5 důvodů proč nezískáváte návštěvníky z vyhledávačů

5 důvodů proč nezískáváte návštěvníky z vyhledávačů

Provozujete svůj web a nedaří se vám přilákat návštěvníky z vyhledávačů? Přemýšlíte, čím to může být? Přemýšlíte, jestli neděláte něco špatně nebo na něco nezapomínáte? Přečtěte si tento článek a zjistěte, jestli neděláte jednu z následujících chyb, které vám brání získávat návštěvnost z vyhledávačů

Nevíte, co uživatelé vyhledávají

Víte, co uživatelé zadávají do vyhledávačů, pokud hledají produkty, služby či obsah, které nabízíte? Nevíte? Pak s největší pravděpodobností nebudete schopní získávat návštěvníky z vyhledávačů. Nebo je získáte, ale nebudou to ti, které chcete. Nebo vás to bude stát nepřijatelné množství peněz a výsledek bude stejně pochybný.

Opravdu nestačí, že si pouze myslíte, že určitá klíčová slova mohou uživatelé vyhledávat. Musíte to vědět. Musíte to mít podložené konkrétními daty.

Jinak se může jednoduše stát, že se rozhodnete cílit svoji internetovou kampaň na klíčové slovo „sklo“ a přitom nabízíte pouze „výměnu autoskel v Brně a okolí“. Nebo máte eshop, který nabízí kosmetiku různých značek, pro muže i pro ženy, tělovou kosmetiku i vlasovou kosmetiku atd., ale vy nevíte, jaká klíčová slova uživatelé vyhledávají, a tak se budete na všech stránkách soustředit pouze na klíčové slovo „kosmetika“.

Analýza klíčových slov v Google AdWords

Jakou máte šanci, že získáte pro svůj web více vhodných návštěvníků z vyhledávačů, než konkurence, které ví, co lidé vyhledávají a má tomu uzpůsobenou strukturu webu, titulky a texty stránek i zpětné odkazy?

Základem každé optimalizace pro vyhledávače je proto podrobná analýza klíčových slov. Od té se odvíjí veškeré další aktivity – návrh a optimalizace struktury webu a šablon stránek, návrhy titulků a nadpisů stránek, psaní a optimalizace textů, získávání zpětných odkazů a další činnosti. Nevíte, jak vytvořit vhodnou analýzu klíčových slov? Pak se nebojte mi napsat a já vám s analýzou klíčových slov pomůžu.

Zpětné odkazy

Máte málo odkazů

Pro vyhledávače jsou zpětné odkazy jednou z charakteristik, která hraje roli při hodnocení jednotlivých stránek webu i celého webu. Pokud na váš web nesměřují žádné zpětné odkazy z jiných webů, nebo máte velmi málo takovýchto odkazů, nebudete pro vyhledávače zajímaví. Počet a kvalita zpětných odkazů vyjadřuje popularitu a autoritu vašich webových stránek v porovnání s konkurencí.

Přehled zpětných odkazů v Google Webmaster Tools

Představte si, že vy a váš konkurent máte velmi podobnou stránku, na které oba nabízíte určitou službu. Pokud na vaši stránku bude směřovat jeden zpětný odkaz, např. z blogu vašeho kamaráda a na konkurenční stránku budou směřovat stovky odkazů z různých webů, která stránka si myslíte, že bude pro vyhledávače zajímavější? Kterou budou chtít více zobrazovat na předních pozicích ve výsledcích vyhledávání?

Máte velké množství nevhodných odkazů

Možná vás netrápí málo odkazů.

Možná vám ubližuje druhý extrém – výrazné množství nevhodných zpětných odkazů, které směřují na váš web.

Na rozdíl od předchozí situace jste si totiž možná někde přečetli, že zpětné odkazy jsou důležité. Tak jste se rozhodli, že si nějaké pořídíte. A určitě čím víc, tím líp – kvalita nekvalita.

A hlavně co nejlevněji.

Proč si pořizovat odkaz z článku na tematickém webu, za který chtějí 2000 Kč, a nekoupit raději tisíce odkazů z patiček na desítkách netematických webů?

Patičkové odkazy

Může se vám pak jednoduše stát, že budete mít desítky tisíc odkazů, které

 • neobsahují vhodná klíčová slova,
 • pochází z tematicky nesouvisejících stránek (prodáváte auta a máte odkazy z webů zabývajících se vařením),
 • pochází z patiček webů, ve kterých se tísníte s dalšími dvaceti odkazy na jiné weby,
 • směřují všechny pouze na homepage webu.

To, co potřebujete, je vyvážený, přirozeně vypadající odkazový profil. Když si vyhledávač bude procházet vaše zpětné odkazy, mělo by mu připadat, že se jedná o odkazy, které vznikly přirozeně (provozovatel webu na vás chtěl sám odkázat) a ne že se jedná o nakoupené odkazy.

Jak vypadá přirozený odkazový profil?

 • Některé odkazy pochází z tematických webů a jiné pochází z netematických webů.
 • Některé odkazy pochází z firemních prezentací nebo eshopů, jiné z obsahových webů a blogů a další například z diskuzních fór a komentářů pod články.
 • Některé odkazy se nachází v patičce, jiné v bočním sloupci webu a další se nachází například v rámci nějakého článku.
 • Některé odkazy směřují na homepage webu a jiné směřují na další stránky webu.
 • Některé odkazy obsahují klíčová slova, jiné obsahují název webu nebo jeho URL adresu a další jsou tvořeny slovy jako „klikněte zde“ nebo „více informací“.

Titulky stránek

Titulky stránek neobsahují vhodná klíčová slova

I titulky stránek jsou pro vyhledávače jednou z charakteristik, která hraje roli při hodnocení stránek webu. A to charakteristikou velmi významnou. 

Titulek v Chrome Developer Tools

Titulek by měl jasně sdělit návštěvníkům i vyhledávačům, o čem stránka je, co na ni mohou najít. S titulky stránek se pravidelně můžete setkávat ve výsledcích vyhledávání. Zobrazují se také přímo ve webovém prohlížeči.

Prvním extrémem, se kterým je možné se setkat, je absence vhodných klíčových slov v titulcích stránek. To se může projevovat několika způsoby:

 • všechny stránky mají stejný titulek (např „Firma ABC“),
 • titulky obsahují bezvýznamová slova (např. „Vítejte – Firma ABC“),
 • titulky obsahují nevhodná klíčová slova.

Více o této problematice si můžete přečíst ve článku Titulky stránek: Nejčastější problémy s titulky stránek.

Titulky stránek přeplácané klíčovými slovy

Druhým extrémem jsou stránky, jejichž titulky jsou dlouhé a přeplácené klíčovými slovy. Tento způsob využívání titulků vychází z mylného přesvědčení, že čím víc klíčových slov bude titulek stránky obsahovat, tím je vyšší pravděpodobnost, že se stránka bude dobře zobrazovat ve vyhledávačích.

Vznikají pak velmi snadno titulky typu „Automobily, auta, motorky, prodej automobilů, prodej aut, prodej motorek, nová auta, ojetá auta, autobazar, auta z dovozu, auta z Německa, auta z Itálie“.

Je potřeba si však uvědomit dvě základní věci:

 • každou stránku má smysl přímo optimalizovat pouze na omezený počet základních klíčových slov,
 • význam klíčových slov v titulku klesá se vzdáleností daného klíčového slova od začátku titulku.

Navíc pokud se takovýto dlouhý přeplácaný titulek zobrazí návštěvníkovi v liště webového prohlížeče, tak to jednoznačně snižuje důvěryhodnost daného webu. Nebo by vás snad takový titulek oslovil?

Závěrem

Zaujal vás tento článek? Dozvěděli jste se něco nového? Máte k tématu článku nějaké otázky? Napište mi do diskuze pod článkem a já se pokusím na vaší otázku odpovědět.

Mohl by tento článek být zajímavý i pro vaše známé a kamarády? Sdílejte ho na sociálních sítích!

Našli jste nějakou pěknou ukázku toho, jak nepracovat se zpětnými odkazy nebo s titulky? Pochlubte se v diskuzi pod článkem.Komentáře

 1. napsal

  Dobrý den prosím můžete mi kouknout na web http://www.webus.cz ? rád bych se domluvil na nějaké spolupráci aby jste mi řekl co děláme z hlediska vyhledávačů dobře a co špatně jde mi spíše o hlubší rozbor webu. S pozdravem Petr

  • napsal

   Zdravím Petře,

   aniž bych jakkoliv hodnotil SEO, tak bych řekl, že základní problém bude v konceptu celého webu. Máte na něm totiž kategorie pro kdejaké možné zboží, ale skutečně toho v nabídce je pouze zlomek. Kromě eshopové nabídky máte na webu i „obchodní seznamku“.

   Není úplně jasné, jestli jste běžný eshop, nebo jste tržiště nebo jste systém pro tvorbu eshopů. Jakmile tohle uživatel během chvíle nepozná, snižuje se výrazně jeho důvěra v daný web a chuť provést na webu nějakou akci.

   Takže dřív než začít řešit SEO bych doporučoval vyřešit koncept a důvěryhodnost webu.
   Zdeněk Hejl nedávno publikoval Visual.ly – Popup okno pro stažení ebooku

 2. napsal

  Zdravim, so znamim sme mali konverzaciu, ze pokial mate na googli zaplatenu reklamu, zvysuje to aj silu SEO, resp pozicie. Neviete mi poradit, ci je alebo to nie je pravda? Dakujem

 3. napsal

  Vážený pane Hejli,
  díky za Váš článek, který mně poučil a přinesl nové informace. Rozjíždíme nový e-shop http://www.koupelny-cz.cz , takže všechny rady ohledně SEO se nám hodí. Bohužel na Googlu rosteme velice pomalu, ale snažíme se. Zvážím, zda by se nevyplatilo si Vás najmout na placenou optimalizaci a případě se Vám ozvu.

  Díky za článek a ať se daří.

 4. napsal

  Pěkný článek, líbí se mi Vaše výstižné texty bez zbytečných přívlastků. Shrnul jste docela komplexní problematiku v jednom článku. Taky pořád hledám další zákazníky z vyhledávačů pro náš eshop s nafukovacími balónky. Hlavně bych zmínil ještě to, že titulky stránek stojí za to občas mírně pozměňovat. Přeházet pořádek slov, nahrazovat pomlčky čárkami, atd. Taky to trochu pomůže.

 5. napsal

  Dnes som narazil na vas web musim pravdu povedat ur takkmer dva roky mam eshop http://www.topanky.sk a stale som sa nevenoval vobec SEO co bola zrejme velka chyba ked sa momentalne nenachadzam skoro vobec v googli. Myslim si, ze niekolko dlhych noci stravim prave na tej vase stranke a dufam ze mi vtom aspon nieco pomoze.

  Este raz dakujem a prajem pekny den

 6. napsal

  Jak je to se zpětnými odkazy ze sociálních sítí (LinkedIn, G+, Facebook, …), jaký mají vliv? Počítají s tím vyhledávače? Určitě to bude zajímat více čtenářů.

  • napsal

   Na to existuje krátká a dlouhá odpověď.

   Ta krátká: Odkazy ze sociálních sítí mají význam pro vyhledávače, ale tento význam nelze přesněji kvantifikovat. Nedá se říct, jestli pět odkazů ze sociálních sítí má větší vliv než pět klasických zpětných odkazů. Roli může hrát velké množství faktorů.

   Ta delší: Nemá smysl přemýšlet o sociálních sítích primárně jako o prostředku pro podporu SEO. Sociální sítě mají jiný význam – prostor pro komunikaci s fanoušky, prostor pro budování komunity, prostor pro propagaci obsahu, prostor pro získávání zpětné vazby od fanoušků/klientů/zákazníků.
   Sociální sítě určitě pomáhají s rychlostí indexace nového obsahu. Článek propagovaný na několika sociálních sítích se často dostane během pár minut do výsledků vyhledávání – u Portiscia to klasicky bývá do dvou minut od publikace článku. Sociální sítě také mohou pomoci vyhledávačům při určování autority webu či člověka, vyhledávače mohou poznat, jestli se jedná o významnější brand nebo výrazně užitečný článek podle zmínek na sociálních sítích. V případě Google+ můžete díky Google Authorship získat svoji fotku vedle svého výsledku vyhledávání. Díky profilům na sociálních sítích získáte pozitivně laděné výsledky, pokud někdo vyhledává váš web, vaše jméno nebo vaši firmu.
   Jsou to takové drobnosti, ve kterých sociální sítě ovlivňují SEO. Ve výsledku ale mohou sehrát svoji roli.

   Jenom poznámka: Většina výše uvedeného platí pro Google. U Seznamu těžko říct, jak se staví k sociálním sítím, ale řekl bych, že zatím nijak slavně 😀

 7. napsal

  Opäť poučný článok. Klobúk dole, človek sa stále má čo učiť. Je pravda, že WordPress pomáha čo najlepšie nastaviť všetky parametre stránky a aj kľúčové slová blogu aj jednotlivých článkov, ale je dobré poznať pravidlá, aby to fungovalo a nebolo to „preplácané“. Ešte raz autorovi ďakujem za podnetné informácie.
  Ďusi nedávno publikoval AAA Auto obťažuje SMS z 0800 100 100

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Chci být informován o nových komentářích k tomuto článku