7 rad pro účinný email marketing

7 rad pro účinný email marketing

Vítám Vás u čtení dalšího článku v magazínu Portisciu. Dneska bych rád představil sedm rad, které by Vám měly pomoci při honbě za dokonalým email marketingem. Tyto rady pochází od experta na problematiku social media Dana Zarrelly, který měl možnost analyzovat téměř deset miliard emailů odeslaných pomocí služby MailChimp. Pojďme se tedy podívat, co zjistil.

Posílejte emaily o víkendu

O víkendu je míra prokliku z emailů téměř dvojnásobná než ve všedních dnech.

Vliv dne odesílání emailu na míru prokliku

Posílejte emaily v ranních hodinách

Z analýzy vyplynulo, že největší míru prokliku mají emaily, které jsou posílané v ranních hodinách mezi 6:00 a 7:30.

Vliv času odesílání emailu na míru prokliku

Optimalizujte emaily pro mobilní zařízení

Stále větší počet uživatelů čte emaily na mobilních telefonech, smartphonech či tabletech. Je proto velmi důležité optimalizovat emaily pro zobrazení na těchto mobilních zařízeních. Není nic horšího než email plný grafiky, který se s největší pravděpodobností vůbec na mobilu vůbec nezobrazí.

Používejte v emailech velké množství odkazů

Pokud jste někdy přemýšleli o tom, kolik odkazů je vhodné do emailu umístit, abyste nezpůsobili větší odliv odběratelů, můžu Vás uklidnit – větší množství odkazů nezpůsobuje žádný výraznější odliv odběratelů. Naopak, více odkazů zvyšuje míru prokliku z emailu.

Vliv množství odkazů v emailu na míru prokliku

Vliv množství odkazů v emailu na míru odhlášení

Označujte emaily pro snadnější filtrování

Množství lidí dostává denně desítky či stovky emailů. Vhodné nastavení předmětu emailu může zvýraznit právě Váš email mezi desítkami ostatních. Kromě optimalizace samotného textu předmětu zprávy lze doporučit také používání labelů, např. [Magazín Portiscio] nebo [Školení SEO].

Nabídněte odběratelům emailů pocit exkluzivity

Pro získání nových odběratelů emailů a udržení stávajících je nutné poskytnout jim pocit exkluzivity, důležitosti. Toho lze dosáhnout například nabídnutím e-booku zdarma, slevy na produkty či služby nebo prémiovými články, které budou zasílány pouze odběratelům emailů. Pokud jim budete nabízet kvalitu, nebudou mít důvod odběr rušit.

Nebojte se posílat emaily často

Z hlediska frekvence zasílání emailů vyvstává podobná otázka jako u počtu odkazů v emailu. Jak často je vhodné posílat emaily, aby to odběratele neobtěžovalo a nerozhodl se zrušit odběr resp. aby nezrušil odběr kvůli tomu, že téměř žádný email od Vás nedostal. I odpověď je podobná. Pokud dodáváte svým emailovým odběratelům kvalitní obsah, můžete klidně posílat emaily každý den.

Vliv frekvence zasílání emailu na míru proklikuVliv frekvence zasílání emailu na míru zrušení odběruA co Vy a email marketing?

Využíváte ve svém podnikání email marketing? Jsou Vaše emailové kampaně úspěšné? Platí pro Vaše úspěšné emailové kampaně zde uvedená doporučení nebo se Vám osvědčil jiný přístup? Budu rád, když se s ostatními podělíte o své zkušenosti v diskuzi pod článkem.Komentáře

 1. karel napsal

  ahoj Zdenku,

  moc hezky clanek, stjne jako rada dalsich na Portiscio.net.
  Chci se zeptat, ta data z MailChimpu, z nichz cerpas, jsou volne dostupna? resp.bues tak hodny a nasmerujes me?

  diky moc

  preji mnoho uspechu do dalsi prace

  kz

 2. Jeroným T. napsal

  Dobrý den,

  Jaké jsou možnosti pro optimalizaci mailingu pro mobilní zařízení?

  Děkuji

 3. napsal

  Tiež som názoru, i keď sa jedná o obrovskú vzorku, že to úplne nemusí platiť v našich podmienkach. Napr. len zvyklosti trávenia voľného času u nás a mimo nás môžu byť rozdiel. Ale každopádne to stojí za otestovanie.
  Martin nedávno publikoval E-shop bol spustený.

 4. napsal

  Zajimava analyza, neco podobneho pripravujeme pro CZ prostredi. Zajimaji-li vas konkretni metriky, kontaktujte me na pukovec@webkomplet.cz, rad je do analyzy zahrnu. Stejne tak uvitam jakekoliv podnety na funkce, ktere v Mailchimpu jsou a ktere vam na http://www.mail-komplet.cz chybi a berete je jako must-have. Kdyz uz se probira CTR a kvalita mailingu, spravne sklonovani prijmeni neni taky na skodu, viz http://sklonovani-prijmeni.cz. Email marketingu zdar.

  • napsal

   Zdravím,

   MailChimp už pár měsíců aktivně nevyužívám, a proto nejsem schopný porovnat aktuální nabídku funkcí u MailChimpu a u Mail Kompletu. U Mail Kompletu by mě ale, bez ohledu na funkcionalitu, od používání určitě odrazovalo grafické ztvárnění systému (vycházím ze screenshotů dostupných na webu).

 5. napsal

  Dobrý den,

  přiznám se, že si tak úplně nejsem jistý, jestli je zrovna víkend zrovna tím nejlepším obdobím na rozesílku. Já ososbně o víkendu k pc nesednu a užívám si volno, protože pc používám v práci denně.

  Ale asi to bude dost individuální 🙂

  Ale nástroj MailChimp je prostě super a nemůžu si jej vynachválit. Škoda jen, že neexistuje nějaký srovnatelný ekvivalent.
  Miroslav Knedla nedávno publikoval 60 svkvělých květinových kartáčů zdarma pro Photoshop

  • napsal

   Zdravím,

   ano pochopitelně to bude velmi individuální. Ale myslím si, že deset miliard analyzovaných emailů je dobrý důvod o tom alespoň popřemýšlet a otestovat to:) Každá emailová kampaň je unikátní a mohou v ní fungovat úplně jiné zákonitosti, než jsou uvedené zde.

   Co se týče MailChimpu, tak ten je parádní. Kdysi jsem chtěl vyzkoušet i Aweber, jelikož jsem vypozoroval, že ho spousta zahraničních webů využívá, ale narazil jsem na jeden základní problém – Aweber bohužel neumí pracovat s českými znaky.

 6. napsal

  Analýza je pěkně zpracovaná, líbí se mi to. Sami využíváme také MailChimp pro oslovování našich registrovaných uživatelů v ČR a USA. Mohu potvrdit, že o víkendu je skutečně znát nárůst reakce na e-maily a počet registrací, bude to asi tím, že na víkend si lidí nechávají čtení zpráv, které je zajímají, ale z hlediska jejich businessu nejsou úplně urgentní.

  Nicméně analýza je udělána z pohledu toho, aby si příjemce e-mail přečetl, druhý pohled je, aby se e-mail k příjemci vůbec dostal. Jinými slovy, aby prošel přes antispammový filtr. Zde bych viděl problém v doporučovaném větším množství odkazů, kde filtry blokují právě e-maily s hodně odkazy. Důležitý je také obsah předmětu, neměly by tam být znaky jako $, slova jako "win" apod.

  Samotný MailChimp poměrně přísně hlídá počet počet "unsubscribe", například pro USA to nesmí být více než 1% odeslaných e-mailů, pokud to překročíte, tak hrozí zablokování služby.

  Většina e-mailových služeb umožňuje označit e-mail jako spamm a tak považuji jako velmi důležité to tučné sdělení "dodávejte kvalitní obsah", pokud bude hodně příjemců klikat u vašeho e-mail na označení spamm, můžete se dostat na blacklist. To může být do budoucna problém oslovit vaše klienty.

  Jaromír Holub

  Sprinx Systems

  • napsal

   Dobrý den Jaromíre,

   velice děkuji za Vaše informace a poznatky. Ano ten víkend je ideální právě proto, že lidé mají víc času a chuti si přečíst různé emaily, na které by neměli v průběhu nabitého pracovního týdne čas. Kvalitní obsah emailů je alfou a omegou každé emailové kampaně. Nepřímá úměra mezi kvalitou obsahu a možností označení emailu za spam je více než samozřejmá.

   S tím počtem odkazů v emailu to je vždy na zváženou. Email s desítkami odkazů bude určitě podezřelý pro spam-filtr. Pokud ale email bude obsahovat 8 – 10 odkazů, tak v tom nevidím žádný problém. Problematiku počtu odkazů v emailu právě Dan Zarrella probíral v jednom webináři, kde tvrdil, že problém je v tom, že pokud se do emailu dá např. jen jeden dva odkazy, tak je čtenář snadno přehlédne a často ani nepochopí, že měl provést nějakou akci (tj. kliknout na odkaz).

 7. napsal

  Nevím jestli se to dá až tak zobecňovat. Vzhledem k vzorku je to samozřejmě zajímavá statistika, ale ze zkušenosti vím, že například u efektivity CTR vzhledem ke dni existují rozdíly mezi zeměmi, že nízká míra odhlašování u častých emailigů může být způsobena prostě jejich ignorováním a že používání labelů v hranatých závorkách není vždy zcela optimální, protože může splývat s označováním spamu. Ale na druhou stranu snad každý ví, že odeslání emailu je jen jedním z prvních kroků a nejdůležitější je analýza výsledků 🙂 Každopádně díky za odkaz na Dana Zarrellu, to vypadá na velmi zajímavý blog.
  Alexander Doktor nedávno publikoval Jablonecké Paseky

  • napsal

   Díky za Vaše poznámky.

   Ano, samozřejmě nelze úplně generalizovat. Čekal jsem tuto připomínku. Dá se předpokládat, že se budou lišit charakteristiky a chování uživatelů v závislosti na zemi i v závislosti na konkrétní emailové kampani. Vždy je nutné testovat a vyhodnocovat. Data získaná z analýzy deseti miliard emailů mi přijdou jako dobrý základ, pokud někdo začíná s mailingem a přemýšlí, jak se k tomu postavit. Následný vývoj se pak samozřejmě liší kampaň od kampaně.

   Dan Zarrella má velice zajímavé články i prezentace. Pročtení blogu určitě doporučuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku

Vyhledávali jste

 • email marketing