud se jedná o vás, není třeba si dělat obavy. Jednoduše se znovu přihlaste k Facebooku a získejte zpět přístup ke svému účtu.

  For more information, visit our Help Center here:
  http://www.facebook.com/help/?topic=account_recov

  Díky,

  Facebook Security Team

  • napsal

   Zdravím,

   pochybuju, že by bylo možné nějak rozumně získat IP adresu někoho, kdo se vám připojil na Facebook. Doufám, že se vám již podařilo získat vládu nad svým Facebook účtem.

 8. Janusz napsal

  Vážený Pane !

  Rád bych doplnil 2 výhody starých facebookových skupin – jednak lze všem členům odeslat zprávu, což u stránky lze pouze skrz aktualizace, která se nezobrazí v hlavním seznamu zpráv. A pak lze zasílat i pozvánky na akce (narozdíl od stránky). Nevýhoda staré facebookové skupiny je nicméně v tom, že příspěvky na zdi správců se nezobrazí na hlavní stránce členům (narozdíl od stránky) …….kdyžtak mě opravdu.

  Můj dotaz nicméně zní .- jaký je limit na staré facebookové skupině pro možnost odesílání zpráv a pozvánek. Tuším, že je to 5 000 členů. Při překročení tohoto počtu nelze již hromadně zprávy ani pozvánky posílat – je tomu skutečně tak ?

  • napsal

   Zdravím,

   vzhledem k tomu, že staré Facebook skupiny již nelze založit, nemá smysl se jejich výhodami/nevýhodami dále zabývat. Ohledně té otázky – ano, pokud skupina překročí 5000 členů, není možné zasílat hromadné zprávy všem členům zároveň.

  • Janusz napsal

   Vážený Pane Hejl !!!

   Rád bych Vám položil doplňující otázku, která mě teď trápí. Mám jednu facebookovou skupinu (starou verzi skupiny), kterou jsme v kolektive pečlivě vedli a ve výsledku má 4 900 členů, čili je zde dodržen limit pro odeslání hromadné zprávy.

   Tuto hromadnou zprávu tedy mělo by jít odeslat a tak jsem tak i učinil. Bohužel tato zpráva byla doručena pouze některým uživatelům – určitě nebyla doručena všem členům a zároveň určitě ji někdo obdržel. Je to 5 dnů, co jsem ji odeslal a tak přemýšlím, zda-li to tedy není tak, že zprávy se postupně doručují a doručeny budou až po několika týdnech. Druhá možnost je, že je tam nastaven další nějaký limit například tak, že zpráva byla doručena prvním 2 tisíce členům I PŘESTO, že je lze odeslat 4 900 členům (počet členů byl i vyšší než 5 tisíc, nicméně odeslání zprávy nebylo možné, proto jsem tento počet snížil pod 5 tisíc a tentokrát jsem již zprávu odeslal). Tato druhá možnost se mi tedy jeví nepravděpodobná. Třetí možnost je, že nastala nějaká technická chyba. Potřebuji zkrátka dát všem členům jednorázově vědět o jedné důležité události………..Chtěl bych Vás poradit, zda-li netušíte, v čem může být problém anebo tedy jaké jsou Vaše zkušenosti s odesíláním zpráv na facebookových skupinách (staré verze) – případně na koho bych se měl obrátit s dotazem.

   Děkuji

   • napsal

    Zdravím,

    bohužel zkušenosti s odesíláním takového množství zpráv nemám, takže nemůžu s určitostí říct, čím to může být způsobeno. To rozložení odesílání zpráv do delšího časového období je možné (z důvodu rozložení zátěže systému). Také je možné, že Facebook chce, aby lidé pomalu ale jistě přestávali používat staré Facebook skupiny a vybrali si, jestli budou využívat Facebook Stránky nebo nové Facebook Skupiny.

    Jinak na koho se případně obrátit. Oficiální Facebook podporu bych ani nezkoušel, protože byste se odpovědi nejspíš jen tak nedočkal. Kdyžtak zkuste Dana Dočekala, který se problematikou sociálních sítí poměrně intenzivně zabývá.

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku

Vyhledávali jste

 • facebook skupiny
 • facebook stránky