Chybová stránka 404 – návrhy a doporučení

Chybová stránka 404 – návrhy a doporučení

Chybová stránka 404 “Not Found”. Setkal se s ní již určitě téměř každý uživatel internetu. Co vyjadřuje číslo 404? Proč a jak se chybová stránka zobrazuje? Jak navrhnout tuto chybovou stránku, aby nebyla pro uživatele přítěží a poskytla mu v přehledné formě informace, které mu umožní rychlý přístup k relevantnímu obsahu? Neboli jak vytvořit použitelnou stránku 404?

Co znamená číslo 404?

Číslo 404 je kód HTTP zprávy, kterou vrací webový server jako odpověď na klientský požadavek. Tento kód patří do skupiny kódů začínajících číslicí 4, které představují klientské chyby, což znamená buď, že klientský požadavek má špatnou syntaxi, nebo tento požadavek nemůže být splněn. Samotný kód 404 označuje situaci, kdy klientem požadovaný zdroj není na serveru nalezen. Více o jednotlivých kódech lze nalézt v RFC 2616.

Možnosti reakce na nedostupný zdroj

Na oficiálním Google Webmaster blogu lze nalézt článek, který popisuje dvě možné reakce na situaci, kdy zdroj požadovaný klientem není dostupný. Jedná se o tzv.:

 • “soft 404”,
 • “hard 404”.

Jaký je rozdíl mezi těmito přístupy? Při použití soft 404 webový server nevrací při nedostupném zdroji kód 404, který by v této situaci měl, ale vrací kód 200, který znamená úspěšné splnění klientského požadavku a uživatele přesměruje např. na domovskou stránku. Toto chování je jak pro návštěvníka tak i pro roboty vyhledávačů samozřejmě velice matoucí, a proto i Google ve výše uvedeném článku nabádá webmastery , aby soft 404 nevyužívali.

Správným přístupem k řešení problému s neexistujícími požadovanými zdroji je využití hard 404, při kterém webový server vrací korektní kód 404 a zobrazí chybovou stránku 404. Následující kapitola je věnována doporučením, jak navrhnout chybovou stránku 404 tak, aby byl její přínos pro návštěvníka maximální tj. aby byla použitelná.

Doporučení pro návrh chybové stránky 404

Jak by měla vypadat použitelná chybová stránka 404, tj. taková chybová stránka, která na návštěvníka hned na první pohled nekřičí

Zavři mě! Jsi tu špatně! Tady nic není!

Guru použitelnosti, Jacob Nielsen, ve svém článku Improving the Dreaded 404 Error Message uvádí tři doporučení, která by měla platit pro jakékoliv chybové zprávy (jak webové tak desktopové aplikace). Tvrdí, že chybové zprávy by měly být:

 • napsány jednoduchým jazykem, který je srozumitelný i netechnicky zaměřeným uživatelům a který automaticky nevyvolává dojem, že za chybu může uživatel,
 • konkrétní v tom, co se stalo špatně, proč nastala chyba,
 • konstruktivní v návrhu způsobu, jak může uživatel opustit chybový stav.

Jak by se měla tato doporučení odrazit v návrhu použitelných chybových stránek 404? Určitý návod lze nalézt v článku The Perfect 404 od Iana Lloyda. V souvislosti s prvním Nielsenovým doporučením Lloyd navrhuje, aby chybová stránka obsahovala jazykové konstrukce typu “je možné že”, “možná” či ”mohlo se stát že”, které automaticky neukazují na návštěníka prstem a nekárají ho “Ty, to ty jsi způsobil tuto chybu!”, i když třeba ví, že za chybu návštěvník může.

V článku jsou také uvedeny tři nejčastější důvody, které mohou vést k zobrazení chybové stránky 404. Návštěvník by měl být na chybové stránce informován, že tato stránka byla zobrazena kvůli jednomu z následujících důvodů:

 • špatně napsaná URL adresa nebo zastaralá oblíbená položka,
 • zastaralý odkaz z výsledků vyhledáče,
 • naplatný interní odkaz v rámci aktuálního webu,
 • neplatný odkaz z jiného webu.

Jakmile už návštěvník ví, že nastala chyba a zná také možné příčiny chyby, je nutné mu navrhnout možné kroky, aby mohl chybový stav opustit. Toho lze docílit integrováním následujících komponent do chybové stránky 404:

 • odkaz na domovskou stránku,
 • odkaz na mapu stránek nebo lépe přímo zobrazení mapy stránek,
 • vyhledávací pole, pokud web podporuje interní vyhledávání,
 • kontaktní informace na správce webu.

Budete-li se držet výše uvedených doporučení, nebudou návštěvníci naštvaně odcházet z vašich stránek, protože se jim objevila nepřátelská stránka “404 Not Found”, ale pomocí nabídnutých navigačních prvků budou dále pokračovat v prozkoumávání vašeho webu.

Příklady chybových stránek a jiné zdroje

404 Research Lab – bohatý zdroj informací o 404 chybové stránce, obsahuje také rozsáhlý tříděný katalog chybových stránek

404 Error Pages: Reloaded – rozsáhlý archiv chybových stránek

Useful „Page not found“ error pages – doporučení pro chybové stránky a odkazy na příklady chybových stránekKomentáře

 1. napsal

  Mam novou tiskárnu a přestala pracovat nevím proč-Hledala jsem všude a najednou nahoře je v malé obálce chyba 404 Not Found poradí mě někdo co s tím Díky

  • napsal

   Dobrý den,

   toto sice není vhodná diskuze, ale pokusím se vám pomoci.

   Především neznám žádné informace o vaší tiskárně; nevím, co jste s ní dělala před tím, než přestala pracovat (instalace nějakých nových programů, nový operační systém, aktualizace ovladačů tiskárny apod.); nebo co přesně myslíte tím, že přestala pracovat (vůbec se nezapne vs. zapne se, ale nechce tisknout vs. tiskne, ale není tam nic vidět vs. tiskne, něco je tam vidět, ale kvalita je špatná) nebo kde nahoře je obálka s chybou 404 (na displeji tiskárny vs. na monitoru počítače vs. na vytištěném papíře)?

   Kdyžtak mi podrobnosti napište přímo na můj mejl zdenek@zdenek-hejl.com

   Zdenek

 2. Zmrhal Kv. napsal

  Nechápu,proč se chybové hlášení objevuje,když nemám žádný problém s otvíráním programů nebo stránek.Nejde přitom zlikvidovat.Nápověda na Google -žádná.Co to má znamenat ?

  • napsal

   Pokud se vám objevuje chybová stránka 404, tak to není vaše chyba, nýbrž chyba provozovatele webu. Znamená to, že nějaká stránka, kterou vy jste očekával na dané URL adrese, tam už z nějakého důvodu není.

 3. napsal

  Díky. Jo, ty odkazy na podobný stránky se taky někdy využívají. Určitě to napomáhá použitelnosti. Ale zatím jsem moc příkladů neviděl. Na vině může být lenost webmasterů anebo spíš častěji technologický omezení. Víc se setkávám s tím, že 404ka je zabudovaná do stávajícího layoutu, takže poskytuje navigaci automaticky, ani člověk skoro neví, že je na chybové stránce:)

 4. Jarda Cvrček napsal

  Pěkný článek. Na Is there an art of 404 pages? jsem se docela pobavil :)Možná ještě doplním… Nevím už kde, ale na nějakém webu se mi stalo, že 404 si z url vyseparovala klíčová slova a nabídla existující stránky, obsahující tato slova. Takové řešení mi přijde hodně uživatelský přívětivé. Vyžaduje to ale fancy urls, což dneska používá snad každý web, který se aspoň trochu orientuje na SEO.

Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku

Vyhledávali jste

 • Chybová stránka 404
 • stránka 404
 • chybová stránka
 • chybové stránky