AIDA – jak udržet pozornost návštěvníka

AIDA – jak udržet pozornost návštěvníka

Tento článek navazuje na úvodní krátké pojednání o modelu AIDA a věnuje se prvním dvěma krokům modelu, tj. problematice získání a udržení pozornosti potenciálního zákazníka. V rámci získání pozornosti lze identifikovat dvě samostatné fáze:

  • docílení toho, aby se návštěvník vůbec dostal na naše webové stránky,
  • zaujmutí návštěvníka, který se již nachází na našich webových stránkách.

První část je možná nejdůležitější částí celého procesu AIDA, neboť pokud návštěvníka nedostaneme na naše stránky, je nám k ničemu perfektní web se skvělou navigací a úžasným obsahem. Lze k tomu využít standardních marketingových propagačních postupů společně s čistě internetovými technikami typu Search Engine Optimization (SEO) a Search Engine Marketing (SEM).

Je-li již návštěvník na našem webu, musí ho na první pohled zaujmout. Spojení “na první pohled” zde není myšleno přeneseně ve významu např. “během prvních 20 vteřin”, ale jako opravdu první reálné mrknutí oka. Na základě výzkumu publikovaného v časopise Behaviour and Information Technology bylo zjištěno, že mozek posoudí subjektivní hodnotu webové stránky během neuvěřitelných 20 ms. Navíc je tento první dojem doprovázen “haló” efektem, což znamená, že pokud se návštěvníkovi na první pohled webová stránka zalíbila, bude pozitivně přistupovat i k dalším stránkám na webu, i když nemusí mít takovou kvalitu jako např. stránky konkurence, které však neudělaly dobrý prvotní dojem.

Samotný skvělý první dojem samozřejmě nestačí a je nutné nabídnout návštěvníkovi informace, které požaduje a udržet si jeho pozornost. Jak však odhadnout, co návštěvníci chtějí a co očekávají? Vhodným nástrojem jsou služby pro analýzu návštěvnosti (např. Google Analytics), které nám poskytují informace například o tom:

  • na jaká klíčová slova návštěvníci přicházejí,
  • které stránky jsou nejnavštěvovanější,
  • na které odkazy na stránce klikají,
  • jakým způsobem prochází web,
  • ze kterých stránek nejčastěji opouštějí návštěvníci náš.

Na základě těchto údajů můžeme poté optimalizovat strukturu webu, vylepšit navigaci či vylepšit obsah stránek tak, aby co nejlépe odpovídaly požadavkům návštěvníků.

O tom, jak vyvolat u návštěvníka touhu po námi nabízeném produktu či službě a jak ho směřovat k provedení akce spojené s daným produktem či službou, se dozvíte v pokračování tohoto článku.Trackbacky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku