Analýza klíčových slov v Google Analytics

Analýza klíčových slov v Google Analytics

S nástrojem Google Analytics se již určitě setkal téměř každý, kdo provozuje svůj vlastní web a má zájem o monitorování a vyhodnocování návštěvnosti webu a  chování návštěvníků na webu. V rámci Google Analytics existuje mnoho přednastavených reportů, které nám podávají informace např. o množství návštěvníků webu, o zdrojích návštěvnosti, o počtu shlédnutí jednotlivých stránek či o počtu uskutečněných objednávek a mnoha dalších zajímavých hodnotách.

Zdroje návštěvnosti v Google AnalyticsPro základní přehled o návštěvnosti a chování návštěvníků na webu nám jistě tyto reporty budou postačovat. Chceme-li ovšem vyždímat z Google Analytics maximum, musíme se ponořit trochu hlouběji do nitra tohoto systému a využít pokročilejších možností, které nám nabízí.

Dnes se podíváme na to, jak lze provádět analýzu klíčových slov, pomocí kterých přišli návštěvníci na náš web z vyhledávačů (např. z Google, Seznamu či Bingu).

Proč provádět analýzu klíčových slov

Pro začátek je vhodné položit si otázku, k čemu nám může být takováto analýza klíčových slov dobrá. Pojďme se nyní podívat na několik příkladů toho, co lze analýzou zjistit.

 1. Kolik návštěvníků přišlo na web pomocí brandových (název firmy nebo specifických produktů a služeb) a nebrandových klíčových slov?
 2. Získávám návštěvnost spíše z jednoslovných, dvouslovných nebo víceslovných frází?
 3. Jaká klíčová slova přivádějí návštěvníky ochotné provést na webu požadovanou akci (odeslání objednávky, odeslání kontaktního formuláře, stažení souboru, přihlášení k odběru newsletteru apod.)
 4. Existují taková klíčová slova, která sice přivádějí návštěvníky, ale návštěvníci web velmi brzy opouští, protože nenašli, to co hledali?

Možnosti filtrovaní klíčových slov v Google Analytics

Google Analytics nabízí dva způsoby, jak filtrovat klíčová slova:

 • ad-hoc filtrování pomocí zadání filtru přímo v reportu klíčových slov,
 • filtrování pomocí nastavení a aplikace pokročilých segmentů.

Ad-hoc filtrování

Ad-hoc filtrování je vhodné použít pokud potřebujeme provést rychlé filtrování nebo si otestovat funkčnost filtru. Stačí využít pole Filtr, které se zobrazuje pod přehledem klíčových slov. Je možné nastavit, jestli chceme zobrazit pouze klíčová slova, která odpovídají zadanému výrazu, nebo naopak klíčová slova, která mu neodpovídají. V rámci filtru je možné použít jak obyčejný text, tak i regulární výrazy. Ad-hoc filtrování klíčových slov (jak již je z označení patrné) je samozřejmě nevhodné, pokud chceme provádět analýzy opakovaně.

Nastavení ad-hoc filtru v Google Analytics

Filtrování pomocí pokročilých segmentů

Myslíme-li to s analýzou klíčových slov vážněji, je nutné sáhnout po mocnějším prostředku – využít možností pokročilých segmentů v Google Analytics. Pojďme si ukázat, jak je možné pokročilé segmenty nastavit a jak je poté aplikovat.

Pro práci s pokročilými segmenty budeme používat nabídku Pokročilé segmenty, která je zobrazena v pravém horním rohu stránky (viz screenshot). Po rozbalení nabídky se nám zobrazí přehled dostupných segmentů a odkazy na vytvoření nového segmentu a správu pokročilých segmentů. Zaškrtnutím políčka před názvem segmentu dojde k aplikaci vybraného segmentu na aktuální report. V současné verzi Google Analytics lze vybrat maximálně čtyři segmenty zároveň, respektive je možné vybrat tři vlastní segmenty a jako čtvrtý se automaticky vybere segment Všechny návštěvy.

Jak zamezit automatickému výběru segmentu Všechny návštěvy

Automatický výběr tohoto segmentu může často velmi znepřehlednit samotný report. Pokud jste technicky zdatnější, můžete několika úpravami zamezit tomuto automatickému výběru a vybrat místo segmentu Všechny návštěvy libovolný jiný segment. Podrobný návod lze nalézt v článku od Kláry Boháčkové z agentury RobertNemec.com Jak „hacknout“ Google Analytics a pracovat tak lépe se segmenty, který vyšel na webu Lupa.cz.

Práce s pokročilými segmenty v Google AnalyticsPro vytvoření nového segmentu klikneme na odkaz Vytvořit nový rozšířený segment (všimněte si mimochodem nejednotnosti označení – rozšířený vs pokročilý segment). Na zobrazené stránce již můžeme provést samotné nastavení pokročilého segmentu. Vzhledem k tomu, že tento článek je zaměřen na analýzu klíčových slov, pomocí kterých návštěvníci přišli na web z neplacených výsledků vyhledávání, mělo by nastavení vypadat následovně (v příkladu nastaven segment na zobrazování pouze klíčových slov obsahujících slovo „facebook“).

Vytvoření nového pokročilého segmentu v Google AnalyticsNově vytvořený segment se nám poté zobrazí v přehledu Vlastní segmenty, odkud jej můžeme aplikovat na aktuální report. Aplikujeme-li například výše vytvořený segment, zobrazí se nám v přehledu klíčových slov pouze klíčová slova obsahující slovo „facebook“.

Výběr pokročilého segmentu Klíčová slova Facebook v Google Analytics

Na základě výše uvedených informací byste měli být schopni používat ad-hoc filtrování klíčových slov i filtrování prostřednictvím pokročilých segmentů. Ukažme si na některé filtry, které můžete využít při analýze klíčových slov.

Příklady nastavení filtrů

Po kliknutí na odkaz Vložit u jednotlivých ukázkových segmentů se Vám otevře Google Analytics s nastaveným pokročilým segmentem. Zvolíte pouze profily, ve kterých bude segment dostupný, kliknete na tlačítko Vytvořit segment a můžete vesele segmenty používat.

NázevTyp podmínkyHodnota filtruVložit do GA
Brandová klíčová slovaObsahujeNázev brandu 
Nebrandová klíčová slovaNeobsahujeNázev brandu 
Jednoslovné frázeShoduje se s regulárním výrazem^([^ ]+ ){0}[^ ]+$Vložit
Dvouslovné frázeShoduje se s regulárním výrazem^([^ ]+ ){1}[^ ]+$Vložit
Jedno- a dvouslovné frázeShoduje se s regulárním výrazem^([^ ]+ ){0,1}[^ ]+$Vložit
Trojslovné frázeShoduje se s regulárním výrazem^([^ ]+ ){2}[^ ]+$Vložit
Jedno- až trojslovné frázeShoduje se s regulárním výrazem^([^ ]+ ){0,2}[^ ]+$Vložit
Čtyřslovné frázeShoduje se s regulárním výrazem^([^ ]+ ){3}[^ ]+$Vložit
Troj- a víceslovné frázeShoduje se s regulárním výrazem^([^ ]+ ){2,}[^ ]+$Vložit

Jaké závěry lze vyvodit z analýzy

Tag cloudZ analýzy klíčových slov v Google Analytics může vyplynout množství závěrů, které mohou být velmi specifické – v závislosti na typu, velikosti nebo zaměření webu. Zkusme si nyní v jednoduchosti ukázat některé možné závěry na příkladu hypotetického webu nepříliš známé společnosti XYZ, která se pohybuje ve velmi konkurenčním odvětví. Analýzou klíčových slov generujících návštěvnost zjistí společnost následující.

 1. Brandová i nebrandová klíčová slova generují podobný objem návštěvnosti.
 2. Většina návštěvníků přichází pomocí tří- a čtyřslovných frází.
 3. Nejvíce objednávek vytvořili návštěvníci, kteří se na web dostali pomocí dvouslovných frází.
 4. Často se na web dostanou návštěvníci, kteří hledali klíčová slova typu „Jak opravit …“, ale bohužel ve většině případů po pár vteřinách odchází, protože nenacházejí vhodný obsah (text „jak opravit“ je pouze součástí sloganu společnosti)

Z výše uvedených zjištění lze např. vyvodit následující závěry.

 1. Vzhledem k tomu, že společnost není příliš známá a poměr brandových a nebrandových klíčových slov je téměř stejný, lze usuzovat na nedostatečnou optimalizaci webu pro vyhledávače.
 2. Na nedostatečnou optimalizaci webu částečně poukazuje také nízký podíl jedno- a dvojslovných hledaných frází (ty bývají ve většině případů více konkurenční).
 3. Do třetice na potřebu optimalizace webu pro vyhledávače upozorňuje skutečnost, že nejvhodnější návštěvníci přicházejí pomocí dvouslovných klíčových slov, ale těchto návštěvníků je minimum.
 4. Je vhodné začít vytvářet články, které budou pomáhat návštěvníkům s řešením jejich problémů.Komentáře

 1. Martin Ambrus napsal

  Dobry clanok, palce hore 🙂

  Ak sa tymto zaoberas, mozno Ti pride vhod zistit aj ktore z tych slov su na prvych poziciach vo vyhladavani na Google ked ich tam zadas napriklad.

  Keby ano, tak jeden zaujimavy nastroj je napriklad Webmaster Toolbox – http://toolbox.widemedia.cz

  • napsal

   Zdravím,

   díky. Lehce jsem proletěl ten web. Přijde mi, že je tam strašně málo informací. Nedokážu si zatím dost dobře představit využitelnost toho nástroje. Z toho videa jsem jenom zjistil, že to můžu propojit s Google Analytics, nahrát tam kampaně z Google AdWords nebo Seznam Skliku a ono mi to pak vyhodí klíčová slova vhodná pro jednotlivé kampaně.

   Asi by se hodilo, aby na webu byly podrobnější informace, screenshoty, výhody proti konkurenci a způsoby využití nástroje. Takto asi není moc velká šance získat dostatek platících klientů. Toť můj názor.

   Ať se daří.

 2. napsal

  Fajn článok, segmenty som si pridal ;-). Napadá ma, že podobné hodnotenie ako pri organike by sa dalo aplikovať aj pre CPC médium, kde nám pomer 1 a viacslovné frázy napovie, nakoľko sú kampane optimalizované respektíve by sa tým dal čiastočne merať pokrok v optimalizácii (ak by sme brali ppc budget ako konštantu).

  • napsal

   Jsem rád, že se Vám článek líbil. V PPC kampaních bych viděl následující využití. Pokud např. mám většinu klíčových slov v Google AdWords uvedených jako dvojslovné a z Google Analytics zjistím, že víc než 70 % návštěv tvoří troj- a víceslovná klíčová slova, je to impulz k provedení optimalizace klíčových slov – k přidání víceslovných frází, které z hlediska nižší konkurence a lepšího cílení budou mít nižší cenu za proklik.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku

Vyhledávali jste

 • analýza klicovych slov