Evernote Skitch 2.5: Jednoduché anotace PDF dokumentů na iPadu

Evernote Skitch 2.5: Jednoduché anotace PDF dokumentů na iPadu

Využíváte výbornou aplikaci Evernote pro správu poznámek a dokumentů? Pak jste již nejspíš slyšeli o aplikaci Skitch od stejné společnosti, která umožňuje provádět jednoduché anotace obrázků (přidávání textových popisků, zvýrazňování určitých částí obrázků, přidávání šipek apod.).

Zatímco doposud jste mohli provádět anotace pouze obrázků, map a webových stránek, nyní umožňuje Skitch ve verzi 2.5 provádět také anotace PDF dokumentů. Tato nová verze je momentálně dostupné pouze ve verzi pro Mac a iOS. Kdy budou dostupné verze pro Windows a Android doposud není známo.

Já osobně využívám iPad verzi. Pojďme se tedy společně podívat, co Evernote Skitch 2.5 přináší nového.

Prostředí Evernote Skitch

První změnu zaznamenáte na úvodní obrazovce aplikace Skitch, na které přibyla nová položka Create from PDF. Když na tuto položku tapnete, načte se vám přehled všech PDF souborů, které máte uložené ve svém Evernote účtu

Evernote Skitch: Možnost anotace PDF

Následně si stačí vybrat PDF, které chcete anotovat. Skitch v současnosti neumožňuje zobrazovat/třídit soubory podle poznámkových bloků (notebooků) nebo štítků (tagů), musíte si vystačit s možností vyhledávání podle názvu souboru.

Evernote Skitch: Výběr PDF pro anotaci

Otevře se vám vybraný dokument v inovovaném prostředí Skitch pro anotaci PDF dokumentů. Základní prvky jsou označeny a popsány na následujícím obrázku. Při používání aplikace můžete využívat i funkce Undo (Vrátit akci) a Redo (Provést akci znovu)

Evernote Skitch: Prostředí aplikace

Na pravé straně výše uvedeného obrázku vidíte jednotlivé anotační nástroje. Ukažme si je v praxi. Při anotaci PDF souborů můžete využít:

  • šipky,
  • textové popisky,
  • čáry, obdélníky či ovály,
  • popisovače a zvýrazňovače,
  • jednoduché ikonky. 

Evernote Skitch: Nástroje pro anotaci PDF

Co dále s upraveným PDF dokumentem

Anotovaný PDF dokument můžete:

  • uložit do Evernote (zároveň je dokument dostupný i přímo v aplikaci Skitch),
  • zaslat emailem,
  • poslat do Apple TV pomocí AirPlay,
  • sdílet na internetu jako veřejnou poznámku.

Pokud uložíte dokument zpět do Evernote, tak původní (neanotovaný) dokument zůstane nezměněn a je vytvořená nová poznámka s anotovaným PDF.

Anotovaný PDF dokument obsahuje velmi užitečné informace. Nejen že obsahuje samotné anotace na jednotlivých stránkách dokumentu, ale obsahuje také úvodní sekci, která informuje čtenáře o tom, kolik bylo provedeno jakých anotací, na kterých stranách a také obsahuje náhledy těchto anotací. Nemusíte tak procházet celý dokument, abyste našli anotace, ale můžete se orientovat pomocí tohoto přehledu. Za to musím tvůrce aplikace velice pochválit.

Evernote Skitch: Anotovaný PDF dokument

Jak dostat PDF dokumenty do aplikace Skitch

1. Načtení PDF souboru z Evernote účtu přímo v prostředí aplikace Skitch, tj. tak jak to bylo popsáno výše.

2. Upravování již anotovaného PDF souboru přímo v aplikaci Skitch. 

3. Otevření PDF souboru v prostředí Evernote a jeho zaslání do aplikace Skitch pomocí funkce Otevřít v. 

Evernote Skitch: Otevřít v aplikaci Skitch

4. Otevření PDF souboru v libovolné aplikaci (např. emailový klient nebo PDF prohlížeč) a jeho zaslání do aplikace Skitch pomocí funkce Otevřít v.

Závěrem

Líbí se vám nové funkce, které přináší nová verze aplikace Evernote Skitch? Ačkoliv anotační funkce u obrázků i PDF souborů nejsou dokonalé a poskytují pouze základní funkcionalitu, pro většinu situací jsou dostačující. Zásadní výhodou je samozřejmě synchronizace s Evernote a možnost opakovaných úprav anotovaných dokumentů.

Pokud máte neplacený Evernote účet, tak získáte možnost provádět PDF anotace po dobu 30 dní. Pokud máte placený účet, tak bude mít tyto funkce dostupné po dobu trvání svého předplatného.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku