Drobečková navigace ve výsledcích Google

Drobečková navigace ve výsledcích Google

Když jsem dnes procházel výsledky vyhledávání na Google, narazil jsem na zajímavou věc. Google zobrazuje u některých výsledků místo URL adresy nalezené stránky drobečkovou navigaci daného webu. Pojďme se nyní podrobněji podívat, jak to funguje.

Vyhledáte-li si například v Googlu klíčové slovo drobečková navigace, dostanete stránku více či méně podobnou té, zobrazené na následujícím obrázku.

Drobečková navigace ve výsledcích Google

Na screenshotu je u dvou položek zobrazena drobečková navigace. Nejedná se však pouze o textovou reprezentaci hierarchického umístění stránky v rámci webu, ale téměř všechny jednotlivé části navigace jsou klikatelné. Poněkud nepochopitelně ovšem nelze kliknout na první položku navigace, která by měla směřovat na domovskou stránku webu.

Je-li drobečková navigace příliš dlouhá, je její část nahrazena výpustkou (…), podobně jako u dlouhých URL adres. Vynechává se vždy směrem od nejobecnější kategorie po nejkonkrétnější, přičemž doménové jméno je zobrazeno pokaždé.

A jak vůbec Google získává informace o drobečkové navigaci webu? Snaží se analyzovat text stránky a hledat sekvenci odkazů, které jsou odděleny stejným oddělovačem. Ačkoliv některé stránky mají dostupnou drobečkovou navigaci, nezobrazuje se ve výsledcích vyhledávání. Čím to může být způsobeno? Z analýzy několika webových stránek jsem vypozoroval následující možné příčiny:

 • nejsou použity stejné oddělovače mezi jednotlivými částmi navigace (např. Home » Kategorie >> Podkategorie),
 • oddělovač není pouze sekvence zobrazených oddělovacích znaků, ale tyto znaky jsou obaleny HTML elementem (nejčastěji element span využívaný pro stylování oddělovače),
 • v rámci navigace se střídají jak odkazy tak prostý text (nehraje roli u poslední položky navigace, která reprezentuje aktuální stránku),
 • nejednotná HTML šablona jednotlivých částí navigace (např. použití elementu strong pro zvýraznění poslední položky navigace),
 • jako oddělovač je použit obrázek,
 • Google ještě stránku neanalyzoval.Komentáře

 1. napsal

  Proč by měla být chyba používat textové oddělovače a proč by se měly používat seznamy a CSS oddělovače? Můžete uvést nějaký zdroj, který by to potvrzoval? Dle mého názoru jsou tři problémy spojené s Vámi prezentovaným přístupem. Zaprvé se načítají zbytečně obrázky a CSS styly, zadruhé drobečková navigace nemá primárně charakter seznamu a zatřetí Google momentálně nerozpozná takovouto drobečkovou navigaci.

 2. Anonymous napsal

  ono je to asi tím, že použití oddělovačů v drobečkové navigaci je spíše chyba a struktura d.n. by správněji měla být tvořena jak ul > li (v kódu) tak použitím oddělovačů generovaných css (:after, :before) nebo oddělovači tvořenými obrázky (pozadí li)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku